Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Od informatyzacji po zielone scenariusze

Drugi dzień Międzynarodowego Forum Górniczego 2019 obfituje w wydarzenia. W Katowicach podpisano serię porozumień między spółkami Grupy Kapitałowej JSW a specjalistycznymi firmami, debatowano też nad bezpieczeństwem i efektywnością produkcji. Panele odbywały się w kilku lokalizacjach – m.in. w Katowicach, Krakowie i Jastrzębiu-Zdroju.

fot. Mateusz Paszek

Od cyfryzacji, przez ekologię, po bezpieczeństwo podziemnych prac – IMF 2019 to źródło wiedzy dla całej górniczej branży. Drugi dzień tej międzynarodowej konferencji poświęcony był wielu tematom istotnym dla górniczego świata. Panele dyskusyjne i prelekcje odbyły się pod wieloma adresami. Jednym z najważniejszych punktów IMF 2019 było podpisanie porozumień o współpracy między Grupą Kapitałową JSW a potentatami branży informatycznej – firmami Microsoft, IBM i SAP Polska. - Przemysł 4.0 to kierunek, w którym nieuchronnie zmierzamy – powiedział prof. Artur Kozłowski, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. - Automatyzacja, dane cyfrowe i cyfrowa łączność to kierunek, który jest już wyznaczony w przemyśle i pokrywa się z kierunkiem rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  

W zakładach JSW wygłoszono serię prelekcji związanych m.in. z automatyzacją produkcji, optymalizacją energetyczną kopalń i poświęconych szczegółom technicznym podziemnej eksploatacji. Istotnym punktem była też dyskusja o usuwaniu negatywnych skutków przemysłowej działalności. W sesji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestniczyli naukowcy z kilku europejskich krajów. - Czerpanie z doświadczeń brytyjskich jest dla nas niezwykle ważne, bardzo doceniamy wszelkie informacje w zakresie usuwania skutków działalności przemysłowej - powiedział podczas panelu Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Nasze zaangażowanie w rekultywację terenów poprzemysłowych to nasze etyczne zobowiązanie. W tej sprawie Jastrzębska Spółka Węglowa zaprosiła do współpracy ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego. W podpisaniu listu intencyjnego wzięła udział także uniwersytecka spółka celowa SPIN-US. - Projekt skoncentrowany będzie na wykorzystaniu wiedzy, którą mają naukowcy Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego, w celu podniesienia wartości terenów, które zostały zdegradowane czy też zniszczone wskutek działalności górniczej – mówiła Katarzyna Papież-Pawełczak, prezes zarządu SPIN-US.

W Katowicach zaprezentowano też nowy pomysł spółki z Grupy Kapitałowej – JSW Innowacje. Wkrótce ma ruszyć portal internetowy nowylevel.pl, przeznaczony dla osób i firm z nowatorskimi pomysłami, zwłaszcza dotyczącymi przemysłu i branży karbochemicznej. – Najważniejsze w tym projekcie jest otwarcie się na zewnątrz, wyjście poza schemat myślenia „to się nie da” – tłumaczył Jacek Srokowski, wiceprezes spółki JSW Innowacje.

Wiele uwagi poświęcono też tradycyjnym aspektom górniczej działalności – na przykład z zakresu technologii głębienia szybów. O czwartej rewolucji przemysłowej dyskutowano w katowickiej siedzibie spółki JSW Innowacje, gdzie spotkali się naukowcy, inżynierowie i specjaliści od wierceń, a także eksperci budowy nowych kopalni oraz pogłębiania szybów. Wśród nich byli przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, która jest jedną z dwóch polskich firm, specjalizujących się w wykonywaniu tych najtrudniejszych prac. Obecnie JSW jest w trakcie przejęcia tej spółki. - Dwa lata temu nikt nie myślał, że Przedsiębiorstwo Budowy Szybów będzie w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ przejęcie PBSz, to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa JSW w kontekście zabezpieczenia dostępu do nowych zasobów węgla koksowego, a w efekcie zwiększenie wydobycia i sprzedaży do poziomu powyżej 18 mln ton. Ze strony JSW to jest bardzo przemyślana strategia – powiedział Artur Dyczko, pełnomocnik ds. strategii i rozwoju JSW, przedstawiając najważniejsze cele strategiczne spółki.

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów to firma z 70-letnią tradycją, stale się rozwija i ma wiele do zaoferowania Jastrzębskiej Spółce Węglowej. - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów wielokrotnie zmieniało właścicieli. Mam nadzieję, że JSW jest naszym ostatnim. Jesteśmy od wykonywania najtrudniejszych robót. Kiedyś technologie głębienia szybów były mało zaawansowane, obecnie przy współpracy wielu uczelni i wprowadzaniu innowacji potrafimy wykonywać te prace bardzo efektywnie. Jesteśmy na to gotowi - Marcin Mieszczak, wiceprezes zarządu PBSz.

Podczas finałowego dnia IMF 2019 w kopalni Pniówek odbyła się ponadto sesja z udziałem samorządowców z gmin górniczych, przedstawicieli szkół i domów dziecka. Podczas tej sesji prezes zarządu JSW ogłosił, że swoją działalność rozpoczęła właśnie Fundacja JSW.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności