Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW dla ONZ

Jastrzębska Spółka Węglowa przystąpiła do partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). JSW znalazła się tym samym w gronie polskich firm i instytucji, które podpisały oficjalną deklarację zaangażowania się w realizację globalnych celów ONZ.

fot. Dawid Lach

„Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” to nazwa rezolucji ONZ przyjętej w 2015 roku przez 193 państwa. Agenda obejmuje 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz 169 zadań. Krajowym koordynatorem wdrażania Rezolucji jest Ministerstwo Rozwoju, a przystąpienie przez JSW do partnerstwa ogłoszono podczas III edycji Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030. Podczas konferencji przedsiębiorstwa złożyły konkretne zobowiązania.  

Od partnerstwa oczekujemy możliwości nawiązania relacji z innymi podmiotami, dzięki którym prowadzone działania mogłyby być jeszcze skuteczniejsze. Mamy również nadzieję, że realizowanymi już działaniami możemy przyczynić się do lepszego ukazania wkładu Polski w osiąganie globalnych celów. JSW bowiem wierzy, że dzięki redukcji śladu węglowego i zaoferowaniu innowacyjnych produktów, mamy szansę stać się dostawcą globalnych rozwiązań – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA.

JSW wraz z całą Grupą Kapitałową JSW przechodzi dziś transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, angażując się przy tym w projekty badawcze, których celem jest oferowanie innowacyjnych produktów technologii przyszłości. Wśród nich są technologie wodorowe, pozwalające na uniknięcie szkodliwej emisji w transporcie, nanotechnologia i kompozyty węglowe, dzięki którym konstrukcje mogą być lżejsze i wytrzymalsze (do zastosowania m.in. w motoryzacji czy lotnictwie), adsorbenty węglowe wykorzystywane w ochronie środowiska, czy też inne materiały będące efektem wydłużania łańcucha produktów GK JSW, zwłaszcza w obszarze węglopochodnych.

Władze spółki mają świadomość wpływu jej działalności na otoczenie społeczne i przyrodnicze, włączając w to znaczący ślad węglowy. Dlatego chcą być aktywnym uczestnikiem transformacji ku gospodarce neutralnej klimatycznie – zgodnie z założeniami Zielonego Ładu i europejskim rygorem prawnym. Jednocześnie Spółka od lat aktywnie dąży do ograniczenia emisji metanu, wykorzystując go gospodarczo, podobnie jak szereg innych produktów ubocznych działalności wydobywczej i koksowniczej (np. gaz koksowniczy). Prowadzi też na niespotykaną skalę odsalanie wód kopalnianych, czego efektem jest czysta sól i pozytywny efekt ekologiczny w zakresie gospodarki wodnej. Spółka rekultywuje i rewitalizuje tereny pogórnicze, aktywnie uczestniczy w życiu lokalnych społeczności na terenach, na których JSW prowadzi działalność. Obok działalności Fundacji JSW, prowadzi też szereg własnych projektów adresowanych do gmin górniczych, w tym także do dzieci (JSW Dzieciom, Kopania Wiedzy). Szczególną troską otacza lokalne domy dziecka, wspiera również szkolnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem klas o profilach związanych z górnictwem.

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności