Węgiel w życiorys wpisany

Takiego projektu jeszcze nie było. Dwaj górnicy – ojciec i syn – fedrują przed kamerami czyli rozmawiają o swojej pracy. „Węgiel w życiorys wpisany” to interaktywne przedsięwzięcie, w którym użytkownik może wybrać dowolny kierunek tej rozmowy – od tego, czym jest górnictwo aż po górnicze tradycje.

Janusz Kubica i Michał Kubica - czyli ojciec i syn – to dwa pokolenia górników i dwie perspektywy. Każdy z nich ma swoją opowieść o tym, jak trafił do zawodu, jak wygląda codzienna praca, jakie zagrożenia można napotkać podczas podziemnej pracy, wreszcie o górniczych tradycjach. To sentymentalne spotkanie ojca z synem jest przeznaczone właściwie dla każdego. Ci, którzy odeszli z zawodu, zapewne usłyszą historie bliźniaczo podobne do swoich, ci, którzy nigdy nie byli w kopalni, dowiedzą się, jaka jest codzienność górniczej pracy. 

Bez wątpienia górnictwo to temat, który dotyczy wszystkich mieszkańców naszego regionu. Ale w ostatnich latach branża podlegała ogromnym zmianom, kopalni jest coraz mniej, zmniejszyło się też radykalnie zatrudnienie w górnictwie. JSW uznała, że warto pokazać ten zawód i to, jak się zmieniał na przestrzeni pokoleń. Chyba nie ma lepszego czasu w ciągu roku niż Barbórka, by pokazać, czym jest prawdziwe górnictwo i czym jest praca górnika.

„Węgiel w życiorys wpisany” to wspólne przedsięwzięcie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Dziennika Zachodniego. Projekt był realizowany w sztolni szkolnej KWK „Pniówek” w Pawłowicach.  

Wydarzenia