Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Początek współpracy Kopalni Wiedzy JSW z Uniwersytetem Śląskim

Pomysłowość wykraczająca poza granice wyobraźni, sposób myślenia odbiegający od przyjętych szablonów, swoboda w kreowaniu nowych rozwiązań – oto przesłanki, dla których dzisiejsze dzieciaki i nastolatki mogą odmieniać - a może wręcz rewolucjonizować - naszą teraźniejszość i kształtować przyszłość. Wspólny projekt edukacyjny „Kopalni Wiedzy” Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz naukowców Unibota i Uniwersytetu Śląskiego został oficjalnie zainaugurowany. W Katowicach rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek spotkał się z prezesami JSW - Tomaszem Cudnym i Arturem Wojtków.

fot. Olimpia Orządała

Po wakacjach ruszą fakultatywne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mające zwracać uwagę na różnorodność i piękno świata, tworzyć przestrzeń do twórczego myślenia, wzbogacać wyobraźnię i wiedzę uczestników. Zajęcia będą poprzedzone licznymi aktywnościami m.in. w mediach społecznościowych.

- Jesteśmy spółką surowcową, to z naszego węgla koksowego produkuje się stal bez której nie byłoby rozwoju gospodarki - także tej niskoemisyjnej - mówi prezes zarządu JSW S.A. Tomasz Cudny i dodaje: - Chcę, by JSW była kojarzona nie tylko z firmą wydobywczą. Od lat pracujemy z dziećmi i młodzieżą, stąd też nasz wspólny projekt z Uniwersytetem Śląskim. Już dziś myślimy o wyzwaniach stojących przed młodymi ludźmi. Każdy kolejny dzień przynosi nam nowe odkrycia naukowe i technologiczne, zmieniające w błyskawiczny sposób nasz świat. Chcemy, by uczestnicy projektu byli nie tylko świadomi tego procesu, ale także aktywnie w tych zmianach uczestniczyli, a nawet  je kreowali

W trakcie kilku miesięcy współpracy uczestnicy warsztatów wezmą udział w zajęciach przyrodniczych i technologicznych, które organizowane będą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

- Nasza różnorodność, jako uczelni, sprawia, że mamy potężny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość - tłumaczy Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. - Jeśli dodatkowo otoczymy się firmami i instytucjami życia gospodarczego, tworząc jeden organizm pracujący ze sobą permanentnie przy dużych przedsięwzięciach, stawiający sobie wspólne cele i wyznaczający ambitne zadania, możliwości będą nieograniczone.

Projekt jest cyklem warsztatów z pokazami eksperymentów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkoleń skierowanych do grona pedagogicznego oraz rodziców uczennic i uczniów biorących udział w zajęciach, popularyzujących nauki ścisłe i promujących wśród młodego pokolenia zainteresowania do nauk przyrodniczych.

- Naszymi naturalnymi partnerami do tej pory były głównie uczelnie techniczne AGH i Politechnika Śląska. Cieszymy się, że współpraca z uczelniami rozszerzy się teraz o Uniwersytet Śląski w Katowicach -  dodaje wiceprezes JSW ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków. - Ważne są dla nas społeczności lokalne i szanse na przyszłość, a przyszłość to rozwój dzieci i młodzieży. Dlatego cieszę się, że najnowszym partnerem naszej „Kopalni Wiedzy JSW” będzie właśnie UŚ, bo na wszystkich płaszczyznach współpracujemy zawsze z najlepszymi.

Zajęcia na Uniwersytecie ruszą już od początku roku szkolnego. O wszystkim będziemy informować na bieżąco na www.jsw.pl , www.nowakopalniawiedzy.pl oraz w mediach społecznościowych. 

Inne aktualności

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzeniu w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Więcej aktualności