Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.http://www.jsw.plAktualnościpl_PLJastrzębska Spółka Węglowa S.A.Mon, 06 Apr 2020 16:11:10 +0200Mon, 06 Apr 2020 16:11:10 +0200TYPO3 EXT:newsnews-2656Mon, 06 Apr 2020 15:15:02 +0200Wspieramy szycie maseczek/media/wydarzenia/artykul/wspieramy-szycie-maseczek/W Pracowni Krawieckiej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie ruszyła akcja szycia maseczek dla Szpitala w Raciborzu. Pracownia powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji JSW. O podobne wsparcie do Fundacji zwróciło się też Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach.Pierwsza partia maseczek – dokładnie 420 sztuk – trafiła już z Mszany do raciborskiego szpitala. – Maseczki szyją pracownicy naszego Ośrodka. To pięć osób, które przeszły przeszkolenie na profesjonalnym sprzęcie przez wykwalifikowaną krawcową – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. – Maszyny pracują pełną parą, aby wesprzeć personel medyczny niosący ulgę chorym.

Fundacja JSW wsparła zakup maszyn krawieckich przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie przez kwotą 18 tys. zł. Tuż po wybuchu epidemii koronawirusa do Pracowni Krawieckiej przy Ośrodku zgłosił się raciborski szpital. To przede wszystkim tam trafiły maseczki uszyte w Gogołowej (gmina Mszana), choć zostaną też wykorzystane w innych placówkach opiekuńczych powiatu raciborskiego. Z podobną prośbą do Ośrodka zgłosił się też powiat wodzisławski. Dyrekcja Ośrodka zapewnia, że materiałów wystarczy na przygotowanie jeszcze co najmniej kilkuset maseczek ochronnych. 

Natomiast jeszcze w tym tygodniu na konto Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach wpłyną pieniądze z darowizny, którą Fundacja JSW wesprze kolejną akcję szycia maseczek. Chodzi o 12 tys. zł, które Koło chce przeznaczyć na zakup maszyn do szycia, tkanin oraz innych materiałów niezbędnych do przygotowania maseczek. – Do tej pory przygotowaliśmy już 3,5 tys. masek z własnych materiałów i ze środków od sponsorów, ale nasze możliwości finansowe już się wyczerpały, a potrzeby są znacznie większe – mówi Magdalena Sieńko z Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżowicach. – Chętnych do pracy, ale i chętnych na maseczki nie brakuje.

Gotowe maseczki będą przekazywane sukcesywnie Wojewodzie Śląskiemu oraz instytucjom publicznym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie. Podobnie zamierzają działać harcerze, których JSW wspiera kwotą 3 tys. zł na pokrycie kosztów akcji „Harcerska Służba Sąsiedzka”. Cel akcji to pomoc osobom szczególnie zagrożonych zarażeniem koronawirusem, a działania obejmują zakupy, także leków, dla osób starszych oraz szycie maseczek ochronnych. – Przyznając dofinansowanie, nie mieliśmy wątpliwości, że właśnie takie przedsięwzięcia, służące ochronie zdrowia i poprawie bezpieczeństwa w tak trudnym dla wszystkich czasie powinniśmy wspierać – mówi Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW i zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych.

]]>
news-2655Mon, 06 Apr 2020 08:16:52 +0200Podziemna Szkoła/media/wydarzenia/artykul/podziemna-szkola/Edukacja w domu może być ciekawa. Dowodem są bezpłatne lekcje edukacyjne, które udostępnia w Internecie zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – partnerska instytucja kultury Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.Lekcje o tematyce górniczej, inspirowane ofertą edukacyjną Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, są skierowane do najmłodszych. Autorzy przygotowali zajęcia on line w formie zabawy i zadań do wykonania. Lekcje oznaczone hasztagiem #podziemnaszkoła prowadzone są w formie postów w mediach społecznościowych (konto Sztolni Królowa Luiza). Kampania edukacyjna ma wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli w zdalnej nauce, ale także dostarczyć wielu atrakcji i wzbudzić zainteresowanie nawet wśród najmłodszych odbiorców. – Jako jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych na Śląsku, realizujący zajęcia w pełni zgodne z podstawą programową, wychodzimy naprzeciw potrzebom, wynikającym z obecnej trudnej sytuacji – mówi Beata Drynda–Pędziwiatr, specjalista ds. edukacji w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Treści zawarte w materiałach edukacyjnych, prowadzonych dotychczas w kopalnianych podziemiach, przenosimy do sieci. Inspiracje do przygotowania materiałów edukacyjnych czerpaliśmy z naszych doświadczeń w oprowadzaniu dzieci po podziemnych wyrobiskach, które skrywają konkretną porcję wiedzy, ale również wiele tajemnic i ciekawostek.

Znaczna część materiałów została przygotowana pod nadzorem metodyków i praktyków, współpracujących z edukatorami Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wśród tematów poruszanych w postach są np. tradycje związane z Barbórką czy historia górnictwa. Dodatkowo Muzeum przygotowało publikacje fragmentów książki p.t. ”Pod ziemią” autorstwa Julii Rozumek, a także wiele konkursów z nagrodami.

]]>
news-2653Fri, 03 Apr 2020 07:07:51 +0200Komunikat Sztabu Kryzysowego/media/wydarzenia/artykul/komunikat-sztabu-kryzysowego/Pomimo ostrzeżeń, jakie Zarząd Spółki wyrażał w komunikatach skierowanych do pracowników JSW, pojawiają się ostatnio w Internecie fałszywe informacje na temat działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Grupie JSW podejmowanych przez Sztab Kryzysowy. Informacje te podważają zaufanie do pracodawcy oraz wprowadzają w błąd zarówno pracowników, jak i opinię publiczną. Należy pamiętać, że anonimowość w sieci to mit. Wobec każdej osoby, która działa na niekorzyść JSW SA będą wyciągane konsekwencje, ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie. Szczególnie obecnie, w trudnych dniach epidemii, istotne jest wspólne działanie na rzecz ochrony zdrowia oraz funkcjonowania i istnienia JSW. 

                                                                                                             

                                                                                                                   Szef Sztabu Kryzysowego JSW SA

]]>
news-2650Thu, 02 Apr 2020 14:46:36 +0200Wsparcie szpitali/media/wydarzenia/artykul/wsparcie-szpitali/Zarząd Fundacji JSW oraz Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA wspierają szpitale. Dotąd rozdysponowano 1,75 mln zł na walkę z koronawirusem. Pieniądze już trafiły na konta placówek medycznych.Zgodnie z decyzją obu zarządów, wsparcie trafi do siedmiu placówek. To Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu w Raciborzu (350 tys. zł brutto), PP ZOZ Szpital Miejski w Wodzisławiu Śląskim (350 tys. zł brutto), Megrez Sp. z o.o. Szpital Wojewódzki w Tychach (200 tys. zł brutto), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (250 tys. zł brutto), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (200 tys. zł brutto) oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie (250 tys. zł brutto) i Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej  (150 tys. zł brutto). – Bardzo nam zależało na takim wsparciu, tym bardziej, że nasz szpital jest placówką leczącą chorych onkologicznie, dlatego wnioskowaliśmy o pomoc znając odpowiedzialne podejście Fundacji JSW – mówi Robert Warwas, poseł PiS z Zagłębia Dąbrowskiego.

Wszystkie te instytucje są dziś na pierwszej linii walki z koronawirusem, dlatego pieniądze od JSW zostaną przeznaczone na zakup sprzętu oraz niezbędnych środków higieny i ochrony osobistej. – Dokładnie na jakie cele zostaną spożytkowane te pieniądze, zdecydują służby medyczne – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW. – Dla nas najważniejsze jest to, że wspieramy szpitale działające na naszym terenie, pieniądze trafiają więc do mieszkańców naszego regionu. W takim celu powołaliśmy Fundację JSW.

Spółki skarbu państwa solidarnie uczestniczą w pomocy dla placówek medycznych w tym trudnym czasie w ramach akcji Ministerstwa Aktywów Państwowych #MAPdlaPolaków.

]]>
news-2647Tue, 31 Mar 2020 09:06:30 +0200Informacja dla kontrahentów/media/wydarzenia/artykul/informacja-dla-kontrahentow-3/JSW SA zachęca do skorzystania z możliwości otrzymywania i przesyłania faktur elektronicznych. W zakładce Dla kontrahentów/Dokumenty do pobrania dostępne są stosowne oświadczenia. Prosimy również o zamieszczanie na fakturach numeru umowy nadanego przez JSW SA.