Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Zasady kontroli i monitoringu ryzyka

Narzędzia

Skuteczne zarządzanie ryzykiem polega zarazem na trafnym prognozowaniu czynników ryzyka w różnych horyzontach czasowych oraz rozważaniu różnych scenariuszy.

Celem procesu monitorowania ryzyka i komunikacji jest zapewnienie, że stosowana odpowiedź na ryzyko jest efektywna (doraźne i okresowe raporty), nowe ryzyka są zidentyfikowane (aktualizacja Rejestru Ryzyk), zmiany w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym oraz ich wpływ na działalność zostały wykryte oraz podjęto właściwe działania w odpowiedzi na incydenty (aktualizacja informacji oIncydentach w Rejestrze Ryzyk).

Skuteczne monitorowanie ryzyka obejmuje okresowe przeglądy Kluczowych Wskaźników Ryzyka, kompletność i terminowość raportowania, statusu wdrożenia wybranych odpowiedzi na ryzyko. Monitorowanie ryzyka obejmuje również audyty wykonywane przez Biuro Audytu i Kontroli.

Proces komunikacji ma na celu:

  • zapewnienie dostępności użytecznych, kompletnych i aktualnych informacji o ryzyku w procesie podejmowania decyzji za każdym razem kiedy zaistnieje taka potrzeba,
  • zapewnienie, że wszyscy uczestnicy procesu zarządzania ryzykiem są zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków oraz promowanie kultury organizacyjnej wzmacniającej świadomość zarządzania ryzykiem,
  • zapewnienie przejrzystości, kompletności, precyzji i jasności informacji dla wszystkich interesariuszy (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych),
  • zapewnienie, że wszyscy uczestnicy procesu zarządzania ryzykiem mają jednolite rozumienie zagrożeń i szans jakie mogą wynikać z ryzyka.

Bardzo istotnym elementem procesu zarządzania ryzykiem jest ciągłe uczenie się i doskonalenie. Budowanie świadomości zarządzania ryzykiem korporacyjnym wewnątrz Grupy JSW, szkolenia i zachęcanie pracowników do wykorzystywania wiedzy o ryzykach w codziennych działaniach pozwoli w dłuższej perspektywie na utrzymanie zidentyfikowanego ryzyka na akceptowalnym poziomie.

Podejmując odpowiedzialność za ryzyko należy pamiętać, że każdy Właściciel Ryzyka (WR) zarządza głównymi czynnikami ryzyka, przypisanego do niego w ramach Systemu ERM. WR jest odpowiedzialny za zgłaszanie informacji o nowym  ryzyku zidentyfikowanym  w trakcie wykonywanych przez siebie obowiązków do Pełnomocnika lub WR  o zbliżonym charakterze.

Właścicielami ryzyka w Grupie JSW są: zarządy, dyrektorzy, kierownicy, pełnomocnicy lub inne wyznaczone osoby opowiadające za podległe im procesy lub obszary funkcjonalne.

Właścicielem Mapy Ryzyka jest Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
i Zarządzania Ryzykiem, który projektuje i nadzoruje system oraz jest odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem w podległym sobie obszarze.

Odpowiedzialność kierownictwa w procesie polega na przeprowadzeniu identyfikacji, oceny i analizy ryzyk oraz wdrażaniu, w ramach codziennych obowiązków, odpowiedzi na ryzyko. Zadaniem kadry kierowniczej jest bieżący nadzór nad stosowaniem właściwych odpowiedzi na ryzyko w ramach realizowanych zadań, tak aby ryzyko nie przekraczało oczekiwanego poziomu. Od kierowniczej kadry oczekuje się także skutecznego delegowania uprawnień i obowiązków związanych z zarządzaniem ryzykiem na niższe szczeble zarządzania.

Struktura organizacyjna procesu zarządzania ryzykiem przedstawia się następująco:

Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Zarządzania Ryzykiem jest odpowiedzialny za koordynację przebiegu całego procesu zarządzania ryzykiem korporacyjnym oraz rozwijanie metod i narzędzi wykorzystywanych przez menedżerów we wszystkich Spółkach z Grupy. Odpowiada za monitorowanie i eskalację ryzyka, oraz raportowanie incydentów w ustalonych odstępach czasu.

Na Zarządzie JSW spoczywa odpowiedzialność przed akcjonariuszami za całościowy system zarządzania ryzykiem, nadzór nad procesem oraz zapewnienie skutecznej odpowiedzi na ryzyko.

Komitet Ryzyka ma za zadanie wspierać skuteczne zarządzanie ryzykiem oraz na bieżąco monitorować kluczowe ryzyka. Okresowo przegląda aktualne poziomy ryzyk, nadzoruje wdrożenie planów odpowiedzi na ryzyko, ocenia ogólną odporność na ryzyko Grupy oraz przedstawia Zarządowi propozycje związane z ograniczaniem ryzyka.

Z kolei zadaniem Rady Nadzorczej JSW w procesie zarządzania ryzykiem jest monitorowanie kluczowych ryzyk jak również sposobów postępowania z nimi. Corocznie Rada Nadzorcza składa Walnemu Zgromadzeniu zwięzłą ocenę sytuacji Spółki w tym m.in. ocenę systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem.

Ważnym elementem zapewnienia skuteczności systemu zarządzania ryzykiem jest Audyt Wewnętrzny. Roczny Plan Audytu Wewnętrznego jest oparty o ocenę ryzyka oraz podporządkowany celom biznesowym. W trakcie każdego zadania audytowego dokonywana jest ocena bieżącego poziomu poszczególnych ryzyk. Audyt Wewnętrzny odpowiedzialny również jest za dokonanie niezależnej oceny adekwatności oraz skuteczności zarządzania ryzykiem oraz wydaje rekomendacje zapewniające ciągłe doskonalenie praktyk zarządzania ryzykiem.

Wyniki wyszukiwania: