Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Z szacunkiem dla miejsc pracy i środowiska

Trwa społeczna konferencja PRE_COP24 zorganizowana przez największe krajowe centrale związkowe. Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przyjechali związkowcy z całego świata, a także naukowcy, politycy i pracodawcy.

fot. Tomasz Siemieniec

Społeczna konferencja PRE_COP24 zorganizowana przed grudniowym szczytem klimatycznym rozpoczęła się w czwartek wystąpieniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii oraz Michała Kurtyki, wiceministra środowiska i pełnomocnika ds. prezydencji COP24.

- O COP24 musimy myśleć symbolicznie, a takim miejscem niewątpliwie są Katowice, miasto przemysłowe. Nadchodzący szczyt będzie miał przełomowe znaczenie. Cieszę się, że już dziś o zmianach możemy rozmawiać solidarnie, wspólnym językiem, dzięki zaangażowaniu wszystkich sił – powiedział Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, który podkreślił, że ma świadomość ogromnej odpowiedzialności za organizację szczytu klimatycznego COP24.

– Nadszedł czas, aby dokonać bilansu środków zaangażowanych w ciągu minionych 25 lat w ochronę klimatu, odnosząc je do zamierzonych celów i osiągniętych efektów. Nadchodzący COP24 jest dla nas ważny, a podjęta dyskusja powinna zakończyć się diagnozą. Jesteśmy dumni, że takie spotkanie odbędzie się w Polsce, w Katowicach – zaznaczył Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

 W Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestnicy dyskutowali o tym, czy możliwe jest powstrzymanie globalnego ocieplenia bez nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle. Paneliści z branży energetycznej, górniczej i koksowniczej wielokrotnie przekonywali, że polskie przedsiębiorstwa są liderem w drodze do czystego środowiska. Łączy je przede wszystkim szacunek i odpowiedzialność za ochronę środowiska.

 - Jastrzębska Spółka Węglowa podejmuje wiele inicjatyw związanych z ograniczaniem oddziaływania produkcji na środowisko naturalne. Staramy się prowadzić naszą działalność odpowiedzialnie i dbać o interesy lokalnej społeczności. Właśnie dlatego coraz większy nacisk kładziemy na innowacyjne badania i nowoczesne technologie wykorzystywane w naszych zakładach. Jestem przekonany, że to właściwy kierunek­ – przekonuje Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 Społeczna konferencja zorganizowana w Katowicach to również doskonała promocja nowoczesnych i czystych technologii węglowych.  Jastrzębska Spółka Węglowa wprowadza je konsekwentnie stając się proekologicznym liderem branży wydobywczej.

 – W naszych planach rozwoju jest budowa zakładu, który będzie produkował adsorbenty, z gazu koksowniczego chcemy pozyskiwać wodór, a ze smoły włókna węglowe. Jesteśmy też liderem w zagospodarowaniu metanu. Wprowadzamy coraz efektywniejsze i przyjazne środowisku technologie – podkreślał Daniel Ozon, dodał też, że: -­ Za cztery lata, dzięki wykorzystaniu metanu zamierzamy być spółką samowystarczalną energetycznie, cały czas zmniejszając emisję tego gazu do atmosfery. Jednym z naszych priorytetów jest szacunek do zasobów naturalnych.

Jednym z założeń konferencji jest nie tylko działanie na rzecz ochrony klimatu, ale również dotarcie do osób, którzy kreują politykę opartą na węglu.

- Na naszą konferencję zaprosiliśmy osoby o poglądach kontrowersyjnych. Wiemy, że należy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, ale można ich używać jako półprodukty, które stworzą nowe miejsca pracy i to chcemy przekazać decydentom. Chcemy działać z wszystkimi i rozmawiać ponad podziałami – powiedział Kazimierz Grajcarek, koordynator międzyzwiązkowego zespołu ds. projektu PRE_COP24.

Zainicjowana przez stronę społeczną dyskusja ma pomóc w wypracowaniu wspólnego stanowiska przed szczytem klimatycznym COP24, które odbędzie się na początku grudnia. W drugim dniu konferencji PRE_COP24 dwanaście osób reprezentujących firmy i instytucje przyłączyło się do Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK, podpisując list intencyjny, co pokazuje jak polskie górnictwo się jednoczy.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności