Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Śląsk sercem przemysłowym Polski

Zakończyła się trzecia konferencja pod nazwą Śląski Ład z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Tematem debaty było bezpieczeństwo surowcowo-energetyczne w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu.

Organizatorką i moderatorką internetowej debaty była Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy debaty dyskutowali między innymi o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną. Premier Mateusz Morawiecki, który jest patronem konferencji, wielokrotnie podkreślał, że na Górnym Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną Polski.

- Śląsk to wielki potencjał nie tylko przemysłu wydobywczego, ale też dla potrzeb gospodarki opartej na automatyzacji. Węgiel to jest nasze bogactwo, ale jeszcze większym bogactwem są ludzie – powiedział Morawiecki, Premier RP. – Musimy pozyskiwać nowych inwestorów, aby Śląsk pozostał sercem przemysłowym Polski i to jest moje zobowiązanie wobec Ślązaków – zapewnił podczas konferencji Premier RP.

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że należy odpowiedzialnie podchodzić do transformacji energetycznej i potraktować ją jako szansę dla Polski, a w szczególności dla województwa śląskiego.

- Śląsk będzie regionem najbardziej dotkniętym transformacją energetyczną, dlatego rząd zdeterminowany jest, aby przygotować odpowiedni program dla Śląska, który pozwoli uniknąć negatywnych skutków. Zakładamy inwestycje w wielu obszarach i różnych gałęziach przemysłu. Śląsk jest ważnym elementem naszego programu Polski Ład - mówił Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

- Omawiane zagadnienia dotyczą bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego, wyzwań i zagrożeń dla Śląska w związku z unijną polityką klimatyczną, a także nowoczesnych technologii, które mogą być motorem zmian zachodzących w naszym regionie. Aktualnie w Głównym Instytucie Górnictwa realizujemy dwa projekty badawcze: pierwszy, którego głównym celem jest poprawa efektywności rewitalizacji terenów zdegradowanych działalnością górniczą, a drugi  dotyczy zagospodarowania metanu zawartego w powietrzu wentylacyjnym – mówił prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, pełniący również obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ważnym elementem przemiany gospodarczej będzie zagospodarowanie i rewitalizacja terenów pogórniczych oraz istniejących hałd, których jest na Śląsku ponad 150. Nowatorskie projekty przy współpracy wielu instytutów naukowych powstają w JSW Innowacje z Grupy Kapitałowej JSW.

- Celem opracowywanych projektów jest zagospodarowanie terenów pogórniczych do wykorzystania gospodarczego, ekonomicznego, środowiskowego i społecznego. Mówimy tu o czystym powietrzu czystej energii, z produkcją wodoru lub metanolu. Możliwe będzie również zagospodarowanie takich terenów gigantycznymi farmami fotowoltaicznymi – powiedział  Mariusz Wielkopolan, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych JSW Innowacje, dodając, że projekt doskonale wpisuje się w inicjatywę na rzecz regionów górniczych.

Podczas konferencji, Izabela Kloc zwróciła uwagę, że wciąż należy walczyć o węgiel koksowy, aby w 2023 roku podczas kolejnej aktualizacji nie pozwolić na wykluczenie tego surowca z listy surowców krytycznych Unii Europejskiej.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej.Doskonale wiecie, jakie znaczenie ma węgiel koksowy dla unijnej i globalnej gospodarki. Dzięki niemu powstają turbiny wiatrowe, panele słoneczne, związki niezbędne do budowy magazynów wodoru, a to przecież fundament energetyki odnawialnej, która jest oczkiem w głowie Unii Europejskiej – zwróciła uwagę Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Inne aktualności

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzeniu w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Więcej aktualności