Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.http://www.jsw.plAktualnościpl_PLJastrzębska Spółka Węglowa S.A.Tue, 17 Sep 2019 08:39:22 +0200Tue, 17 Sep 2019 08:39:22 +0200TYPO3 EXT:newsnews-2465Fri, 13 Sep 2019 14:32:09 +0200Przełom technologiczny/media/wydarzenia/artykul/przelom-technologiczny/Nowoczesny kompleks przodkowy wraz z kombajnem Bolter Miner został dziś przekazany JSW przez Komatsu Mining Corporation podczas uroczystości w Tychach. Wykonano też pokazowy test jego funkcjonalności. W najbliższych dniach sprzęt trafi do kopalni Budryk w Ornontowicach, jednej z najgłębszych kopalni węgla kamiennego na świecie. Podjęta przez JSW decyzja o zakupie kombajnu może stanowić największy przełom technologiczny w polskim górnictwie od lat. Projekt badawczo–rozwojowy pod nazwą „Samodzielna Obudowa Kotwowa” to innowacyjna technologia, która ma szansę zmienić nie tylko roboty chodnikowe realizowane w kopalniach JSW, ale również może stanowić cenną inspirację w zakresie rozwoju dla całego polskiego górnictwa. Prowadzony obecnie w JSW projekt wdrożenia obudowy kotwowej stanowi próbę adaptacji rozwiązań powszechnie stosowanych na świecie w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych między innymi w USA i Australii. – To rewolucja w polskim górnictwie – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW SA. – Zadaniem tego urządzenia będzie przede wszystkim większe i tańsze wydobycie. Wszystkie te działania wynikają z naszej strategii ograniczenia kosztów wydobycia oraz przyspieszenia prac przygotowawczych w kopalniach JSW.

Budowa kombajnu urabiająco–kotwiącego Bolter Miner 12CM30 trwała w Stanach Zjednoczonych rok, w maju urządzenie trafiło już do Polski. W najbliższych dniach ten nowoczesny sprzęt zostanie zdemontowany i przetransportowany do kopalni Budryk w Ornontowicach. Tam jego montaż w chodniku „Bw –1N badawczy” o wybiegu 1950 metrów potrwa około trzech tygodni. Sprzęt pokona pierwsze metry wyrobiska już w listopadzie. W kombajnie zastosowany zostanie walcowy organ o szerokości 5,6 metra. Projekt zakłada zabudowę 6 kotew w stropie wyrobiska i po 3 kotwy w ociosach wyrobiska. Według założeń, kombajn będzie drążył 15 metrów wyrobiska dziennie. Jego możliwości są większe, ale wiele zależy od warunków górniczo–geologicznych, w których sprzęt będzie pracował. – Żeby realizować wszystkie ambitne plany, musimy wychodzić naprzeciw takim wyzwaniom. To urządzenie, nie dość, że jest bardzo nowoczesne i bardzo bezpieczne, to również pokazuje, że możemy przyspieszyć prace związane z udostępnieniem ścian i eksploatacją pokładów – powiedział podczas uroczystości w Tychach Adam Gawęda, pełnomocnik rządu RP ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. 

Projekt jest odpowiedzią na wyzwania czekające Spółkę w najbliższych latach. Jednym z nich jest zwiększenie frontu robót przygotowawczych. – Dużym grzechem zaniechania byłoby niewykorzystanie tej technologii w naszych warunkach – podsumował Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Nowoczesny kompleks , który trafi do JSW, został opracowany przy współpracy członków konsorcjum, w skład którego wchodzą: JSW Innowacje jako lider konsorcjum, JSW, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global (Komatsu Mining Corp.).

]]>
news-2466Fri, 13 Sep 2019 14:31:00 +0200Polsko-brytyjskie spotkanie gospodarcze/media/wydarzenia/artykul/polsko-brytyjskie-spotkanie-gospodarcze/JSW to wymagający i cenny partner handlowy - to zgodny wniosek przedstawicieli brytyjskich firm sektora górniczego, którzy spotkali się z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rozmowy odbyły się w siedzibie JSW Innowacje w Katowicach a ich współorganizatorem była Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie, która też objęła patronatem to wydarzenie.- Ta inicjatywa jest kontynuacją naszej kilkuletniej współpracy, której celem  jest zacieśnienie  relacji między polskim a brytyjskim  sektorem górniczym,  który przez brytyjskie Ministerstwo Handlu Zagranicznego zaliczany jest do strategicznych sektorów gospodarczych. Ważnym elementem tej współpracy są doskonałe relacje z Jastrzębską Spółka Węglową - oświadczył po spotkaniu Janusz Bil Dyrektor Departamentu Handlu Międzynarodowego Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.
Prezentacje gospodarcze i handlowe, zarówno gospodarza jak i gości pokazały jak wiele  elementów może objąć  współpraca w przyszłości.
- JSW jest wiodącą spółką  górniczą  skali światowej, w której najnowocześniejsze technologie są stale  wdrażane w proces produkcji i to na skalę przemysłową. Tu zgodzę się z naszymi gośćmi, iż jesteśmy szczególnie wymagającym partnerem. W firmach, które przybyły do nas na zaproszenie Brytyjskiej Ambasady dostrzegam jednak potencjał innowacyjny - powiedział Adam Oleś Dyrektor biura strategii i rozwoju JSW, który w imieniu gospodarza przewodniczył polsko - brytyjskiemu spotkaniu gospodarczemu.

]]>
news-2461Wed, 11 Sep 2019 11:32:16 +0200Akademia Talentów wróciła do Jastrzębia-Zdroju/media/wydarzenia/artykul/akademia-talentow-wrocila-do-jastrzebia-zdroju/W niedzielę w Hali Sportowej w Szerokiej uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny w Niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego pod patronatem Jastrzębskiego Węgla.Po czterech latach przerwy Akademia Talentów wraca z Żor do Jastrzębia-Zdroju. W Hali Sportowej przy ul. Reja będzie mieścić się baza treningowa oraz bursa dla akademików, a docelowo również szkoła.

W niedzielnym wydarzeniu wzięli udział: uczniowie, ich rodzice i opiekunowie, trenerzy i przedstawiciele sztabu szkoleniowego, a także władze naszego Klubu i goście specjalni.

- Cieszę się, że inauguracja roku szkolnego ma miejsce w naszym mieście, w Jastrzębiu-Zdroju, w miejscu, z którym wiąże się wspaniała historia jastrzębskiej siatkówki – mówił gospodarz spotkania Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Szef zarządu Jastrzębskiego Węgla podkreślił rolę Partnera Strategicznego Klubu – Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w istnieniu i funkcjonowaniu Akademii. – Wspólnie z naszym Partnerem Strategicznym jesteśmy przekonani do tej misji. Do tego by, szkolić młodzież, realizować to przedsięwzięcie. Pragnę podziękować naszemu Partnerowi Strategicznemu, bo gdyby nie JSW i jej zarząd, nie bylibyśmy w tym miejscu – mówił sternik naszego Klubu.  

Oczarowania tą ideą nie krył Roberto Santilli, trener pierwszej drużyny. - Jestem pod wrażeniem tego, jak zorganizowana jest Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. W tutejszej Akademii zostały stworzone doskonałe warunki do trenowania i edukacji – uważa Włoch.

Przed powrotem Akademii Talentów do Jastrzębia-Zdroju poczynione zostały inwestycje modernizacyjne związane z przebudową hotelu dla młodzieży. Rok szkolny 2019/2020 dzieci i młodzież z AT spędzą w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Kusocińskiego.  

- Szkoła Mistrzostwa Sportowego to nowa rzeczywistość dla wszystkich z nas. Będzie to szkoła, która też będzie kładła duży nacisk na edukację, nie tylko na sport. Chcemy, żeby równolegle ze sportem „szedł” wysoki poziom edukacji. Mamy profesjonalną kadrę pedagogiczną, a zajęcia będą dostosowane do trybu życia akademików, do ich treningów – mówiła Elżbieta Dziech-Siekierska, dyrektor SMS Jastrzębskiego Węgla.

W trakcie spotkania odbyła się również prezentacja z udziałem niezłomnego sportowca Sławomira Jędrzejko. Bielszczanin w wieku 25 lat uległ wypadkowi na nartach, w którym uszkodził rdzeń kręgowy i trafił na wózek inwalidzki. Dzięki swojej determinacji wrócił jednak do czynnego uprawiania sportu. – To sport ukształtował mój charakter i pozwolił mi tak szybko podnieść się po wypadku i zapomnieć o tym, co było złe – podkreślał Jędrzejko.

Najbardziej sztandarowa postać, która wywodzi się z Akademii Talentów, a dziś jest zawodnikiem pierwszego zespołu to Jakub Popiwczak. 23-letni libero rozpocznie w październiku swój ósmy z rzędu sezon w PlusLidze w barwach JW. – Zazdroszczę tym młodym chłopakom, że mogą w takim miejscu zaczynać swoją przygodę z siatkówką, bo mają jeszcze lepsze warunki, niż my mieliśmy. Akademia idzie do przodu. To jest super start dla nich wszystkich – uważa reprezentant Polski i brązowy medalista tegorocznej Ligi Narodów.

]]>
news-2449Tue, 03 Sep 2019 15:07:28 +0200Rocznica Porozumienia/media/wydarzenia/artykul/rocznica-porozumienia/Dziś mija 39. rocznica zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego, jednego z Porozumień Sierpniowych. Podczas uroczystości związanych z rocznicowymi obchodami, przed pomnikiem przy Ruchu „Zofiówka” przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz Zarząd JSW i związkowcy złożyli kwiaty.- Robotnicy w 1980 roku mieli wielką odwagę przeciwstawić się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna wspierana przez Moskwę - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed pomnikiem upamiętniającym podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. - Robotnicy walczyli wtedy o godność, o normalność.

Górnicy z kopalni „Manifest Lipcowy” (dziś to Ruch „Zofiówka) przyłączyli się do ogólnopolskich protestów robotniczych w sierpniu 1980 r. Utworzono wtedy Międzyzakładowy Komitet Strajkowy skupiający przedstawicieli 56 komitetów strajków z wielu śląskich miast i przedsiębiorstw. Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu, jastrzębski MKS dołączył własne. Zgodnie z zawartym 3 września 1980 r. Porozumieniem, które jest zaliczane do Porozumień Sierpniowych, ówczesny rząd zaakceptował m.in. wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, wprowadzenie płacy minimalnej oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach. - Spotykamy się tu, przed kopalnią „Zofiówka” po to , by powiedzieć „Pamiętamy”. Pamiętamy, że przezwyciężyliście lęk, okazaliście solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty - powiedział podczas uroczystości Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - Tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, wbito kolejny gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, który zniewalał człowieka, ale przez to także pracownika.

Podczas uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

]]>
news-2448Mon, 02 Sep 2019 11:50:04 +0200Morderczy bieg - Runmageddon Silesia JSW S.A./media/wydarzenia/artykul/morderczy-bieg-runmageddon-silesia-jsw-sa/Zakończyły się dwudniowe zmagania zawodników w Runmageddon Silesia JSW na kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice. W rywalizacji wzięło udział prawie sześć tysięcy uczestników.Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW – W imieniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej witam pracowników i gości z całej Polski. Dziękuję, że jesteście z nami. Życzę udanych zawodów – powiedział prezes JSW.

Aż 500 pracowników naszej Firmy rywalizowało o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoją siłę w nietypowym, górniczym klimacie oraz przetestować swoją sprawność i charakter.

Co piętnaście minut startowała kolejna grupa zawodników. Na sześciokilometrowym odcinku uczestnicy mieli do pokonania trzydzieści najrozmaitszych, ekstremalnych przeszkód. Przechodzili przez wodę, błoto i walczyli z grząskim terenem. Na ich drodze postawione były między innymi: kolaski, sekcje, wozy ze szlamem, lutnie, bębny, dźwigi, a także lokomotywa, jak i również unikalne przeszkody tworzone z górniczych maszyn i urządzeń dostępnych wyłącznie na Runmageddon Silesia JSW S.A.

Na wszystkich startujących i kibiców czekało wiele atrakcji w Strefie Kibica, m.in. miasteczko festiwalowe oraz strefa Chellenge z nagrodami.

Górniczy Runmageddon to nie tylko zmagania dorosłych ale również dzieci. Maluchy w wieku 4-11 lat mogły spróbować swoich sił na dedykowanej dla nich kilometrowej trasie KIDS najeżonej 10 przeszkodami. Starsi (w wieku 12-15 lat) podjęli się dwukilometrowego wyzwania, które urozmaiciło aż 15 różnorodnych przeszkód.

Dorośli oraz młodzież po 16 roku życia mogli wystartować w formule INTRO (3 km i 15+ przeszkód) i REKRUT (6 km i 30+ przeszkód). Pełnoletni przetestowali swoją wytrzymałość pokonując formuły: CLASSIC (12 km i 50+ przeszkód) i nowość Bieg 12 h. W ciągu dwóch dni we wszystkich formułach wzięło udział prawie 6000 osób z  całego kraju.

Wyniki biegu o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.:

Klasyfikacja kobiet:

  1. Karolina Porębska - Ruch Zofiówka
  2. Justyna Cierlicka - Zakład Wsparcia Produkcji
  3. Justyna Wiśniewska – Zakład Wsparcia Produkcji

Klasyfikacja mężczyzn:

  1. Dominik Śmeciński - Ruch Szczygłowice
  2. Tomasz Tomczyk - Ruch Szczygłowice
  3. Tomasz Komarnicki - Ruch Szczygłowice
]]>