Działania w związku z pandemią COVID-19

Pod koniec 2019 roku po raz pierwszy pojawiły się wiadomości z Chin dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. W pierwszych miesiącach 2020 roku wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, a jego negatywny wpływ nabrał dynamiki. Pandemia COVID-19, powodująca zakłócenia w systemie gospodarczym i administracyjnym w Polsce oraz wywołująca istotne ograniczenia aktywności gospodarczej, wpłynęła na działalność Grupy i osiągane przez nią w 2020 roku wyniki.

Od chwili wybuchu pandemii Grupa JSW podjęła szereg działań prewencyjnych oraz wzmacniających bezpieczeństwo pracowników w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także wdrożyła plan awaryjny obejmujący działania dla zapewnienia ciągłości operacyjnej. Z dniem 12 marca 2020 roku powołany został Sztab Kryzysowy, którego podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości produkcji w zakładach JSW.

Sztab Kryzysowy na bieżąco monitoruje stan zagrożenia. Rozpoznaje aktualną sytuację w zakresie ilości dostępnej załogi, wyników pomiaru temperatury ciała, zaistniałych incydentów, wielkości absencji oraz ilości pracowników objętych kwarantanną. Monitoruje stan magazynowy, zamówienia, zużycie i dostępność środków ochrony przeciwepidemicznej. Monitoruje wielkość wydobycia kopalń, stan wysyłki węgla do odbiorców oraz problemy wynikające z braku terminowego podstawienia środków transportu węgla. Stanowi ciało doradcze dla Kierowników Ruchu Zakładu Górniczego („KRZG”) przy organizacji pracy i procesów produkcyjnych. Rekomenduje Prezesowi Zarządu JSW podejmowanie zarządzeń stosownie do aktualnej sytuacji ograniczonej ryzykiem zagrożenia koronawirusem.

Do głównych podejmowanych działań zaliczyć można między innymi zmianę organizacji czasu pracy we wszystkich kopalniach należących do JSW i wprowadzenie od dnia 23 marca 2020 roku czasowo trzyzmianowego systemu pracy w miejsce czterozmianowego, w celu maksymalnego ograniczenia kontaktów pracowników pracujących na różnych zmianach. Obecnie Dyrektorzy kopalń decydują o sposobie organizacji pracy na zakładach mając na względzie bieżącą sytuację epidemiczną. Pozostałe działania to m.in.:

  • wprowadzono czasowy zakaz wstępu na teren zakładów JSW dla osób postronnych,
  • umożliwiono wykonywanie pracy zdalnej,
  • ograniczono pracę biur podawczych,
  • wstrzymano wyjazdy na szkolenia, kursy, konferencje itp.,
  • zakłady JSW zostały wyposażone w środki bakteriobójcze i wirusobójcze,
  • w zakładach zabudowano zraszające kurtyny odkażające,
  • wzmożono kontrole warunków sanitarnych,
  • wprowadzono dezynfekcję pomieszczeń, klatek szybowych, środków transportu ludzi, środków łączności,
  • wprowadzono w okresie do 31 lipca 2020 roku zakaz przyjmowania do pracy pracowników, którzy nie świadczyli pracy na danym zakładzie w ciągu ostatnich 14 dni,
  • nałożono na zarządzających firmami świadczącymi usługi i dostawy dla kopalń obowiązek zatrudniania pracowników zdrowych i niezakażonych,
  • opracowano wytyczne - procedury postępowania w Zakładach Górniczych JSW na wypadek zaistnienia lub podejrzenia zakażenia pracownika koronawirusem SARS-CoV-2. Opracowane procedury zostały przedstawione Państwowym Powiatowym Inspektoratom Sanitarnym na terenie działalności JSW, których opinie zostały ujęte w ostatecznej formie procedur,
  • przebadano pracowników JSW testami przesiewowymi, wykonano ponad 25 tysięcy badań,
  • w odpowiedzi na polecenia Państwowego Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego („PŚWIS”) oraz zgodnie z ustaleniami Śląskiego Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, przeprowadzono ponad 42 tys. wymazowych badań przesiewowych dla pracowników zakładów JSW, aktualnie wśród pracowników JSW dokonano ponad 43,5 tys. badań wymazowych,
  • uruchomiono Zespoły Pomocowe, których zadaniem jest świadczenie pomocy Państwowym Powiatowym Inspektorom Sanitarnym („PPIS”) oraz osobom poszkodowanym celem sprawnego przywrócenia do pracy,
  • wsparto pracę szpitali w regionie (Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Knurów, Wodzisław Śląski, Racibórz) oraz Szpitala Tymczasowego MSWiA w Katowicach poprzez skierowanie do pomocy ratowników górniczych posiadających kwalifikowany kurs pierwszej pomocy oraz innych pracowników posiadających kurs sanitariusza.

Grupa podejmuje działania i uczestniczy w wielu akcjach i przedsięwzięciach mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, takich jak:

Wsparcie szpitali w walce z COVID-19

Od pierwszych chwil pojawienia się w Polsce zagrożenia epidemicznego Grupa JSW, wraz z Fundacją JSW, aktywnie włączyła się w pomoc dla szpitali w regionie. Zgodną decyzją Rady Fundacji JSW oraz Fundatora – Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zdecydowano o przeznaczeniu rekordowej w historii działalności charytatywnej kwoty blisko 2 milionów złotych na wsparcie szpitali w walce z pandemią. Środki zostały wykorzystane na zakup sprzętu oraz środków higieny i ochrony osobistej.

Pomoc otrzymały m.in.:

  • Szpital Rejonowy w Raciborzu
  • Szpital Wojewódzki w Tychach
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
  • Szpital Miejski w Wodzisławiu Śląskim
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 – Centrum Urazowe w Sosnowcu
  • Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie
  • Szpital Miejski w Zabrzu
  • Centrum Przedsiębiorczości CP sp. z o.o. z siedzibą w Woli – Szpital Powiatowy w Pszczynie
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Respiratory dla szpitali w regionie

Niezależnie od przekazanego wsparcia finansowego, Fundacja JSW postanowiła również wesprzeć prowadzoną przez Caritas Polska akcję #WdzięczniMedykom. Na ten cel trafiło kolejnych blisko 1 milion złotych. Środki w całości zostały przeznaczone na zakup 30 respiratorów, które trafiły do 12 szpitali i placówek medycznych w: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie, Rybniku i Będzinie. Sprzęt renomowanej brytyjskiej firmy był sukcesywnie przekazywany poszczególnym placówkom w okresie od maja do lipca 2020.

Informatycy Grupy JSW w walce z COVID-19

JSW IT Systems, we współpracy z JSW, wspierała działania służb sanitarnych w walce z pandemią COVID-19. Dla M.in. stworzono i uruchomiono system przeznaczony do przetwarzania dużych wolumenów dokumentów dla Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach.

Do dyspozycji Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim oraz Rybniku, firma JSW IT Systems udostępniła sprzęt komputerowy niezbędny w epidemiologom w bieżącej pracy. Pracownicy JSW IT Systems zapewnili wsparcie w zakresie przetwarzania danych.

30 nowoczesnych respiratorów od JSW i Caritas Polska

11 szpitali w województwie śląskim mogło otrzymać łącznie 30 respiratorów dzięki włączeniu się Jastrzębskiej Spółki Węglowej do akcji #WdzięczniMedykom prowadzonej przez Caritas Polska.. Zakup respiratorów był możliwy dzięki Fundacji JSW, która wsparła akcję Caritas Polska darowizną w wysokości niemal 1 mln zł.

Darowizna Fundacji JSW w całości przeznaczona zostanie przez Caritas Polska na opłacenie zakupu 30 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się̨ dobrą opinią polskich medyków. Urządzenia trafiały stopniowo do szpitali w 11 miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie i Rybniku.

Szpitalne laboratorium ufundowane przez JSW

W szpitalu w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach oficjalnie otwarto nowoczesną pracownię laboratoryjną. Jej wyposażenie pozwoli na błyskawiczne i precyzyjne wykonywanie testów na obecność wirusa SARS–CoV–2 oraz innych biologicznych czynników chorobotwórczych. Pracownia powstała dzięki pomocy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW sfinansowała zakup kompletnego zestawu analizatora i komory laminarnej do molekularnego wykrywania DNA patogenów chorobotwórczych. Na ten cel spółka wyasygnowała 330 tys. złotych. Z pomocą pośpieszyła też Fundacja JSW, która dołożyła 50 tys. zł.

Istotną zaletą nowoczesnego sprzętu, w który wyposażono szpitalne laboratorium, jest szybkość. Na wykonanie badania urządzenie potrzebuje od 30 do 60 minut. Technologia molekularna pozwala ograniczyć prawdopodobieństwo błędu diagnostycznego do minimum.

JSW doposaża terenowy oddział krwiodawstwa

W sierpniu Fundacja JSW przekazała Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu darowiznę w wysokości 49,5 tys. złotych na zakup sprzętu, który trafił do terenowego oddziału w Jastrzębiu-Zdroju.

Do placówki trafiły między innymi cztery specjalistyczne fotele do pobierania osocza, laptop do pracowni pobierania krwi oraz stacjonarna zgrzewarka wraz z okablowaniem.

Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się przy okazji akcji oddawania krwi, a także osocza od osób wyzdrowiałych z COVID-19. Zapasy krwi w wakacje zawsze się kurczą, a teraz dodatkowym problemem jest pandemia koronawirusa. Pacjentom z ciężkim przebiegiem COVID-19 podaje się osocze ozdrowieńców zawierające przeciwciała, co stanowi dla nich szansę na szybszy powrót do zdrowia. Właśnie dlatego Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła już po raz drugi tak aktywnie włączyć się w akcję.

Ratownicy górniczy kontra COVID-19

W związku z rosnącą w drugiej połowie roku 2020 liczbą zakażeń COVID-19, rząd zainicjował tworzenie szpitali tymczasowych. Pod koniec listopada jeden z nich powstał w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach. Krytyczne znaczenie miało zapewnienie nawet nie tyle sprzętu, ale obsady.

Po informacji o poszukiwaniu chętnych do pracy w szpitalach tymczasowych, JSW zgłosiła do ponad 230 pracowników po kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy. W MCK pracować miało co tydzień 50 ratowników z JSW. Ratownicy górniczy to specyficzna grupa ludzi, którzy potrafią sobie poradzić w najtrudniejszych sytuacjach. Koszty pracy oddelegowanych ratowników pokryła JSW, natomiast NFZ zapewniał zakwaterowanie i wyżywienie (w Katowicach ratownicy mieli pracować w cyklach 7-dniowych, po 12 godzin dziennie). Ratownicy z JSW pracowali też w charakterze wolontariuszy w innych miejscach: potrzebę wsparcia na izbach przyjęć zgłosiły również szpitale między innymi w Mikołowie i Knurowie oraz w Jastrzębiu-Zdroju.

Oddelegowanie ratowników górniczych nie zmniejszyło bezpieczeństwa pracujących zakładów spółki. W GK JSW jest bowiem zatrudnionych ok. 500 wykwalifikowanych ratowników.

Lek na COVID-19 dzięki górnikom z JSW

Wybuch pandemia COVID-19 był dla całego świata zdarzeniem bezprecedensowym. Zaskoczył wszystkich paraliżując służbę zdrowia oraz gospodarki kolejnych krajów. Pierwsza fala pandemii, którą Polska przeszła bardzo łagodnie, uderzyła niestety w kopalnie, w tym kopalnie JSW, które stały się ogniskami zakażeń. Niemniej górnicy z racji wymogów wykonywanego zawodu są osobami o dobrym zdrowiu i chorobę przechodzili łagodnie. Chorzy, wkrótce stali się ozdrowieńcami.

Górnicy-ozdrowieńcy gremialnie postanowili odpowiedzieć na apele centrów krwiodawstwa by oddawać osocze. Lekarze podkreślają, że przetaczanie osocza pozyskiwanego od rekonwalescentów jest metodą znaną już od wielu lat. Dotychczas ta metoda była stosowane z pozytywnym efektem przy leczeniu pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). W szczególności górnicy zaangażowali się we wsparcie lubelskiej spółki Biomed, która pracowała nad lekiem na COVID-19 na bazie. By móc go wyprodukować, potrzebowała bardzo dużej litrów osocza ozdrowieńców. We wrześniu zakończyła się produkcja pierwszej serii leku. Preparat powstał przede wszystkim z osocza ozdrowieńców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ze 150 litrów zebranego osocza, ponad 100 litrów pochodziło właśnie od górników-ozdrowieńców z JSW.

Górnicy-ozdrowieńcy z JSW nie poprzestali jednak na tym. Wielu z nich od lat oddaje krew. Tym bardziej angażują się oni w krwiodawstwo w dobie COVID-19, zwłaszcza kiedy są ozdrowieńcami. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy mają za sobą infekcję koronawirusem, dzielili się nim i później, po wyprodukowaniu pierwszej partii leku przez Biomed. Jest ono i będzie wciąż potrzebne do leczenia chorych. Ostatnia taka akcja odbyła się z okazji Barbórki 27-28 listopada 2020. Podczas tej ostatniej akcji 600 dawców oddało 190 litrów krwi i 56 litrów osocza.