Co ty możesz zrobić dla środowiska?

Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Co Ty możesz zrobić dla środowiska?

Zobacz, co Ty możesz zrobić dla środowiska

  1. Segreguj odpady, umieszczając je w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Pamiętaj o wcześniejszym całkowitym opróżnieniu opakowań. Sortując papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane przyczyniasz się do produkcji tańszych, pochodzących z recyklingu, towarów.
  2. Rezygnuj z zakupu wyrobów z zagrożonych gatunków. Produkcja kremu z tłuszczu tygrysa, torebki ze skóry krokodyla czy futra z lisa przyczynia się do rozwoju kłusownictwa i nielegalnej wycinki roślin znajdujących się pod ochroną. W efekcie liczebność roślin i zwierząt ulega zmniejszeniu i grozi im wyginięcie.
  3. Kupuj ekologiczne produkty. Ekologiczna żywność jest nie tylko zdrowa, ale także pozbawiona sztucznych składników. Dzięki temu wytwarzanie produktów organicznych odbywa się jedynie naturalnymi metodami i nie prowadzi do zanieczyszczania wód ani powietrza. Wyroby przyjazne środowisku pozwalają na zachowanie równowagi w przyrodzie.
  4. Zaadoptuj zwierzę, należące do zagrożonego gatunku. Niektóre organizacje działające na rzecz przyrody można wesprzeć poprzez wirtualną opiekę wybranego zwierzęcia. Dokonując wpłaty o charakterze jednorazowym lub cyklicznym pomagasz w jego ochronie.
  5. Zainstaluj kolektory słoneczne. Dzięki instalacjom solarnym pokryjesz nawet 60% rocznego zapotrzebowania na energię służącą do podgrzewania wody. Stosując odnawialne źródła energii koszty związane z utrzymaniem domu ulegną zmniejszeniu, a Ty zadbasz o środowisko, nie zużywając zasobów naturalnych ziemi.
  6. Sprzątaj po swoim czworonogu. Pies wnosi do domu wiele radości, ale opieka nad nim wiąże się też z obowiązkami. Zadbaj o estetyczny wygląd okolicy i zabieraj na spacery torebki na odchody. Dzięki Twojej sumienności środowisko będzie przyjazne dzieciom i dorosłym.
  7. Oszczędzaj prąd i wodę. Stawiaj na żarówki energooszczędne oraz sprzęt RTV i AGD o wysokiej klasie energetycznej, które znacznie zmniejszają zużycie energii. Pamiętaj o dokręcaniu kranów, wyłączaniu światła po wyjściu z pomieszczenia oraz niezostawianiu urządzeń w trybie czuwania. W ten sposób zmniejszysz zapotrzebowanie na wodę i energię.
  8. Wspieraj instytucje działające na rzecz przyrody. Jednym z najłatwiejszych i najwygodniejszych sposobów na pomoc jest przekazywanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, czyli stowarzyszeniom i fundacjom, zajmującym się ochroną środowiska. Wyrazem zaangażowania jest także praca społeczna w ramach wolontariatu.
  9. Zastąp samochód komunikacją miejską. Korzystanie z autobusów i pociągów jest pod wieloma względami bardzo wygodne i oszczędne. Sprzyja także środowisku – pozostawiony w garażu samochód nie emituje szkodliwych dla powietrza spalin. Podczas podróży możesz natomiast zająć się np. czytaniem książki.
  10. Idąc na zakupy zabieraj ze sobą torby papierowe lub materiałowe. Jednorazowe, foliowe reklamówki są bardzo szkodliwe dla środowiska – rozkładają się nawet kilkaset lat. Korzystanie z ekologicznych toreb nie tylko sprzyja przyrodzie, ale jest również wygodną i stabilną formą noszenia produktów.
  11. Sadź drzewa. Roślinność dostarcza do atmosfery tlen, oczyszczając powietrze z pyłu i zanieczyszczeń. Dorosły człowiek do oddychania potrzebuje dwóch średniej wielkości drzew. Poprzez prowadzenie własnego ogródka wpłyniesz na poprawę stanu klimatu.
  12. Wychowuj dzieci w duchu poszanowania środowiska. Dobre nawyki dbania o otoczenie przyswaja się od najmłodszych lat życia. Z tego powodu bardzo istotne jest edukowanie swoich pociech na tematy ochrony klimatu. Dzięki zaszczepionym postawom proekologicznym, dziecko wyrośnie na świadomego i odpowiedzialnego obywatela.

Źródło cop24.katowice.eu