Strategia Zrównoważonego Rozwoju

W 2021 roku Zarząd JSW przyjął Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Kapitałowej JSW na lata 2021-2030, której zadaniem jest wzmocnienie synergii pomiędzy celami biznesowymi a celami zrównoważonego rozwoju, uwzględniając kluczowe z punktu widzenia specyfiki Grupy obszary odpowiedzialności społecznej i środowiskowej zgodnie z normą PN-ISO 26000.

Jednym z ważniejszych założeń nowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest transformacja Grupy w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Dlatego też największy akcent został położony na zmniejszanie śladu węglowego m.in. poprzez ujmowanie metanu czy możliwość produkcji wodoru. Strategia Zrównoważonego Rozwoju kładzie również nacisk na działania dywersyfikujące ofertę produktową Grupy, w tym o potencjalnie innowacyjne i zaawansowane produkty, wpisujące się jednocześnie w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Wraz z postępującą transformacją Grupy zmieniać się również będzie zapotrzebowanie na posiadanie nowych umiejętności, dlatego też rozwój kompetencji pracowniczych jest kolejnym ważnym elementem. W nowo przyjętej Strategii zapisana została również kontynuacja działań mających na celu efektywne zarządzanie m.in. w obszarze środowiskowym, kadrowym, BHP, czy szkód górniczych.

Celem Strategii Zrównoważonego Rozwoju jest wsparcie celów strategii ogólnej i doprecyzowanie podejścia w niej reprezentowanej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku poszczególnych strategii funkcjonalnych, będących elementami strategii biznesowej.

Opracowując Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2021-2030 pozostawiono kluczowe słowo SZACUNEK, które oddaje ducha odpowiedzialnego podejścia zarządczego Grupy do kwestii zrównoważonego rozwoju.

W oparciu o szacunek budujemy zaufanie. Dzięki wiarygodności wśród pracowników, lokalnych społeczności, czy partnerów biznesowych, zyskujemy zaufanie inwestorów. Dzięki niej możemy się rozwijać w sposób zrównoważony. Szacunek procentuje. To nie tylko postawa deklaracja, lecz fundament filozofii zarządczej i modelu biznesowego.

Szacunek w podejściu zarządczym Grupy ma szereg wymiarów i stanowi deklarację polityki firmy w poszczególnych wymiarach jej oddziaływania:

SZANUJEMY KLIMAT

Chcemy ograniczyć nasz ślad węglowy i podążać w stronę neutralności klimatycznej; analizując poszczególne elementy łańcucha produkcji węgiel-koks, wyodrębniać te jego elementy, które wiążą się z powstawaniem emisji i maksymalnie je ograniczać z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych lub dopiero rodzących się technologii (B+R+I). Chcemy też dążyć do samowystarczalności energetycznej, opierając się o własne źródła energii o niższym śladzie węglowym, wykorzystując produkty uboczne naszej działalności.

CEL:

Ograniczanie wpływu działalności wydobywczej i koksowniczej na klimat

SZANUJEMY ZASOBY NATURALNE I DĄŻYMY DO GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM (GOZ)

Poprzez efektywne pozyskiwanie i przetwarzanie surowca, oferujemy szeroką gamę produktów. Dążymy zarówno do możliwie pełnego wykorzystania eksploatowanych zasobów naturalnych, jak i produktów im towarzyszących.

CEL:

Pozyskiwanie surowca w sposób nierabunkowy, tj. zapewniający maksymalne wykorzystanie zasobów złoża
Dywersyfikacja źródeł przychodu, w tym poszerzenie oferty o innowacyjne, wysokospecjalistyczne produkty i usługi
Zrównoważona gospodarka wodna i odzyskiwanie soli
Gospodarcze wykorzystanie odpadów górniczych (skały płonnej)

SZANUJEMY OTOCZENIE PRZYRODNICZE

Dążymy do ograniczenia naszego wpływu na środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza i wód oraz eliminację negatywnego wpływu na bioróżnorodność.

CEL:

Ograniczanie emisji zanieczyszczeń do powietrza i wód
Zapewnienie bezpieczeństwa najbliższego otoczenia przyrodniczego (bioróżnorodność, lokalne ekosystemy)

SZANUJEMY LOKALNE SPOŁECZNOŚCI

Dążymy do ograniczenia szkód górniczych i uciążliwości, staramy się wspierać lokalne społeczności, angażując się społecznie.

CEL:

Bezkonfliktowa obecność w społeczności lokalnej

SZANUJEMY NASZYCH PRACOWNIKÓW

Jesteśmy stabilnym i pożądanym pracodawcą, inwestujemy w rozwój kompetencji obecnych i potencjalnych pracowników.

CEL:

Budowanie kultury organizacji opartej o wzajemny szacunek dla drugiego człowieka

SZANUJUEMY BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE LUDZI

Troszczymy się o bezpieczne i higieniczne warunki pracy dla naszych pracowników oraz pracowników podmiotów trzecich, pracujących na naszą rzecz.

CEL:

„Zero” wypadków śmiertelnych 

zmniejszenie liczby wypadków przy pracy (w tym wypadków z udziałem pracowników firm zewnętrznych)

SZANUJEMY OTOCZENIE RYNKOWE

Dbamy o ład zarządczy, transparentność, jesteśmy otwarci na dialog i monitoring wyników przez otoczenie rynkowe; przeciwdziałamy zachowaniom nieetycznym, troszczymy się o trwałe relacje z Klientami.

CEL:

Obecność JSW SA w indeksie giełdowym spółek społecznie odpowiedzialnych (WIG-ESG)
Eliminowanie przypadków niezgodności (compliance)
Budowanie trwałych relacji z Klientami

Każdemu z powyższych celów przypisano mierniki oraz oczekiwane ich wartości na lata 2021-2030, a także cele i działania niższego rzędu.

PODEJMOWANE DZIAŁANIA W OBSZARZE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

W ostatnich latach JSW podejmowała szereg działań związanych z uporządkowaniem, usystematyzowaniem oraz formalizacją działań związanych ze społecznie odpowiedzialnym zarządzaniem. Zainicjowano również działania kluczowe z punktu widzenia modelu biznesowego w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju. Przyjęto pierwsze rozwiązania związane z zarządzaniem etyką, zainicjowano coroczne badania satysfakcji pracowników. W Grupie obowiązuje system compliance. Wprowadzono też do umów ramowych z dostawcami i odbiorcami klauzule etyczno-środowiskowe. Prowadzono konstruktywny dialog z przedstawicielami społeczności lokalnych. W Grupie działa Fundacja JSW, która prowadzi działalność publiczną i społecznie użyteczną na terenie gmin górniczych, aby rekompensować uciążliwości związane z działalnością Jednostki dominującej.

W 2020 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przystąpiła do partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). JSW znalazła się tym samym w gronie polskich firm i instytucji, które podpisały oficjalną deklarację zaangażowania się w realizację globalnych celów ONZ (tzw. Agenda 2030). W 2022 roku Grupa Kapitałowa aktywnie angażowała się w realizację 5 celów Agendy 2030:

CELE AGENDY 2030


SDG 1 – Koniec z ubóstwem

Aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnych społeczności na terenach, na których JSW prowadzi dzielność. Obok działalności Fundacji JSW, prowadzimy też szereg własnych projektów, adresowanych do gmin, w tym do dzieci (JSW Dzieciom, Kopania Wiedzy). Szczególną troską otaczamy lokalne domy dziecka.


SDG 4 – Dobra jakość edukacji

Wspieramy szkolnictwo ze szczególnym uwzględnieniem klas o profilach związanych z górnictwem. Prowadzimy kampanie edukacyjne dla dzieci, współpracujemy z uczelniami wyższymi w celu wzmocnienia rozwoju zawodowego studentów.


SDG 7 – Czysta i dostępna energia

Rozwijamy projekty związane OZE. W 2022 roku w spółkach Grupy zainstalowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 0,08 MWp. Aktualnie w Grupie funkcjonują instalacje PV o łącznej mocy ok. 0,86 MWp.


SDG 9 – Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

Przechodzimy transformację w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie, angażując się w projekty badawcze, których celem jest oferowanie innowacyjnych produktów technologii przyszłości.


SDG 13 - Działania w dziedzinie klimatu

Od lat aktywnie dążymy do ograniczenia emisji metanu, wykorzystując go gospodarczo, podobnie jak szereg innych produktów ubocznych działalności wydobywczej i koksowniczej (np. gaz koksowniczy). W 2022 roku uzyskano zmniejszenie emisji metanu do atmosfery o ok. 90,9 mln m3 .

Prowadzimy na niespotykaną skalę odsalanie wód kopalnianych, w efekcie czego uzyskujemy czystą sól i w mniejszym stopniu obciążamy rzeki.

Więcej o działaniach związanych odpowiedzialności społecznej można przeczytać tutaj.

Pozycja JSW oraz całej Grupy wiąże się z ogromnym etycznym zobowiązaniem. Wynika z tego w szczególności obowiązek kształtowania odpowiedzialnych i etycznych wzorców zachowań zarówno w relacjach wewnętrznych, jak również tych których stroną są spółki tworzące Grupę. Strategia Zrównoważonego rozwoju silnie akcentuje szacunek i budowanie wiarygodności w poszczególnych wymiarach działalności. Stawia na otwartość oraz na transparentność, bo tylko dzięki współpracy z otoczeniem możliwe będzie rozwijanie działalności zarówno dla dobra tak akcjonariuszy, jak i jej otoczenia.