Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Nowe przenośniki z Jastrzębskich Zakładów Remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych (spółka należąca do grupy kapitałowej JSW) powstał nowy Dział Konstruowania Przenośników, w którym od początku listopada pracuje zespół 5 konstruktorów z dużym doświadczeniem w zakresie konstrukcji urządzeń odstawy urobku. Konstruktorzy mają do dyspozycji oprogramowanie SOLIDWORKS do projektowania 3D, stanowiące standard przy tego typu pracach, oraz jasno określone najbliższe cele.

fot. Dawid Lach

- W tej chwili pracujemy nad projektem przenośnika ścianowego o roboczej nazwie PSJZR, dostosowanego do potrzeb kopalń JSW S.A., a w dalszej perspektywie zajmiemy się projektami przenośników ścianowych o różnej szerokości trasy oraz projektowaniem – mówi kierujący zespołem konstruktorów Jarosław Konsek.

Wprowadzenie ujednoliconej konstrukcji przenośników ścianowych, produkowanych na dodatek w Spółce z Grupy JSW, da oczywiście określone korzyści jak choćby dostępność i zamienność części, ułatwienie obsługi serwisowej czy analogiczny montaż i obsługę każdego urządzenia. Inżynier Konsek podkreśla, że projektując nowe przenośniki zwracają szczególną uwagę na ich niezawodność, wysoką jakość oraz kwestie BHP, a więc sprawy bardzo ważne w kontekście maszyn pracujących w ścianach wydobywczych, gdzie każdy postój powoduje wymierne straty.

Dział Konstruowania Przenośników istnieje od ponad dwóch tygodni, lecz plany są ambitne i obejmują opracowanie całego szeregu maszyn służących do odstawy urobku ze ściany wydobywczej łącznie z urządzeniami pomocniczymi (kruszarki, urządzenia przekładkowe) a także przenośników taśmowych.

- JZR widząc możliwości pojawiające się na rynku, rozumiejąc potrzeby macierzystej spółki i  szeroko rozumianego rynku dostaw maszyn i urządzeń górniczych stara się na nie reagować podejmując coraz to nowe inicjatywy - mówi Rafał Rychter, prezes JZR.

Pomysł produkcji w Jastrzębskich Zakładach Remontowych  zgrzebłowych przenośników ścianowych nie jest nowy, lecz wytwarzanie tak wyspecjalizowanych maszyn wymaga spełnienia szeregu warunków. W 2017 roku w firmie opracowano i rozpoczęto wdrażanie Programu JZR Rozwój, będącego odpowiedzią na potrzeby kopalń korzystających z koniunktury na rynku węgla i zwiększających zakupy maszyn, który  zakładał m. in. uruchomienie produkcji elementów tras przenośników zgrzebłowych.

Wszystkie inicjatywy rozwojowe podejmowane aktualnie przez JZR mają na celu optymalizację procesów produkcyjnych w  JZR i JSW, przyspieszenie reakcji na potrzeby kopalń, jakość wykonania jak również unifikację.

- To część szerszego programu, mającego zabezpieczyć JSW przed monopolizacją rynku produkcji maszyn górniczych dla GK JSW -  mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii. - Dzięki wsparciu przez zarząd JSW „Programu JZR Rozwój”, spółka nie tylko zwiększy swój potencjał produkcyjny, zyska nowe kompetencje i  samowystarczalność, ale umożliwi również realizację podjętych prze nas zobowiązań na rzecz regionu, co jest  potwierdzeniem naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu  - dodaje Artur Dyczko, wiceprezes JSW.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności