Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

41. Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego

Premier RP Mateusz Morawiecki złożył dziś kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 41. Rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Porozumienie z ówczesnymi władzami zawarto 3 września 1980 roku w dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszy Ruch Zofiówka.

zdjęcia: Dawid Lach

Strajk w jastrzębskiej kopalni rozpoczął się 28 sierpnia i miał charakter solidarnościowy z protestującymi pracownikami w Gdańsku i Szczecinie. Górnicy z Jastrzębia-Zdroju nie tylko poparli 21 postulatów z Gdańska, ale wysunęli też własne. Domagali się między innymi wprowadzenia wolnych sobót i niedziel.

- Pochylam głowę przed wielkim dziełem Solidarności, wielkim dziełem ludzi, którzy wtedy mieli odwagę, żeby przeciwstawić się złu, żeby powiedzieć dość, żeby walczyć o wolność, walczyć o solidarność i ta walka okazała się zwycięska. Jesteśmy dziś spadkobiercami zwycięskiej walki Solidarności, zwycięskiej walki robotników sierpnia i września ’80 - mówił przed Zofiówką Premier Mateusz Morawiecki.

Ogromne znaczenie Porozumienia Jastrzębskiego wielokrotnie podkreślał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. Mówił między innymi, że nie tylko postulaty pracownicze miały znaczenie, ale efektem Porozumień było też zarejestrowanie nowego związku zawodowego.

­- To porozumienie i rozpoczęty strajk było szokiem dla komunistów. Dla nich był to wielki cios i zawód, bo nigdy nie liczyli na to, że Śląsk zastrajkuje – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. 

Podczas uroczystości Premier RP złożył list intencyjny do kapsuły czasu pod budowę pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego, który ma powstać w ciągu kilku lat w Jastrzębiu-Zdroju. Pawilon upamiętniający tamte wydarzenia to wspólny pomysł NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarządu JSW oraz Fundacji JSW.


Inne aktualności

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzeniu w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Więcej aktualności