Odpowiedzi na pytania z poprzednich okresów

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Składka jest odprowadzana, ale płaci ją SRK. Proszę pamiętać, że okres przebywania na urlopie górniczym jest liczony do emerytury górniczej ze wskaźnikiem1,3. Pozdrawiamy!

Sugerujemy, aby zgłosiła się Pani do działu zatrudnienia. Tam po podaniu nazwiska sprawdzą czy kwalifikuje się Pani do urlopu. Pozdrawiamy!

W okresie przebywania na urlopie górniczym nie przysługują dodatkowe świadczenia w tym nagroda jubileuszowa. Sugerujemy jednak, aby w pierwszej kolejności zweryfikował pan w dziale zatrudnienia czy jest pan uprawniony do świadczeń. Pozdrawiamy!


Tak. Każdy z pracowników, który zdecyduje się na urlop górniczy otrzyma na kopalni taką informację. Prosimy jeszcze o trochę cierpliwości. Pozdrawiamy.


Już odpowiadaliśmy na to pytanie. Co do zasady, nie ma wpływu miedzy urlopem górniczym a wysokością przyszłej emerytury, ponieważ pracownik wybiera sobie najlepsze 10 lat. Każdy pracownik, który zdecyduje się na urlop górniczy otrzyma na kopalni indywidualną informację o wysokości świadczenia z tytułu urlopu górniczego. Prosimy o cierpliwość. Pozdrawiamy!

Zgodnie z Ustawą, w okresie korzystania z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla Pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzymuje świadczenie w wysokości 75 % miesięcznej pensji (miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy). Barbórka, nagroda roczna i nagroda jubileuszowa są wliczane, w wysokości przewidzianej ustawą, do podstawy obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. W praktyce oznacza to, że wysokość urlopu górniczego wynosi ok 90 procent miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście jest to uzależnione od indywidualnego zarobku. Każdy pracownik, który zdecyduje się na urlop górniczy otrzyma na kopalni indywidualną informację o wysokości świadczenia z tytułu urlopu górniczego. Prosimy o cierpliwość. Pozdrawiamy!

Prosimy zgłosić się do działu wynagrodzeń i ubezpieczeń. Tam pracownicy Spółki wyjaśnią Panu sposób wyliczenia.

Emerytura górnicza jest liczona z 10 najkorzystniejszych lat. Prosimy jednak zgłosić się do działu wynagrodzeń i ubezpieczeń. Tam wyjaśnią panu sposób wyliczenia. Pozdrawiamy!

Odprawa stanowi element rocznego dochodu pracownika i podlega opodatkowaniu według ogólnych zasad o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie pytania nie jesteśmy w stanie wyliczyć Pana emerytury. Każdy pracownik, który zdecyduje się na skorzystanie z urlopu górniczego otrzyma w kopalni informację o wysokości świadczenia. Prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. Pozdrawiamy!

Już odpowiadaliśmy na to pytanie. Proszę zerknąć do wcześniejszej odpowiedzi. Pozdrawiamy.

Już odpowiadaliśmy na to pytanie. Proszę zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Pozdrawiamy!

Program jest skierowany do pracowników JSW. Pozdrawiamy!


Zasady wypłacania ekwiwalentu pieniężnego reguluje art. 12 Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (dalej: Ustawa). Weryfikacji uprawnień w tym zakresie dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie. Składkę emerytalno-rentowa płaci pracodawca (SRK). Pracownikowi z otrzymywanego w okresie urlopu górniczego świadczenia potrącane są wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne i podatek.

SRK nie ma takiej możliwości. Zgodnie z Ustawą osoba korzystająca z urlopu górniczego traci to uprawnienie, tylko w dwóch przypadkach, tj. jeżeli w czasie korzystania z urlopu: (1) podjęła zatrudnienie na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej na powierzchni w przedsiębiorstwie górniczym albo pod ziemią lub (2) nabyła uprawnienia emerytalne.

Zgodnie z Informacją uzyskaną przez Spółkę w SRK i w ZUS stosuje się przelicznik 1,3.

Prosimy o trochę cierpliwości. Aktualnie ta właśnie kwestia jest w trakcie uzgodnień między pracodawcą a stroną społeczną. Chcemy, aby rozwiązania były jak najkorzystniejsze dla naszych pracowników. Pozdrawiamy!

Proszę zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Zasady wypłacania ekwiwalentu pieniężnego reguluje art. 12 Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (dalej: Ustawa). Weryfikacji uprawnień w tym zakresie dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą jest możliwe tylko i wyłącznie po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach.

Według informacji potwierdzonych w SRK - nie ma takiej możliwości.


Urlop jest wyliczany indywidualnie. Proszę te procenty odnosić do swojego indywidualnego wynagrodzenia. Pozdrawiamy!

I to jest prawda, bo emerytura górnicza jest liczona z 10 najkorzystniejszych lat. Prosimy jednak zgłosić się do działu wynagrodzeń i ubezpieczeń. Tam wyjaśnią panu sposób wyliczenia. Pozdrawiamy!

Nie, urlop jest wyliczany zgodnie z ustawą. Proszę zerknąć do informatora. Pozdrawiamy!

Tak. Okres przebywania na urlopie górniczym liczy się do lat pracy. Pozdrawiamy!

Proszę zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Pozdrawiamy!


Decyzje w tym zakresie leżą w gestii Zarządu PKZP i są zależne od przyjętych w ramach określonej Kasy Zapomogowo – Pożyczkowej zasad członkostwa.

Prosimy zgłosić się do działu zatrudnienia i jednocześnie spojrzeć na odpowiedź na pytanie nr 2 - skorzystanie z urlopu górniczego nie wpływa na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Będzie pan emerytem SRK bowiem rozwiązanie umowy o pracę w związku ze skorzystaniem z prawa do jednorazowej odprawy będzie następować w ramach zatrudnienia w SRK. Pozdrawiamy!

Kontynuowanie pracy w strukturach SRK leży w gestii przyszłego pracodawcy (SRK). Przypominamy jednak, że w przypadku kontynuowania zatrudnienia nie ma możliwości skorzystania z urlopu górniczego.

Sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam po podaniu nazwiska sprawdzą pana przypadek.

Tak, po zakończeniu zatrudnienia, w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych, pracownik nabędzie uprawnienia do odprawy emerytalnej wypłacanej przez SRK. Okres przebywania pracownika na urlopie górniczym lub urlopie dla pracowników zakładu przeróbczego zostanie wliczony do stażu pracy uprawniającego pracownika do odprawy emerytalnej.

Zapewne ma pan na myśli pracę wykonywaną w szczególnych warunkach? Sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam zweryfikują pana uprawnienia.

Program urlopów górniczych i jednorazowych odpraw jest w pierwszej kolejności przeznaczony dla pracowników Jas-Mos. Jeśli zapadnie decyzja o rozszerzeniu go, wtedy na pewno zostanie pan o tym poinformowany – gdzie i co załatwiać. Pozdrawiamy!

Te 90 procent musi pan odnieść do swojego aktualnego zarobku. Pozdrawiamy!


Osobą uprawnioną do urlopu górniczego jest pracownik zatrudniony pod ziemią, któremu do emerytury brakuje nie więcej niż 4 lata. Sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia. Pozdrawiamy!

Zgodnie z ustawą jednorazowa odprawa jest przeznaczona dla pracowników powierzchni, w tym dla pracowników zakładu przeróbczego. Pozdrawiamy!

Tak, jeśli górnik chorował i przebywał na zwolnieniu chorobowym, a niezdolność do pracy miała związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to taki okres – co do zasady - będzie zaliczony do wymaganego stażu górniczego – nie trzeba będzie go odpracować. Pozdrawiamy!

Sugerujemy zgłosić się do działu zatrudniania. Tam, po podaniu nazwiska udzielą panu informacji czy jest pan uprawniony. Pozdrawiamy!

Dla pracowników powierzchni ustawa przewiduje jednorazową odprawę pieniężną. Z urlopu górniczego mogą skorzystać osoby pracujące pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż 4 lata. Chyba, że pracuje Pan w zakładzie przeróbczym i ma pan do emerytury nie więcej niż 3 lata. Wtedy może pan skorzystać z urlopu górniczego. Pozdrawiamy!

Czy ma pan na myśli chęć skorzystania z dwóch uprawnień jednocześnie? Uprzejmie przypominamy, że z urlopu górniczego mogą skorzystać pracownicy dołowi lub przeróbki, którym do emerytury brakuje nie więcej niż 4 lata, natomiast jednorazowa odprawa pieniężna jest tylko dla pracowników powierzchni.

Aby otrzymać jednorazową odprawę pracownik powierzchni musi przepracować w górnictwie minimum 5 lat i mieć do emerytury więcej niż 12 miesięcy. Decydujący jest moment złożenia wniosku w SRK. Zakończenie programu jest wstępnie planowane na październik 2016, a więc z tego wynika, że niestety będzie pani miała wówczas mniej niż 12 miesięcy.


Sugerujemy zwrócić się bezpośrednio do działu zatrudnienia i tam otrzyma pan informację czy jest pan uprawniony. Pozdrawiamy!

Proszę zgłosić się do działu zatrudnienia, tam sprawdzą pana sytuację.

Sugerujemy zwrócić się bezpośrednio do działu zatrudnienia, tam po podaniu nazwiska sprawdzą czy jest pan upoważniony do skorzystania ze świadczeń.

Jak rozumiemy, jest pan zainteresowany urlopem górniczym, ale nie wie pan czy jest upoważniony? Jeśli dobrze zrozumieliśmy, to sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam sprawdzą pana status.

Po podaniu nazwiska, panie z działu zatrudnienia to sprawdzą. Proszę się tam udać.


Jeśli górnik chorował i przebywał na zwolnieniu chorobowym, a niezdolność do pracy nie miała związku z wvcpadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to taki okres – co do zasady - nie będzie zaliczony do wymaganego stażu górniczego - trzeba będzie go odpracować. Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (dalej: UstFG lub ustawa) „urlop górniczy oraz urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla (…) mogą być udzielone przez pracodawcę (SRK S.A.) po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.”

Urlopy górnicze są rozwiązaniem przewidzianym ustawą w związku z procesem zbycia na rzecz SRK S.A. kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej część, w celu przeprowadzenia ich likwidacji.

Poszczególne rozwiązania osłonowe różnią się terminem końcowym, w którym pracownik może z nich skorzystać, po przejściu do SRK S.A.:

a. jednorazowe odprawy – rozwiązanie umowy o pracę musi nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.;
b. urlop górniczy – pracownik musi nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2023 r.;
c. urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej – pracownik musi nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Na drugą część pytania kilkakrotnie udzielaliśmy już odpowiedzi, proszę zerknąć na wcześniejsze publikacje.

Urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury, po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do czterech lat pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2023 r. Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa nie wprowadza wymogu spełnienia warunków do urlopu górniczego na dzień przekazania do SRK

Zgodnie z ustawą „urlop górniczy oraz urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla (…) mogą być udzielone przez pracodawcę (SRK S.A.) po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.” Czyli najpierw następuje weryfikacja uprawnień emerytalnych pracownika. Ponadto warunkiem przejścia na urlop górniczy oraz urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla jest rozwiązanie z pracownikiem z jego inicjatywy umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem zakończenia urlopu. Uzgodnienie trybu rozwiązania umowy o pracę następuje przed przyznaniem urlopu.

Zgodnie z ustawą urlop górniczy traktuje się na równi z okresem pracy górniczej uprawniającym do nabycia uprawnień emerytalnych. Okres urlopu górniczego uwzględnia się również przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, o której mowa w art. 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Natomiast okres urlopu dla pracowników zakładu mechanicznej przeróbki węgla traktuje się na równi z okresami pracy w szczególnych warunkach, uprawniającymi do emerytury pomostowej, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Skorzystanie z urlopu górniczego nie wpływa na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Jak już wskazywaliśmy wcześniej, w ustawie brak jest okresu minimalnego – po którym pracownik może skorzystać z rozwiązań osłonowych, w związku z przekazaniem zakładu górniczego, albo jego oznaczonej części, na rzecz SRK S.A.; będzie to zależne od szybkości rozpatrywania wniosków / weryfikacji uprawnień poszczególnych osób. Ważne jest, żeby uprawnienie do przejścia na emeryturę powstało w oznaczonej dacie, tj. przed dniem 1 stycznia 2023 r. – w przypadku urlopu górniczego, lub dniem 1 stycznia 2022 r. – w przypadku urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Dlatego też pracownik może udać się na urlop także w późniejszej dacie, jeśli przed wskazanymi datami będzie mógł przejść na emeryturę, przy czym decyzja w tym zakresie należeć będzie do SRK S.A., po sformułowaniu wniosku przez pracownika.

Sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam zweryfikują czy może pan skorzystać z urlopu.

Ustawa precyzuje wyłącznie, że osoba korzystająca z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników przeróbki traci to uprawnienie, jeśli w czasie korzystania z niego podjęła zatrudnienie na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej na powierzchni w przedsiębiorstwie górniczym albo pod ziemią.

Zgodnie z ustawą w okresie korzystania z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75% miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Do podstawy obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy wlicza się:
i. nagrodę z okazji „Dnia Górnika” w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody;
ii. dodatkową nagrodę roczną w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody;
iii. nagrodę jubileuszową w wysokości 1/60 nagrody, a w przypadku ratowników górniczych 1/36 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody.

Świadczenia przewidziane ustawą tj. urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładu przeróbki oraz jednorazowa odprawa realizowane będą przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. Dlatego też to SRK S.A. wyrażać będzie zgodę, na skorzystanie przez poszczególnych pracowników w określonym czasie, z rozwiązań osłonowych przewidzianych w ramach ustawy. W ustawie wskazano wprost, iż skorzystanie z uprawnień pracowniczych (urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowa odprawa pieniężna) nie ogranicza uprawnień określonych ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Proszę zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam po podaniu nazwiska sprawdzą pana przypadek.


Zgodnie z Ustawą Pracownicy ZLM mogą skorzystać z jednorazowych odpraw pieniężnych, o ile rzecz jasna spełniają wymogi formalne określone w Ustawie. Proszę zerknąć do informatora i sprawdzić czy spełnia Pan/Pani te wymagania.

Tak mogą skorzystać, bowiem urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury - w wymiarze do trzech lat.

Należy przy tym pamiętać, iż skorzystanie z uprawnień następuję po przejściu do SRK S.A.

Aby skorzystać z urlopu górniczego, pracownik nie może mieć więcej niż 4 lata do emerytury. Urlop górniczy oraz urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla mogą być udzielone przez pracodawcę po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.

Urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury, po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.

Rozwiązania osłonowe realizowane są po przejściu do SRK S.A., który stanie się, w dacie przejścia części Ruchu JAS – MOS, Pana pracodawcą. Przechodząc do SRK S.A. pracownik nie rozwiązuje umowy o pracę z JSW S.A., staje się niejako „automatycznie” pracownikiem SRK S.A.

Z jednorazowej odprawy pieniężnej może skorzystać pracownik powierzchni (w tym zatrudniony w zakładzie przeróbczym), który przepracował w przedsiębiorstwie górniczym minimum 5 lat i do emerytury ma więcej niż 12 miesięcy. Proszę zerknąć do informatora i do odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Znajdzie tam pan/pani interesujące informacje.

Proszę zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Było już takie pytanie od pracowników ZLM. Sugerujemy również prześledzenie informatora. Tam na stronie 5 i 6 jest bardzo czytelnie napisane jakie trzeba spełnić wymogi formalne, aby skorzystać czy to z urlopu górniczego (pracownicy dołowi), czy z jednorazowej odprawy pieniężnej (pracownicy powierzchni).

Musi pan/pani spełniać wymogi ustawowe, czyli pisząc wprost - występując z wnioskiem o skorzystanie z prawa do urlopu nie może pan/pani mieć do emerytury więcej niż cztery lata.

Program obejmuje wyłącznie pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pozdrawiamy!

Program w pierwszej kolejności jest skierowany do Pracowników Ruchu Jas-Mos, nie wykluczamy rozszerzenia go na całą JSW. Proszę śledzić naszą stronę internetową. Będziemy informować na bieżąco, jeśli będzie taka decyzja. Pozdrawiamy!

Jednorazowe odprawy pieniężne przysługują pracownikom powierzchni (w tym administracji). Szczegółowe warunki w informatorze. Pozdrawiamy!

Generalnie co do zasady l4 nie wlicza się do stażu, jednak sugerujemy zgłosić się do działu zatrudnienia, tam zweryfikują pana przypadek. Pozdrawiamy!

Program w pierwszej kolejności jest skierowany właśnie do Pracowników Jas-Mos-u, jednak nie wykluczamy rozszerzenia go na całą spółkę. Proszę śledzić informacje na naszej stronie internetowej. Pozdrawiamy!

Widzimy, że to pytanie często się powtarza. Proszę sobie zerknąć do wcześniejszych odpowiedzi. Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego jednorazowe odprawy pieniężne są dedykowane dla pracowników powierzchni kopalni, w tym zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Zatem, aby skorzystać z możliwości otrzymania jednorazowych odpraw przewidzianych Ustawą (po spełnieniu wymogów ustawowych), na dzień przejścia części Ruchu JAS – MOS, należy być zatrudnionym na powierzchni kopalni. Pozdrawiamy!

Przewidujemy takie rozwiązanie, jednak w pierwszej kolejności chcemy zweryfikować realne zainteresowanie programem w Ruchu Jas-Mos. Proszę śledzić naszą stronę internetową, będziemy Państwa na bieżąco o wszystkim informować. Ale faktycznie jest tak, że jeśli pracownik dajmy na to Pniówka będzie zainteresowany urlopem, wówczas niezbędne będzie przeniesienie do Ruchu Jas-Mos i w dalszej kolejności do SRK. Pozdrawiamy!

Proszę się nie obawiać. Do SRK przechodzi tylko wydzielona część zakładu i pracownicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na skorzystanie z pakietu osłonowego, pozostali nie muszą obawiać się o pracę. Pozdrawiamy!

Proszę zerknąć do odpowiedzi wyżej. Już odpowiadaliśmy na to pytanie. Pozdrawiamy!

Proszę zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam sprawdzą czy jest pan uprawniony do skorzystania z pakietu. Pozdrawiamy!

Proszę zgłosić się do działu zatrudnienia. Tam sprawdzą czy jest pan uprawniony do skorzystania z urlopu górniczego. Pozdrawiamy!


W kopalni będą uruchomione specjalne punkty. Tam możesz złożyć deklarację, w której wyrazisz wolę przejścia do SRK i skorzystania z uprawnień.

Pamiętaj, przy gromadzeniu potrzebnych dokumentów możesz liczyć na wsparcie służb kopalnianych.

W okresie korzystania z urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, pracownik jest zwolniony ze świadczenia pracy i otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75% miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do podstawy obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy wlicza się:

1. nagrodę z okazji „Dnia Górnika” w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody,
2. dodatkowa nagrodę roczną w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody,
3. nagrodę jubileuszową w wysokości 1/60 nagrody, a w przypadku ratowników górniczych 1/36 wypłaconej pracownikowi nagrody.

JSW bezwarunkowo gwarantuje Ci powrót do Spółki i pracę w macierzystej jednostce organizacyjnej.

Zgodnie z ustawą jednorazowa odprawa pieniężna, przysługuje pracownikom, z którymi zostanie rozwiązana za porozumieniem stron umowa o pracę po dniu 31 grudnia 2015 r., nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r., zatrudnionym na dzień zbycia, na powierzchni kopalni, w tym w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla i posiadającym co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym. Jednorazowa odprawa pieniężna może być przyznana nie później niż 12 miesięcy przed dniem uzyskania przez pracownika uprawnień emerytalnych.

Pracownikom, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości: 1. 12-krotności należnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której pracownik był zatrudniony – jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w okresie do 3 miesięcy od dnia zbycia;
2. 8-krotności należnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której pracownik był zatrudniony – jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w okresie od 4 do 6 miesięcy od dnia zbycia;
3. 4-krotności należnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której pracownik był zatrudniony – jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w okresie od 7 do 9 miesięcy od dnia zbycia.

Świadczenia przewidziane w art. 11a ust. 1 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa realizowane są przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Dlatego też to SRK wyrażać będzie zgodę na skorzystanie przez poszczególnych pracowników z rozwiązań osłonowych przewidzianych w ustawie.

Wszyscy pracownicy Kopalni „Jas-Mos”, którzy wyrażą chęć do odejścia na urlopy górnicze bądź odprawy jednorazowe, będą mogli skorzystać z tych propozycji w pierwszej kolejności i bezwarunkowo.

Ustawa zakłada, że urlop górniczy oraz urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla mogą być przyznane pod warunkiem rozwiązania z pracownikiem z jego inicjatywy umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem zakończenia urlopu. Uzgodnienie trybu rozwiązania umowy o pracę następuje przed przyznaniem urlopu. W przypadku skorzystania z prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej umowa o pracę również zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Zgodę na skorzystanie z urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej wyraża pracodawca, po sformułowaniu wniosku przez pracownika i zweryfikowaniu uprawnień przez ZUS.

Ustawa nie przewiduje okresu minimalnego – należy przy tym liczyć się z tym, że SRK musi podjąć przed rozpoczęciem korzystania z pakietu działania mające na celu weryfikację uprawnień poszczególnych osób do tych świadczeń (przez ZUS).
Ustawa nie przewiduje okresu minimalnego – należy przy tym liczyć się z tym, że SRK musi podjąć przed rozpoczęciem korzystania z pakietu działania mające na celu weryfikację uprawnień poszczególnych osób do tych świadczeń (przez ZUS). W razie pozytywnej weryfikacji pracownik niezwłocznie będzie mógł skorzystać z pakietu.

Podstawą do wyliczenia jednorazowej odprawy pieniężnej będzie przeciętne (średnie) miesięczne wynagrodzenie z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni przekazanej do SRK, a nie indywidualnego pracownika.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, przyjęte do ustalenia wysokości świadczenia socjalnego, będzie obliczone zgodnie z przepisami obowiązującymi pracownika w dniu jego przejścia na świadczenie socjalne.

Okres zatrudnienia do dodatkowej odprawy (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników) liczy się u danego pracodawcy (tu SRK) z doliczeniem okresu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy (JSW).

Tak. Po zakończeniu zatrudnienia, w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych (przejściem na emeryturę), co jest istotą urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej, pracownik nabędzie uprawnienia do odprawy emerytalnej. Okres przebywania pracownika na urlopie górniczym lub urlopie dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej zostanie wliczony do stażu pracy uprawniającego pracownika do odprawy emerytalnej.

Zgodnie z art. 11c Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa nagrodę z okazji Dnia Górnika, dodatkową nagrodę roczną oraz nagrodę jubileuszową wlicza się do podstawy obliczenia świadczenia socjalnego. Ustawa nie uwzględnia wypłaty w trakcie urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników przeróbki mechanicznej pomocy szkolnych i innych dodatków przysługujących pracownikowi.

Należy mieć jednak na uwadze, iż zgodnie z art. 11c ust. 2a pracownik korzystający z urlopu górniczego albo urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, ma prawo do korzystania z uznaniowych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy.

Twoja niezmieniona, dotychczasowa umowa.

Pracownicy posiadający staż pracy mniejszy od wymienionego nie będą mieli prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej. Będą mieli prawo do odprawy wynikającej z przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nie ma takiej możliwości. Zgodnie z art. 11d ust. 2 UFG wysokość odprawy została określona jako 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której pracownik był zatrudniony.