Zarządzenie innowacjami

Zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w celu pozyskania lepszej wiedzy, optymalizacji kosztów produkcji oraz zwiększenia bezpieczeństwa są odpowiedzią Grupy JSW na wdrażanie i rozwój przemysłu 4.0 w światowym górnictwie.

Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie najnowszych technologii to właściwy kierunek, który nie tylko zapewni Grupie JSW optymalny rozwój, ale i wyznaczy trend dla całej branży górniczej. Racjonalnie wprowadzane nowatorskie rozwiązania pozwolą rozwijać naszą podstawową działalność.

Obok coraz wyższych wymogów stawianych przez środowisko konkurencyjne, społeczne i prawne, wdrażanym w Grupie JSW zmianom w zakresie polityki innowacji sprzyja rozwijający się w Polsce ekosystem wsparcia innowacji. Liczne zachęty i narzędzia wspierające inwestycje w obszarze B+R+I są tworzone m.in. w ramach realizacji przez Radę Ministrów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Jednym z pięciu filarów Planu jest „Reindustrializacja”, obejmująca również obszar działalności naszej Grupy, co wspomaga realizację przyjętej Strategii B+R+I i umożliwia korzystanie  z dynamicznie tworzonego w Polsce ekosystemu wsparcia innowacji.

Do realizacji projektów o charakterze rozwojowym została powołana w 2017 roku w strukturze Grupy JSW dedykowana spółka  - JSW Innowacje. Wizją i misją spółki jest uzyskanie statusu wiodącego na rynku europejskim centrum innowacji dla górnictwa oraz rozwój technologii i systemów zwiększających potencjał i możliwości polskiego przemysłu wydobywczego. JSW Innowacje realizuje projekty w oparciu o przyjętą w połowie 2018 roku Strategię B+R+I, która w kompleksowy sposób opisuje podejście do inicjowania, realizacji, wdrażania pomysłów i projektów innowacyjnych z wbudowanym komponentem badawczym. W 2019 roku przeprowadzono prace mające na celu utworzenie Strategicznej Agendy Badawczej na rok 2020, uwzględniające inicjatywy projektów B+R+I, która  co roku  będzie aktualizowana na kolejne lata, aby w sposób najbardziej efektywny realizować rozpoczęte i planowane projekty, oceniać nowe inicjatywy oraz minimalizować ryzyko niepowodzenia rozpoczętych lub planowanych projektów. Inicjatywy będą odpowiednio klasyfikowane i opiniowane przy wsparciu powołanej w 2019 roku Rady Naukowej. Rada Naukowa jako ciało doradcze wspiera opracowanie i aktualizację strategii rozwoju obszaru B+R+I w Grupie JSW. Jej zadaniem jest również pomoc w określaniu Strategicznej Agendy Badawczej. Ekspertami wchodzącymi w skład Rady Naukowej są wybrani specjaliści pracujący na renomowanych uczelniach oraz instytutach, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Główny Instytut Górnictwa czy  Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, których praca, wiedza i doświadczenie związane są  z działalnością Grupy w obszarze B+R+I.

Zgodnie z planem finansowym przyjętym w strategii,  Grupa JSW będzie corocznie przeznaczać środki na cele w obszarze B+R+I, które będą alokowane do projektów ocenionych jako najbardziej priorytetowe dla realizacji. W 2019 roku Grupa JSW na obszar związany z badaniami i rozwojem przeznaczyła kwotę 65 mln złotych, co  równa się 0,75% do ogółu przychodów ze sprzedaży Grupy.
W celu maksymalizacji efektu i zwiększania skali działań w obszarze innowacji Grupa korzysta również z finansowania zewnętrznego od takich instytucji jak: Fundusze Europejskie (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego) czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Nauki.

Prowadzimy także projekty przy współpracy z partnerami zewnętrznymi: naukowcami, badaczami, laboratoriami, instytutami naukowymi, uczelniami wyższymi oraz  przedsiębiorstwami z sektora wydobywczego i sektorów pokrewnych w celu osiągnięcia największej efektywności i jakości podejmowanych projektów badawczo-rozwojowych. W 2019 roku Grupa JSW  nawiązała współpracę z szeregiem najbardziej prestiżowych i liczących się instytucji na świecie w zakresie badań, rozwoju oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Podjęto współpracę m.in.  z Australian Drilling Systems, Microsoft Corporation czy  IBM, jak również podpisano  umowy i porozumienia z:

  • Datamine – australijski dostawca oprogramowania górniczego - współpraca w obszarze zastosowania programów do modelowania złoża oraz symulacji sieci wentylacyjnej w kopalniach,
  • Palaris - australijska firma świadcząca usługi górnicze - współpraca w zakresie pilotażowego wdrożenia systemu obudowy kotwowej na KWK „Pniówek”,
  • Komatsu Mining Corp. - rozpoczęcie pracy kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter-Miner na KWK „Budryk”,
  • LW Bogdanka S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. – zawężenie współpracy największych firm wydobywczych w Polsce w zakresie rozwoju górnictwa.

Czujemy się zobowiązani nie tylko do uwzględniania w procesie podejmowania decyzji biznesowych ich społecznych i środowiskowych konsekwencji, ale również do poszukiwania i upowszechniania rozwiązań, które pozwolą lepiej zadbać o interesy naszego otoczenia.

Zarządzanie projektami B+R+I odbywa się zgodnie z Metodyką Prowadzenia Projektów B+R+I. Metodyka obejmuje prowadzenie projektów B+R+I w Grupie JSW poprzez model bramek decyzyjnych oraz odpowiednie raportowanie poszczególnych  projektów B+R+I. W proces zarządzania projektami  B+R+I zaangażowane są następujące jednostki: Zarząd JSW, Biuro Rozwoju JSW oraz spółka zależna JSW Innowacje.

Metodyka określa szczegółowy proces prowadzenia działań w odniesieniu do nowoutworzonych oraz istniejących projektów w Grupie JSW.  Metodyka składa się z dwóch podstawowych elementów umożliwiających identyfikację niezbędnych zadań związanych z realizacją projektów B+R+I – map procesów oraz opisu zadań i dokumentacji na każdym etapie procesu.

  • Zbieranie i przekazywanie pomysłów projektowych
  • Wstępna selekcja pomysłów spoza Grupy JSW
  • Wstępna selekcja pomysłów z Grupy JSW
  • Rekomendacje wydane przez zespoły oceniające projekty powołane w Spółkach GK JSW odnośnie do uruchomienia projektów
  • Formalne uruchomienie projektów i powołanie organów realizacji projektów (Komitet Sterujący, Przewodniczący Komitetu Sterującego, Kierownik Projektu)
  • Proces przygotowania planów finansowych związanych z działalnością projektową B+R+I
  • Proces uruchamiania środków finansowych na projekty innowacyjne oraz strategiczne
  • Prowadzenie projektu zgodnie z zasadami i procedurami określonymi w Metodyce B+R+I z uwzględnieniem Metodyki Zarządzania Programami i Projektami GK JSW
  • Raportowanie przebiegu projektu/projektów:
    • W ramach procesu projektowego – bieżące raportowanie stanu realizacji projektu przez Kierownika Projektu
    • Raportowanie zbiorcze JSW Innowacje – kwartalne raportowanie stanu realizacji wszystkich realizowanych przez JSW Innowacje projektów
  • Przeprowadzanie projektu przez bramki decyzyjne