Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Kolej coraz bliżej Jastrzębia

Przywrócenie połączeń kolei pasażerskiej do Jastrzębia- Zdroju oraz budowa Centrum Logistycznego „Port Jastrzębie”, to główne tematy wspólnej konferencji prasowej Jastrzębskiej Spółki Kolejowej (Grupa Kapitałowa JSW) oraz Łukasza Kaszy, Przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.

fot. Mateusz Paszek

Jastrzębska Spółka Kolejowa jest coraz bliżej realizacji projektu budowa Centrum Logistycznego „Port Jastrzębie”. - W założeniach przyjęliśmy, że projekt budowy Centrum Logistycznego zostanie zrealizowany do 2022 roku. Nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 50 milionów złotych - powiedział Radosław Wardas, dyrektor ds. rozwoju Jastrzębskiej Spółki Kolejowej. - Przewidujemy, że w Centrum Logistycznym znajdzie pracę około 50 osób - dodał dyrektor Wardas.

Centrum Logistyczne „Port Jastrzębie” ma powstać na terenach pogórniczych w Jastrzębiu-Zdroju w rejonie stacji „Jastrzębie”, gdzie na powierzchni około 30 ha wolnej powierzchni inwestycyjnej jest możliwość budowy pozostałych elementów związanych z działalnością centrum logistycznego: hal magazynowych, placu składowania kontenerów, terminali przeładunkowych, obiektów biurowych, posterunku celnego, magazynu paliw płynnych, punktu technicznej obsługi środków transportu, zaplecza hotelowo-usługowego (punkt obsługi podróżnych). Ogromną zaletą Centrum jest bezpośrednie sąsiedztwo Drogi Głównej Południowej Pszczyna-Racibórz oraz wjazdu na autostradę A1.

Oprócz rozwoju kolei towarowej Jastrzębie-Zdrój od kilku lat stara się o przywrócenie ruchu pociągów osobowych. To największe w Polsce miasto, do którego nie można dojechać pociągiem pasażerskim. Miasto wspólnie z innymi samorządami stara się przywrócić linie kolejową łączącą Jastrzębie-Zdrój z Katowicami. - To bardzo ważny projekt, który wymaga wielu spotkań i ustaleń na poziomie parlamentu i rządu. Na nasze zaproszenie przyjechał do Jastrzębia na robocze spotkanie poseł Bogdan Rzońca, Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, który w pełni poparł naszą inicjatywę. W przyszłym tygodniu z rewizytą przyjedzie do nas prezes PLK PKP, który z optymizmem patrzy na nasz projekt. Podejmowane przez nas intensywne działania krok po kroku przybliżają nasze miasto do połączenia kolejowego ze światem- powiedział Łukasz Kasza, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.  

Inne aktualności

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Więcej aktualności