Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Nasi siatkarze najlepsi na piasku

Po raz pierwszy w historii siatkarze PlusLigi sprawdzili swoje siły na piasku, w ramach PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. W pierwszej jej odsłonie siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie mieli sobie równych i po znakomitej grze zwyciężyli w całych zawodach.

fot: Arkadiusz Modliński / Jastrzębski Węgiel

Główną ideą stworzenia Ligi Letniej w Piłce Siatkowej Mężczyzn był szybszy powrót ligowej siatkówki, przypomnienie o niej kibicom. Z tego powodu już wcześniej zdecydowano się przyspieszyć start wszystkich rozgrywek pod egidą PLS, a dodatkowo ten start promować już od lipca, poprzez turniej rozgrywany na piasku.

Rozgrywki PreZero Grand Prix PLS trwały przez trzy weekendy (trzy osobne lokalizacje). Szesnaście drużyn z PlusLigi podzielono na 4 grupy. Każda z ekip zagrała w jednym turnieju kwalifikacyjnym, zaś po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup wystąpiły w turnieju finałowym w Gdańsku.

Grand Prix PLS była rozgrywana na piasku, a na boisku drużyny liczyły po 4 osoby (skład od 4 do 8). Zasady gry obowiązywały identyczne jak w siatkówce halowej (z tym, że każda z 4 osób mogła atakować), halowe wymiary będzie miało także boisko. Spotkania toczyły do dwóch wygranych partii. Seta zdobywał zespół, który pierwszy zgromadził 25 punktów. Ewentualna trzecia partia była tie-breakiem rozgrywanym do 15 punktów. Gospodarzami trzech turniejów były: Kraków oraz Warszawa, natomiast runda finałowa odbyła się w Gdańsku.

- Grand Prix PLS to dobry pomysł. Uczestnicząc w tych rozgrywkach można zbudować formę, skonfrontować się z rywalami i reprezentować swój klub. Fani powrócili na obiekty sportowe, trafił się im nowy, ciekawy spektakl i przyjemne wydarzenie, którego można być świadkiem. Letnia Grand Prix umożliwiła też nowo zakontraktowanym zawodnikom szybsze zaprezentowanie się szerszej publice, bo mecze były przecież transmitowane w telewizji Polsat – wyliczał już starcie zalety Letniej Ligi Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Jastrzębski Węgiel przystąpił w składzie: Jakub Popiwczak, Rafał Szymura, Stanisław Wawrzyńczyk, Michał Gierżot, Michał Szalacha oraz Szymon Biniek. W fazie grupowej nasza drużyna wystąpiła na turnieju w Krakowie i na obiektach KS Wanda Kraków zaprezentowała się znakomicie. Oprócz widowiskowej gry naszej ekipy, w której liderem był Popiwczak, furorę wśród kibiców robiły także specjalne, utrzymane w wakacyjnej konwencji, stroje meczowe na Grand Prix.

Grupowymi rywalami naszej ekipy w Krakowie były: Aluron Virtu CMC Zawiercie, MKS Będzin, Stal Nysa. Jastrzębski Węgiel rozpoczął rywalizację od zwycięstwa ze Stalą Nysa 2:0 (25:16, 25:15). W drugim spotkaniu naprzeciw naszej drużyny na boisku stanął zespół z Zawiercia. Pomimo tego, że nasi rywale wzmocnili się w tym turnieju czterema graczami występującymi na co dzień w siatkówce plażowej, Pomarańczowi również pewnie rozstrzygnęli to starcie na swoją korzyść. MVP meczu został wybrany Rafał Szymura, który odebrał tę statuetkę z rąk obecnego w Krakowie Artura Wojtków,  zastępcy prezesa zarządu JSW ds. Pracy i Polityki Społecznej, Partnera Strategicznego naszego klubu.

Już w tym momencie Jastrzębski Węgiel miał zapewniony awans do finałów w Gdańsku, bez względu na wynik naszego trzeciego starcia w zawodach, z MKS-em Będzin. W ostatnim meczu grupowym zagłębiowska ekipa okazała się lepsza od naszego zespołu i to ona również awansowała z krakowskiego turnieju do rundy finałowej.

W ćwierćfinale w Gdańsku – zgodnie z turniejową drabinką – na drodze naszych siatkarzy najpierw stanęła Asseco Resovia Rzeszów. Zespół z Podkarpacia postawił wysokie wymagania naszej drużynie i do wyłonienia tej konfrontacji potrzebny był tie-break. Na szczęście w decydującej części meczu swoją wyższość udowodnili nasi siatkarze. Podobny przebieg miała również półfinałowa batalia z GKS-em Katowice. W tym jednak przypadku nerwów po naszej stronie było trochę mniej, a wszystko za sprawą znakomitego otwarcia tie-break’a bilansem 7:0. Po takiej świetnej serii nasz rywal nie był już w stanie dotrzymać kroku naszej ekipie. Ostatecznie nasz zespól wygrał 15:6 i awansował do finału Letniej Grand Prix. W nim po kapitalnym pojedynku nasza drużyna zwyciężyła z PGE Skrą Bełchatów 2:0 i tym samym sięgnęła po pierwszy, historyczny tytuł w Letniej Grand Prix.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności