Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Zasady zarządzania ryzykiem

WSKAŹNIKI:
Narzędzia

Świadome zarządzanie zagrożeniami i szansami umożliwia ochronę wypracowanej wartości oraz zwiększenie zdolności do budowania wartości Grupy.

  • [G.3.1.]

Proces zarządzania ryzykiem korporacyjnym przyjęty w Grupie inspirowany jest rozwiązaniami w oparciu o najlepsze praktyki w zarządzaniu ryzykiem: w standardzie ISO 31000, COSO II, FERMA oraz specyfiką Grupy.

Zarządzanie ryzykiem jest  procesem ciągłym i stale doskonalonym, który obejmuje zarówno strategię organizacji jak i procedurę wdrażania tej strategii. W sposób metodyczny rozwiązuje kwestie związane z zagrożeniami dla działalności organizacji, jakie miały miejsce w przeszłości, występują obecnie i w największym stopniu  mogą wystąpić w przyszłości.

W Grupie funkcjonuje kompleksowy system zarządzania ryzykiem korporacyjnym, na który składa się opracowana Polityka oraz Procedura Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym. Znowelizowane dokumenty opisują systemowe podejście do ryzyka i obejmują swoim zakresem ryzyka istotne, występujące w działalności Grupy i spełniają najwyższe standardy ERM, przyczyniając się tym samym do wzmocnienie reputacji Grupy na rynku. System ERM jest narzędziem wspomagającym proces zarządzania, które zapewnia kompleksowe podejście do identyfikacji, oceny oraz zarządzania ryzykiem.

System Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym stanowi zbiór zasad dotyczących ryzyka prowadzonej działalności Spółki i obejmuje:

  • identyfikację ryzyka i ocenę ryzyka,
  • opracowanie i wdrożenie planów reakcji na ryzyko,
  • monitorowanie i raportowanie o skuteczności zarządzania ryzykiem.

Zarządzanie ryzykiem jest procesem ciągłym podlegającym modyfikacjom będącym i stanowiącym konsekwencję zmieniającego się otoczenia gospodarczego Grupy i zmian dotyczących wpływu poszczególnego ryzyka na cele biznesowe Grupy. Odbywa się we wszystkich ogniwach struktury organizacyjnej Spółki oraz we wszystkich kategoriach i obszarach jej działalności, w tym: operacyjnym, strategicznym, finansowym, handlowym, prawno-regulacyjnym.

Sporządzane informacje o potencjalnych i zmieniających się zagrożeniach występujących w Grupie są systematycznie raportowane Członkom Zarządu, Komitetowi Audytu, Radzie Nadzorczej.
W dalszym etapie prowadzone są prace kontrolne polegające na sprawdzeniu i ocenie skutków podjętych działań oraz wprowadzeniu korekt w procesie zarządzania ryzykiem, w celu zwiększenia jego efektywności.

Wynikiem zaplanowanego i cyklicznego podejścia do zarządzania ryzykiem są zidentyfikowane kluczowe ryzyka, które charakteryzują się wysokim, potencjalnym wpływem na działalność Grupy, jej wyniki lub sytuację finansową i mogą powodować jednocześnie spadek wartości i kursu notowań akcji. Wobec powyższego istnieje silna konieczność monitorowania i okresowej weryfikacji efektywności istniejących mechanizmów kontrolnych i odpowiedzi na ryzyko.

Wyniki wyszukiwania: