Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Przyspieszają prace nad programem U - SPACE

Polska spółka technologiczna Hawk-e, należąca do grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stworzy na potrzeby rozwoju rynku usług świadczonych przez bezzałogowe statki powietrzne system zarządzania tego typu lotami.

Elementy systemu będą wykorzystywane m.in. przez  Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, instytucję zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej. Umowa zawarta między Hawk-e a PAŻP obejmuje działania związane z wdrożeniem innowacyjnego systemu zapewniającego bezpieczne poruszanie się bezzałogowych statków powietrznych w polskiej przestrzeni powietrznej zgodnie z założeniami przyjętej w listopadzie  2016 roku „Deklaracji Warszawskiej” i stanowi kolejny krok w kierunku realizacji  koncepcji U-Space, której kluczowymi elementami są system UTM (Unmanned Traffic Management) oraz DTM (Drone Traffic Management) wykorzystywany do lokalnego zarządzania operacjami BSP.

Europejska koncepcja U-Space przewiduje zorganizowanie w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej  dla dronów, jednak by mogło z niej korzystać bezpiecznie  wielu użytkowników, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi między innymi o to, aby ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Wdrożenie koncepcji U-Space daje nowe możliwości rozwoju zarówno firmom z branży przemysłowej, usługowej, jak i wydobywczej.

Hawk-e jest spółką powstałą w połowie 2018 roku, która została powołana do  wdrażania wyników projektów B+R w zakresie technologii bezzałogowych. Zajmuje się świadczeniem usług, takich jak monitorowanie i mapowanie przestrzenne obszaru dronami oraz sporządzanie analiz z inspekcji wizyjnych dla sektora energetycznego. Jest również odpowiedzialna za integrację oraz zarządzanie obszarem testowym dla systemów autonomicznych i automatycznych. Spółka Hawk-e bierze także udział w  międzyresortowym programie „Żwirko i Wigura” jako podmiot odpowiedzialny za testowanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych związanych z rozwojem U-Space. Jednym z nich są systemy UTM i DTM, których spółka jest właścicielem. Skala, na jaką podejmowane są działania,  świadczy o ogromnym zaangażowaniu spółki w budowanie bezpiecznej przestrzeni powietrznej w Polsce.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odpowiada za zarządzanie ruchem lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest jedyną instytucją w Polsce szkolącą i zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Każdego dnia dbają oni o bezpieczeństwo ponad 2,5 tys. operacji lotniczych odbywających się w polskiej przestrzeni powietrznej. PAŻP buduje i modernizuje zaawansowaną infrastrukturę lotniczą zapewniającą bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności