Wybrane projekty

W 2022 roku Grupa JSW realizowała 15 projektów B+R+I i 9 nowych inicjatyw projektowych. Zestawienie ważniejszych projektów i inicjatyw projektowych prowadzonych w różnych obszarach działalności, wpisujących się w segment B+R+I, przedstawiono poniżej:

Nazwa Projektu Podmiot Wykonawczy Opis Projektu Grupa Docelowa
COKE-2-H2 – Technologia separacji wodoru z gazu koksowniczego JSW KOKS  JSW

Celem projektu jest produkcja i sprzedaż wodoru o wysokiej czystości (spełniającej normy dla zastosowania wodoru dla elektromobilności), wyseparowanego z gazu koksowniczego w nowo wybudowanej instalacji umiejscowionej w Koksowni Przyjaźń. Gaz koksowniczy, powstający przy produkcji koksu zawiera ok. 55% wodoru, który po wyseparowaniu i usunięciu zanieczyszczeń do zakładanego poziomu, może być wykorzystywany m.in. jako paliwo wodorowe do pojazdów bezemisyjnych. Ze względu na to, że gaz koksowniczy jest produktem ubocznym, osiągnięcie zakładanego celu projektu w skali przemysłowej pozwoli wyprodukować wodór taniej, niż wynosi koszt jego produkcji za pośrednictwem konkurencyjnych technologii wytwarzania.

Projekt został podzielony na dwie fazy: badawczą i pilotażową. I faza (badawcza) zakłada modernizację i dostosowanie istniejącej instalacji adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA) służącej do rozdziału gazów, w tym do produkcji wodoru, będącej własnością Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), oraz jej adaptację do warunków i specyfiki Koksowni Przyjaźń (produkcja wodoru w skali 0,5 kg H2/h). Głównym celem tej fazy jest potwierdzenie, na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, możliwości produkcji wodoru o możliwie najwyższej jakości z gazu koksowniczego dostępnego w Grupie. II faza projektu (pilotażowa) zakłada budowę instalacji w skali 6 kg H2/h i jej optymalizację. Przedmiotowa instalacja będzie skalowalna przemysłowo, a ponadto pozwoli na uruchomienie i wdrożenie na niewielką skalę produkcji wodoru dla elektromobilności w regionie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

GK JSW
Standaryzacja danych i systemów SCADA na kopalniach JSW SA JSW IT Systems Sp. z o.o.

W ramach projektu budowane są kolejne moduły własnego systemu klasy SCADA pod nazwą HADES. System bazuje na platformie Asix.Evo firmy Ascom. System został produkcyjnie zainstalowany we wszystkich zakładach JSW S.A.

Pracownicy JSW odpowiedzialni za poszczególne obszary technologiczne oraz kadra zarządzająca na różnych szczeblach

Systemy kompensacji mocy biernej

JSW IT Systems Sp. z o.o.

W ramach projektu projektuje się, a następnie buduje infrastrukturę i oprogramowanie pozwalające na monitorowanie stanu sieci energetycznej średniego napięcia w kopalniach

Działy w kopalniach i Biurze Zarządu JSW odpowiedzialne za energetykę

Opracowanie
i budowa aplikacji Zarządzanie Ryzykiem

JSW IT Systems Sp. z o.o.

Cyfryzacja procesu zarządzania ryzykiem korporacyjnym. Projekt realizowany dla JSW S.A.

Osoby zarządzające ryzykiem korporacyjnym oraz Zarząd JSW S.A.

Opracowanie
i budowa aplikacja HRt (Zarządzanie Szkoleniami)

JSW IT Systems Sp. z o.o.

Cyfryzacja procesu zarządzania szkoleniami i kompetencjami pracowników. Projekt zrealizowany dla JSW S.A.

Osoby zaangażowane w proces szkoleń pracowników JSW S.A.
Opracowanie
i budowa systemu eAbsencje
JSW IT Systems Sp. z o.o. we współpracy z COIG S.A. Cyfryzacja procesu obsługi wniosków urlopowanych i delegacji. Projekt zrealizowany dla JSW S.A. W pierwszym etapie projekt skierowany jest do pracowników Biura Zarządu JSW S.A. oraz służb kadrowych i finansowych obsługujących pracowników w zakresie wniosków urlopowych i delegacji.
Optymalizacja systemów obudowy wyrobisk korytarzowych w JSW JSW S.A.

Projekt badawczo-rozwojowy realizowany w kopalniach w ramach programu „Efektywność”, którego stopień realizacji jest na poziomie w 40%. Od 2019 roku roku na kopalniach KWK „Pniówek”, KWK „Budryk” oraz na Ruchu „Szczygłowice” instaluje się narzędzia pomiarowe. W trakcie realizacji jest także, zastosowanie na kopalniach JSW S.A. technologia wykładki mechanicznej. Realizacja projektu pozwoli między innymi na dłuższe utrzymywanie wyrobisk, co poprawi bezpieczeństwo na kopalniach oraz zredukuje koszty produkcyjne zakładów JSW S.A. Projekt pozwala także,  na ocenę potencjału zmniejszenia kosztów eksploatacji, a także pilotażowe wdrożenie i monitoring zarekomendowanych rozwiązań w wytypowanych wyrobiskach.

JSW S.A.
Budowa Innowacyjnego Naziemnego Składu Materiałów Wybuchowych na terenie Szybu VI w JSW S.A. KWK „Budryk” JSW Nowe Projekty S.A.(dawniej JSW Innowacje) Budowa pierwszego w kraju naziemnego składu materiałów wybuchowych klasy 3 na powierzchni zakładu górniczego
z zastosowaniem zaprojektowanych i przebadanych dodatkowych środków bezpieczeństwa, które umożliwiły lokalizacje obiektu w bliskim sąsiedztwie obiektów umiejscowionych między innymi na zakładzie górniczym. Budowa obiektu została zakończona w kwietniu 2021 r. w sierpniu 2022r. została zakończona eksploatacja – zakończenie prac B+R. Całość rozwiązania umożliwia zoptymalizowanie procesów technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych związanych z gospodarką środkami strzałowymi w kopalniach.
JSW S.A., wszystkie inne zakłady, które przechowują środki strzałowe, w tym wojsko i policja
Projekt Hałda JSW Nowe Projekty S.A., JSW S.A, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Ekoenergia Silesia S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Grupa CZH S.A., Instytut Technologii Paliw i Energii

Dla projektu zawarte zostało Konsorcjum, którego zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie postępowania w celu wyboru podmiotu, który wykona Studium Wykonalności zagospodarowania zdegradowanych terenów pogórniczych, na rzecz OZE oraz produkcji wodoru w celu rozwoju innowacyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz sfinansowanie wykonania SW, a także przygotowanie oraz przeprowadzenie postępowania w celu wyboru konkretnego podmiotu odpowiedzialnego za uzyskanie informacji z Komisji Europejskiej dotyczącej możliwości produkcji wodoru w oparciu i surowce pozyskane z hałd poprzemysłowych. Partnerami Konsorcjum są : JSW Nowe Projekty, JSW, Agencja Rozwoju Przemysłu, Ekoenergia Silesia, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Grupa CZH, Instytut Technologii Paliw i Energii.

JSW S.A.
DensiCoal Konsorcjum:
JSW Nowe Projekty S.A., JSW S.A. JSW KOKS S.A

Opracowanie technologii wytwarzania komponentu wsadów koksowniczych poprzez zagęszczanie mieszanek węglowych zawierających frakcje drobnoziarniste (DFW) – DensiCoal. Efektem realizacji projektu będzie technologia wytwarzania komponentu wsadów koksowniczych poprzez zagęszczanie mieszanek węglowych zawierających frakcje drobnoziarniste (DFW).

JSW KOKS

ImproStamp

Konsorcjum firm:

JSW Nowe Projekty S.A. – Lider konsorcjum

JSW KOKS S.A. Intytut Technologii Paliw i Energii

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania ubijanych wsadów węglowych o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w  stosunku do aktualnie produkowanych, co umożliwi ograniczenie o minimum 60% liczbę destrukcji nabojów węglowych w trakcie obsadzania komór. Poprawa wytrzymałości wsadów węglowych uzyskana będzie poprzez wprowadzanie dodatku chemicznego wpływającego na siłę oddziaływań międzycząsteczkowych, a tym samym na proces reorganizacji ziaren w trakcie operacji ubijania oraz wytrzymałość mechaniczną ubitego naboju. Efektem będzie wytypowanie dodatków do stosowania w pracach rozwojowych oraz opracowanie wytycznych i koncepcji budowy demostracyjnej instalacji do realizacji technologii. badania o charakterze prac rozwojowych realizowane będą w koksowni Radlin, dysponującej baterią systemu ubijającego PWR.

JSW KOKS S.A.

oraz inne koksownie posiadające system ubijany obsadzania komór (sprzedaż licencji)

AutoInvent JSW Nowe Projekty S.A. Głównym celem projektu AutoInvent jest stworzenie automatycznego, multisensorowego bezzałogowego systemu latającego. Najważniejszym zadaniem systemu będzie zautomatyzowanie procesu cyklicznych pomiarów inwentaryzacyjnych zasobów mineralnych, które muszą być wykonywane często, kilka razy w roku. Wykorzystana zostanie fuzja innowacyjnych technologii pomiarowych: skanowanie laserowe 3D i fotogrametrii z niskiego pułapu oraz integracja dwóch metod precyzyjnego pozycjonowania: pomiary satelitarne GNSS wspomagane poprawkami sieciowymi RTN oraz precyzyjne laserowe pomiary TPS. Wykorzystanie fuzji danych oraz technologii skanowania laserowego i fotogrametrii z małej wysokości pozwala znacząco zwiększyć dokładność danych, skracając jednocześnie czas potrzebny na prace w terenie. Ponadto, zastosowanie nieinwazyjnych metod pomiarowych zwiększa bezpieczeństwo pracujących ludzi. JSW S.A.
Sense VR JSW Nowe Projekty S.A.; JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o.; Główny Instytut Górnictwa Celem projektu SENSE VR jest opracowanie metody szkoleń dla górników opartej na wykorzystaniu adaptacyjnego środowiska sieciowego VR. Adaptacyjność będzie polegać na możliwości dostosowania sposobów przekazywania wiedzy i ćwiczenia umiejętności do poziomu kompetencji osoby szkolonej, rozumianych jako zdolność do płynnej obsługi środowiska VR.
Wdrożenie metody doprowadzi do zwiększenia skuteczności szkoleń i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w kopalniach (tj. redukcji liczby wypadków, których przyczyną jest czynnik ludzki).
JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o.
HEET II Instytut Techniki Górniczej KOMAG; Politechnika Śląska; Główny Instytut Górnictwa; RHEINISCH-WESTFAELISCHE TECHNISCHE HOCHSCHULE AACHEN; SWE Sp z o.o.; UNIVERSITATEA DUNAREA DE JOS DIN GALATI Celem projektu HEET II jest poprawa standardów pracy górników i bezpieczeństwa energetycznego w kopalniach, a także w innych branżach i usługach publicznych. Cztery główne kwestie wdrożone w projekcie (jednoprzewodowa transmisja energii, bezprzewodowa transmisja energii, monitorowanie, zarządzanie i komunikacja, zintegrowana kompozytowa trasa jednoszynowa) JSW S.A.
SOWA Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego; JSW Nowe Projekty S.A.; Vortex spółka z o.o.; Waldemar Szybicki Prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej Produkt dedykowany dla Straży Granicznej

INICJATYWY PROJEKTOWE

Surowce

Wykonanie pracy badawczej w zakresie określenia potencjału występowania pierwiastków ziem rzadkich (wykonanie przez CLPB analizy próbek wody, odpadów oraz osadów z zakładów JSW S.A). Eksploatacja nowych złóż surowców krytycznych w granicach Unii Europejskiej znacząco powinna zmniejszyć zależność od importu gotowych produktów, półproduktów jak i samych surowców. Wykorzystanie zasobów w obiegu zamkniętym, zrównoważone produkty i innowacje są jednymi z celów zawartych w Komunikacie UE zakresie surowców krytycznych. UE jako lider w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym powinna stale zwiększać wykorzystanie surowców wtórnych walnie przyczyniając się do poprawy warunków środowiskowych.

Redukcja emisji CO2 w zakładach produkcyjnych GK JSW

Inicjatywa projektowa mająca na celu poszukiwanie i analizowanie rozwiązań dla ograniczenia emisji CO2 w zakładach GK JSW. Celem inicjatywy jest wykonanie przeglądu dostępnych technologii wychwytu i zagospodarowania CO2 oraz wskazanie potencjalnie możliwych do zastosowania w zakładach GK JSW. Efektem inicjatywy jest wariantowe studium możliwości procesowej wdrożenia wybranych, najefektywniejszych metod wychwytu i zagospodarowania CO2 produkowanego i emitowanego w zakładach GK JSW.

Metan VAM

Celem projektu jest przeprowadzenie testów i badań instalacji badawczej VAM (w lokalizacji KD Barbara) w warunkach przemysłowych oraz pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na budowę instalacji katalitycznej na potrzeby JSW S.A. Realizacja projektu pozwoli na zmniejszenie emisji metanu do atmosfery wraz z pozyskaniem metanu z wyrobisk kopalnianych, który zostanie wykorzystany, jako źródło energii. Partnerami projektu była spółka GK JSW „Nowe Projekty” S.A. oraz GiG. Elementem prac projektowych było złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach konkursu NCBiR „Nowe technologie w zakresie energii”.

Water Treatment

Projekt dotyczy zagospodarowania wód kopalnianych w oparciu o proces elektrolizy – wytwarzanie zielonego wodoru. Pod pojęciem Water treatment rozumie się działania zmierzające do zagospodarowania różnego rodzaju wód kopalnianych z czynnych, jak i zamkniętych kopalń przez opracowanie technologii pozwalającej na ekologiczne odzyskanie czystej soli przy jednoczesnym wytwarzaniu zielonego wodoru oraz czystego tlenu. Zakładane efekty wynikające z realizacji projektu Water Treatment:

  • Realizacja prac w myśl gospodarki obiegu zamkniętego,
  • Wytyczenie nowego kierunku wykorzystania wód kopalnianych,
  • Opracowanie pierwszej w Polsce technologii odzysku soli przy jednoczesnym wytwarzaniu wodoru i tlenu,

OZE w GK JSW

Założeniem projektu była inwentaryzacja dostępnych terenów w zakładach GK JSW, w tym wolnych powierzchni gruntowych w pracujących zakładach i dostępnych terenów po zakończeniu działalności zakładów produkcyjnych oraz dostępnych dachów obiektów budowlanych i zadaszeń instalacji technologicznych celem określenia możliwości zabudowy instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) – np.: instalacji fotowoltaicznych. Realizacja Projektu pozwoliła na wytypowanie wolnych powierzchni na obiektach GK JSW oraz dostępnych w GK JSW terenów poprzemysłowych możliwych do zagospodarowania poprzez zabudowę instalacji OZE do produkcji energii elektrycznej z zielonymi certyfikatami lub wytwarzania wodoru, jako formy magazynowania energii.

Materiały glebotwórcze

Celem projektu jest opracowanie receptury materiału glebotwórczego umożliwiającego utworzenie struktur glebowych posiadających zdolności kumulacyjne CO2 przy użyciu dwóch substancji czynnych: kwasu humusowego i glinki kaolinitowej. W ramach realizacji projektu zakłada się opracowanie materiału glebotwórczego dedykowanego do rekultywacji zdegradowanego terenu poprzemysłowego poprzez zastosowanie specjalistycznego podłoża rekultywacyjnego na bazie ustabilizowanych odpadów i składników biologicznych, jak również dużą ilość pierwiastków biogennych wspomagających rozwój roślin i w ten sposób przyspieszający proces rekultywacji.

MiniGenerator

Celem projektu jest zminimalizowanie kosztów zakupu energii poprzez produkcję energii elektrycznej z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury technicznej, w tym m.in. rurociągów z wodą technologiczną. Proponowane rozwiązanie to opatentowana seria turbin hydraulicznych do produkcji energii elektrycznej, która gwarantuje dużą elastyczność zastosowań i aplikacji dla różnych mediów.

Strategic elements

Celem projektu jest przeprowadzenie analizy wybranych strumieni odpadów stałych jak i ciekłych generowanych przez kopalnie JSW S.A., pod kątem określenia zawartości surowców krytycznych. I etap projektu realizowany był przy współpracy JSW Nowe Projekty S.A., a efektem prac tego etapu było wykonanie wstępnego Studium Koncepcyjnego pt. „Analiza możliwości pozyskania wybranych surowców krytycznych”. Obecnie w trakcie uzgodnień jest oferta JSW NP na realizację kolejnych etapów projektu.

Kompozyty

Inicjatywa zbadania możliwości zastosowania materiałów kompozytowych w GK JSW w tym podestów, przedziałów drabinowych, prostek i innych, zastępujących dotychczas stosowane elementy stalowe, których żywotność jest ograniczona między innymi ze względu na korozję. Projekt jest realizowany we współpracy z JSW Nowe Projekty S.A. Zastosowanie materiałów kompozytowych zmniejsza emisje CO2 GK JSW oraz poprawia zdolność do pozyskania finasowania zewnętrznego dla Projektu PPP przy finansowaniu realizacji przedsięwzięć.