Kontrahenci i dostawcy

Relacja z klientami

Grupa Kapitałowa funkcjonuje w zmiennym otoczeniu rynkowym, determinowanym sytuacją na rynku stalowym oraz konkurencją na rynku dostawców węgla koksowego i koksu. JSW posiada przyjętą przez Zarząd Politykę Sprzedaży Produktów Grupy Kapitałowej JSW , która definiuje roczne cele wyznaczone do osiągnięcia przez Służby Handlowe celem optymalnego wykorzystania bieżącego potencjału otoczenia rynkowego i potencjału Grupy. JSW prowadzi działalność w oparciu o dwie linie biznesowe: górniczą oraz koksowniczą. Polityka Sprzedaży obejmuje kompleksowo produkty obu linii biznesowych, dążąc do wykorzystania efektu synergii. Cele nadrzędne Służb Handlowych Grupy to przede wszystkim:

REALIZACJAZAŁOŻEŃSTRATEGIIGRUPY MAKSYMALIZACJAZYSKU GRUPY ZAPEWNIENIEBEZPIECZEŃSTWASTABILNEGO ZBYTUPRODUKTÓW UTRZYMANIEPOZYCJIZNACZĄCEGOPRODUCENTAKOKSU W UE WZMOCNIENIEPOZYCJI LIDERA W PRODUKCJI WĘGLA KOKSOWEGOW EUROPIE

Polityka sprzedaży realizowana jest w ramach poniższych obszarów: Polityka lokowania produkowanych wolumenów węgla i koksu, Polityka ustalania cen do odbiorców zewnętrznych, Polityka gospodarowania zapasami, Polityka sprzedaży węgla do odbiorców wewnątrz Grupy, Polityka zakupów surowców z zewnątrz, Polityka doskonalenia komunikacji i wymiany doświadczeń w zakładach Grupy.

Sprzedaż głównych produktów Grupy jest realizowana w oparciu o kontrakty wieloletnie zawarte z odbiorcami o ugruntowanej pozycji rynkowej. JSW posiada grono stałych odbiorców węgla koksowego, którymi są europejskie koksownie: głównie krajowe oraz mające siedzibę w krajach Europy Środkowej. Struktura odbiorców w kolejnych latach nie ulega większym wahaniom. Koks produkowany w Grupie jest sprzedawany głównie do europejskich koncernów stalowych. W celu dywersyfikacji rynków zbytu koks wysyłany jest również do odbiorców zamorskich. Odmienna niż w przypadku węgla koksowego specyfika relacji handlowych z odbiorcami koksu, wynika z faktu, iż większość koncernów stalowych posiada własne koksownie, a na rynku dokonuje zakupów uzupełniających. Z tego powodu w przypadku koksu występuje większa zmienność wolumenów wysyłanych do poszczególnych odbiorców oraz kierunków sprzedaży. Grupa posiada grono stałych odbiorców koksu, do których realizowana jest sprzedaż w ramach kontraktów wieloletnich. W przypadku występowania okresowych nadwyżek koksu wysyłki realizowane są do odbiorców europejskich lub zamorskich współpracujących z Grupą okresowo w zależności od własnych potrzeb i możliwości Grupy.

Zgodnie z przyjętą Strategią handlową JSW w zakresie sprzedaży węgla do celów energetycznych JSW współpracuje głównie z krajowymi zakładami energetyki zawodowej, w tym z kluczowymi krajowymi koncernami energetycznymi. JSW jako stosunkowo niewielki producent węgla energetycznego nie jest w stanie samodzielnie kreować warunków handlowych na krajowym rynku węgla energetycznego, swoją strategię stara się zoptymalizować względem realiów rynkowych wyznaczonych przez największych uczestników rynku. 

Relacja z dostawcami

Pracownicy, którzy odpowiadają za kontakty z dostawcami, zobowiązani są do dobierania dostawców w oparciu o obiektywne kryteria oceny ich ofert i jakości usług, dbania, aby wszystkie oferty zostały porównane i rozważone w sposób uczciwy i bezstronny oraz by cały proces był stosownie i w sposób przejrzysty udokumentowany.

Grupa nie podejmuje współpracy z podmiotami, których działalność ma choćby częściowo przestępczy charakter lub budzi uzasadnione wątpliwości. Dotyczy to w szczególności wszelkich form działalności korupcyjnej, unikania opodatkowania lub nieregulowania należności publicznoprawnych, jak również wszelkich innych przejawów działalności przestępczej. Dlatego też w Grupie obowiązuje Polityka weryfikacji kontrahentów Grupy Kapitałowej JSW.

Łańcuch dostaw Grupy obejmuje tysiące dostawców i kontrahentów. Od 2020 roku obowiązuje Polityka Antykorupcyjna Grupy Kapitałowej JSW i wprowadzono do stosowania w umowach zawieranych z kontrahentami oprócz klauzuli etyki także klauzule antykorupcyjne. Mając na względzie dbałość o propagowanie najważniejszych postaw i standardów antykorupcyjnych akceptowalnych w JSW, opracowana została Księga Klauzul Umownych JSW, która w jednym miejscu zbiera w formie klauzul zapisy, które w istotny sposób zabezpieczają interesy Spółki. Wprowadzone w umowach zapisy klauzuli antykorupcyjnej stanowią, iż kontrahent lub jego podwykonawcy oraz wszelkie inne osoby, przy pomocy których wykonuje umowę, oświadczają, że w swojej działalności nie stosują i nie tolerują korupcji, łapownictwa oraz innych form wywierania wpływu. Kontrahent oświadcza również, że zapoznał się z obowiązującą w JSW Polityką Antykorupcyjną Grupy Kapitałowej JSW i zobowiązuje się do niepodejmowania działań korupcyjnych oraz do udzielania informacji drugiej stronie w zakresie niezbędnym do wykazania, że wywiązuje się z określonych obowiązków. W przypadku naruszenia obowiązków wynikających z ww. polityki podejmie działania naprawcze oraz poniesie odpowiedzialność za powstałe szkody.

Zgodnie z przyjętymi klauzulami etyki kontrahenci oświadczają, że zapoznali się z Kodeksem etyki Grupy JSW i będą przestrzegali standardów w nim zawartych. Wskazany Kodeks Etyki adresowany jest do wszystkich pracowników i osób współpracujących z Grupą, niezależnie od formy, czasu trwania i przedmiotu współpracy. Kodeks Etyki ma na celu wskazanie najważniejszych zasad i standardów zachowań akceptowalnych i aprobowanych przez Grupę oraz przekazanie informacji, jak zachowywać się w okolicznościach, w których dana decyzja lub sytuacja może budzić dylematy etyczne. Dokument ten zawiera w sobie najistotniejsze elementy polityki etycznej, antydyskryminacyjnej i antykorupcyjnej Grupy. Wskazuje również sposób zgłaszania wszelkich naruszeń i nieprawidłowości oraz nieprzestrzegania zobowiązań wynikających z przepisów prawa, zagrożenia dla bezpieczeństwa i higieny pracy, zdrowia klientów i osób postronnych, bezpieczeństwa środowiska naturalnego, praktyk nieuczciwej konkurencji oraz prób ukrywania któregokolwiek z powyższych

Od 2018 roku 1764 dostawców podpisało klauzulę etyki, natomiast w samym 2022 roku liczba ta wyniosła 783 (w tym wszyscy dotychczasowi dostawcy).

Działalność Grupy skupiona jest w granicach administracyjnych województwa śląskiego, na terenie różnych gmin. Z uwagi na lokalizację JSW  i jej spółek zależnych, Spółka korzysta z usług lokalnych dostawców, tym samym wspierając najbliższy rynek i społeczności lokalne. Dostawcy z najbliższego otoczenia Spółki często wykazują się znajomością potrzeb i oczekiwań Spółki. Udział kontrahentów lokalnych w wydatkach w 2022 roku stanowił 86,26%, natomiast udział kontrahentów lokalnych w wydatkach bez jednostek powiązanych kapitałowo z JSW wyniósł 61,15%. Poprzez współpracę z dostawcami lokalnymi nie tylko oddziałujemy na rozwój lokalnego rynku, a przede wszystkim realizujemy naszą strategię zrównoważonego rozwoju.

Podjęte działania w związku z agresją na Ukrainę

W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (tzw. ustawa sankcyjna) JSW podjęła czynności mające na celu stałe monitorowanie podmiotów wpisanych na listę sankcyjną oraz niezwłoczne przekazywanie wszystkim pozostałym spółkom z Grupy aktualnego kręgu podmiotów wpisanych na listy sankcyjne MSWiA, finansowe sankcyjne UE, zakazu wjazdu do UE. Ponadto JSW za pomocą stosownych narzędzi weryfikuje struktury właścicielskie kontrahentów, w tym beneficjentów rzeczywistych, z perspektywy ewentualnego występowania na liście sankcyjnej. Ponadto wprowadzono do ogólnych warunków zawieranych umów klauzule umożliwiające rozwiązanie umowy w przypadku pojawienia się kontrahenta na liście sankcyjnej. W przypadku pozytywnej weryfikacji kontrahenta z punktu widzenia naruszenia ustawy pożądane będzie bezwzględne i natychmiastowe zastosowanie się do obowiązków ustawowych, w tym zamrożenie środków i wykluczenie z wszelkich postępowań, a w zakresie istniejących stosunków handlowych ich zakończenie.