Nasz wpływ na najbliższe otoczenie


Grupa JSW  jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. Górnictwo węgla kamiennego tworzyło i tworzy kulturę Górnego Śląska. Ważnym elementem wzmacniania zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu jest zaangażowanie spółek Grupy w działalność organizacji oraz stowarzyszeń społecznych i branżowych. Równie istotnym aspektem są odbudowywane i pielęgnowane relacje ze społecznościami lokalnymi, w tym samorządami, oparte na zaufaniu i otwartości. Grupa stawia na współpracę i realizację wspólnych działań, uwzględniając decyzje biznesowe na losy lokalnych społeczności, jak również współpracuje z samorządami w zakresie inwestycji czy edukacji. Mając na uwadze specyfikę działalności Grupy, bardzo ważnym elementem w budowaniu długoterminowych relacji z lokalną społecznością jest eliminowanie i/lub ograniczanie negatywnego oddziaływania.

W obszarze prowadzonej działalności gospodarczej poszczególne spółki należące do Grupy na bieżąco monitorują charakter i skalę swojego oddziaływania na otoczenie, poszukując rozwiązań technologicznych, procesowych i innych, które pozwoliłyby wyeliminować lub ograniczyć negatywne oddziaływanie, które jest różne w zależności od spółki i zakładu.

Funkcjonowanie innych zakładów (np. mechanicznej przeróbki węgla czy koksowni) oznacza określone uciążliwości dla społeczności lokalnych, takie jak hałas, emisje do atmosfery czy do wód. Grupa inwestuje w rozwiązania, które pozwalają je ograniczać.

Jednym z istotniejszych ryzyk związanych z prowadzoną przez Grupę działalnością jest zagrożenie braku akceptacji społecznej dla bieżącej i przyszłej działalności. Wraz z postępującą polityką dekarbonizacyjną, wszelkie technologie przetwarzania wykorzystujące węgiel postrzegane są jako działalność w wysokim stopniu szkodliwa zarówno dla środowiska naturalnego, jak i społecznego. Dlatego też Grupa szczególnie mocno akcentuje we wspólnej polityce społecznej odpowiedzialności biznesu idee zrównoważonego rozwoju oraz ideę gospodarki obiegu zamkniętego (produkcji bezodpadowej).

Grupa realizuje zarówno długoterminowe autorskie programy społeczne, jak i działania charytatywne, a także jest mecenasem sportu. Działania społeczne, zwłaszcza charytatywne koncentrują się na terenach, na których funkcjonują zakłady Grupy oraz terenach, na które Grupa może oddziaływać. Od lat Grupa szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Realizowane są zarówno projekty zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące np. aktywny tryb życia lub wolontariat.

Górnictwo jest też kluczowym pracodawcą, a także kluczowym płatnikiem podatków oraz innych opłat związanych z koncesjami i eksploatacją złóż. Środki te zasilają lokalne, samorządowe budżety pozwalając na rozwój i inwestycje. W 2022 roku Jednostka dominująca dokonała wpłat do budżetu lokalnego w wysokości ponad 89,6 mln PLN (wpłaty obejmują podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjne należne gminom).