Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW SiG buforem bezpieczeństwa dla Grupy Kapitałowej

Spółka JSW Szkolenie i Górnictwo zaprezentowała specjalny raport dotyczący optymalizacji kosztów i kierunku rozwoju tej spółki. Konferencja połączona z debatą odbyła się w Pawłowicach. Uczestniczyli w niej między innymi Artur Wojtków oraz Artur Dyczko, wiceprezesi Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także dyrektorzy kopalń i przedstawiciele spółek z Grupy Kapitałowej JSW.

fot. Dawid Lach

Raport pod tytułem „Analiza i ocena procesu optymalizacji działalności gospodarczej spółki JSW Szkolenie i Górnictwo” zaprezentowaładr Katarzyna Olejko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Przeprowadziłam wieloprzekrojową analizę działalności Spółki, uwzględniając w szczególności jej rolę w procesie realizacji strategii korporacyjnej GK JSW. Wszystkie obserwacje wskazują jednoznacznie, że jest w niej istotny potencjał optymalizacyjny. Możliwe są tu działania, które przy niedużych nakładach pozwolą na istotne ograniczenie kosztochłonnosci i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów. Redukcja kosztów to wyzwanie globalne, a zarządzanie kosztami decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa i daje mu przewagę konkurencyjną – przekonywała podczas prezentacji raportu dr Katarzyna Olejko, autorka dokumentu. W trakcie wystąpienia podkreślała również wartość, jaką dla Spółki stanowi kapitał ludzki i szanse, jakie związane są z jego rozwojem.

W raporcie zawarto dokładną analizę działalności spółki JSW SiG, ze szczególnym uwzględnieniem jej roli w tworzeniu wartości Grupy Kapitałowej JSW oraz potencjału optymalizacyjnego. Raport zawiera mocne i słabe strony działalności spółki, które należy wzmocnić, aby mogła wykorzystać swoją szansę. - Jestem wdzięczny, że taki dokument powstał. To dokładny przegląd działalności naszej spółki i wskazówki dla nas w zakresie poszukiwania możliwości rozwoju, nowych działań i ścieżek rozwoju. Szczególnie zależało nam na podsumowaniu prowadzonego od trzech lat procesu przyjęcia górników do nas i następnie alokacji do kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Warto podkreślić, że przyjęliśmy prawie trzy tysiące pracowników, z których prawie 2700 osób zostało zatrudnionych w zakładach JSW. Tym samym staliśmy się spółką adaptacyjno – szkoleniową dla przyszłych pracowników JSW. Dlatego warto podsumować ten proces w gronie zarządu JSW, dyrektorów kopalń i wszystkich osób zaangażowanych w powyższy proces – powiedział Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo.

Raport to inicjatywa Artura Wojtków, zastępcy prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej. Choć spółka JSW Szkolenie i Górnictwo działa od 2014 r., to ten dokument podsumowuje trzy ostatnie lata jej funkcjonowania. - Jesteśmy zadowoleni z działalności JSW SiG, ponieważ spółka działa prężnie, jest wiarygodna i została jasno określona wizja jej rozwoju. Jestem spokojny, co do dalszych losów tej firmy - ocenia wiceprezes Wojtków, który jest pozytywnie zaskoczony raportem i zachęca pozostałe spółki z Grupy Kapitałowej JSW do opracowania podobnego dokumentu. – Raport zawiera nie tylko analizę, ale również rozwiązania, propozycje i rekomendacje. Warto w ten sposób dokumentować pracę i działania we wszystkich spółkach naszej grupy – podsumował Artur Wojtków.

Przed spółką JSW SiG stoi wiele wyzwań - to głównie problemy kadrowe, dotyczące niektórych specjalizacji, zwłaszcza automatyków, informatyków czy elektryków. Z tym wyzwaniem spółka będzie musiała się zmierzyć, aby zapewniać nie tylko wyszkoloną załogę do pracy przy wydobyciu, ale też fachowców na pozostałych stanowiskach.

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności