Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu.

zdjęcia: Dawid Lach

Od wielu lat cel Kongresu jest niezmienny. To szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości zarówno europejskiej, jak i polskiej gospodarki. Podczas sesji tematycznych, przedstawiciele zarządu JSW wielokrotnie zwracali uwagę na znaczenie węgla koksowego w procesie transformacji energetycznej.

- Definicja stali się nie zmieniła. Do jej wyprodukowania potrzebna jest ruda żelaza i węgiel koksowy. Obecnie nie ma innych metod wytwarzania stali które miałyby uzasadnienie ekonomiczne – podkreślił Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Łatwiej działać, jeśli nasz produkt oczekiwany jest przez rynek. Transformacja energetyczna wymaga stali, a więc my doskonale wpisujemy się w działania proekologiczne, produkując węgiel koksowy – dodał wiceprezes Rozmus, zwracając jednocześnie uwagę na poziom wydobycia w zakładach JSW, który będzie inny niż planowano z uwagi chociażby na pożary, które miały miejsce w kopalniach Spółki. Podjęto działania przeorganizowania robót korytarzowych tak, aby spadek produkcji był jak najmniej dotkliwy i praktycznie niezauważalny w kolejnych latach.

Adam Rozmus mówił także o działaniach proekologicznych w Jastrzębskiej Spółce  Węglowej.

- Mamy świadomość wpływu naszej działalności na środowisko naturalne. To głównie  kwestia metanu, która w JSW jest dobrze rozpoznana. Spółka podejmuje szereg działań dotyczących zwiększenia uzysku metanu w celu pozyskania energii, uczestniczymy też w wielu projektach badawczych – powiedział Adam Rozmus.

Podczas kongresu nie zabrakło dyskusji m.in. o surowcach krytycznych, odnawialnych źródłach energii, roli surowców mineralnych w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju technologii. W sesji tematycznej poświęconej hutnictwu w Europie uczestniczyła Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Mówiła między innymi o zapotrzebowaniu węgla koksowego ze strony przemysłu, perspektywach na rynku europejskim i w Polsce.

- W świetle transformacji klimatycznej węgiel koksowy i koks mają istotne znaczenie. Nowe technologie służące do produkcji stali bez udziału węgla koksowego są na etapie projektowo-badawczym i oprócz dużych nakładów finansowych potrzebują czasu, aby przejść na produkcję przemysłową. Sektor stali jeszcze długo będzie przemysłem opartym na węglu koksowym i prawdopodobnie jako jeden z ostatnich od tego węgla odejdzie – uważa Jolanta Gruszka, zastępca prezesa JSW ds. handlu. Wiceprezes zwróciła również uwagę na ogromne znaczenie węglopochodnych w produkcji grafitu syntetycznego.

- Węgiel koksowy po przerobieniu na koks to również węglopochodne, istotne w łańcuchu dostaw dla nowych technologii. Węglopochodne to smoła, istotny surowiec do produkcji chociażby grafitu syntetycznego, który jest niezbędny do produkcji elektrod w piecach elektrycznych – powiedziała wiceprezes Jolanta Gruszka.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy przeszedł do historii. Tematyka objęła najważniejsze dziedziny gospodarki i kierunki rozwoju. Podczas trzydniowej konferencji zorganizowano ponad 180 sesji z udziałem 1200 panelistów i panelistek. W sumie w wydarzeniu uczestniczyło prawie 12 tysięcy osób.
 

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Więcej aktualności