Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

VR dla bezpieczeństwa

Wirtualna rzeczywistość jeszcze niedawno uznawana była za całkowitą fantazję, dziś staje się faktem. Znajduje zastosowanie w całkowicie realnym świecie – teraz także w świecie górniczym.

fot. Mateusz Paszek

Nowa pracownia VR (Virtual Reality) ruszyła w jednej z pracowni spółki JSW Szkolenie i Górnictwo przy Ruchu „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju. Pierwsza grupa nowo przyjętych pracowników przeszła dziś serię szkoleń przeciwpożarowych i BHP. - Technologia VR to nowość, która pozwala ustawić pracownika w sytuacji, w której jeszcze nie był, a która jest przecież możliwa – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo. - W ten sposób nowy pracownik ma szansę nauczyć się rozwiązywania określonych problemów czy zmierzenia się z wyzwaniami w bezpiecznych warunkach, np. podczas ewakuacji na wypadek pożaru. Nic nie zastąpi umiejętności praktycznych, ale szkolenie pokazuje, z czym można mieć do czynienia podczas pracy. Zdecydowanie stawiamy na sytuacje kryzysowe, bo po pierwsze rzadko występują, a po drugie - trzeba szybko podjąć określone działanie. Sytuacje rutynowe są bowiem przewidywalne.  

Sala wyposażona w trzynaście stanowisk będzie wykorzystywana zarówno do szkolenia nowych pracowników, jak i osób, które już są zatrudnione przez pracowników. Jak deklarują władze spółki JSW SiG, większość przyjmowanych dziś do pracy osób to ludzie młodzi, co w naturalny sposób zrodziło zainteresowanie technologią VR. Zakładane na głowę gogle i kontrolery nie są bowiem obce osobom zaczynającym nową zawodową ścieżkę. Wszystko prowadzone jest też w atrakcyjnej graficznie formie. - Mamy różne scenariusze, dotyczą np. reakcji na zagrożenie. Musimy wskazać,  gdzie jest sprzęt gaśniczy, co i jak trzeba zrobić - tych wszystkich elementów uczy nas aplikacja – opisuje Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia. – Jest tu też rywalizacja, każdy z zawodników za rozwiązywanie zadań otrzymuje punkty. 

Wirtualna rzeczywistość ma też jedną podstawową zaletę. To ogromna przewaga nad tradycyjnym szkoleniem. Według badań, poziom zapamiętywania szkolenia z użyciem VR wynosi aż 70 procent, a tradycyjny wykład zapamiętywany jest tylko w 10 procentach. – To dlatego, że dzięki wirtualnej rzeczywistości doświadczamy elementów, których nie możemy doświadczyć na co dzień. Mamy pierwszy dzień w pracy – a szkoleni przez nas panowie już dziś będą pod ziemią, choć tylko wirtualnie – podsumowuje Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia.

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności