JSW Dzieciom. Jesteśmy dumni, że możemy pomagać!

Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, sprzęt dla uzdolnionej młodzieży, to tylko kilka z aktywności, jakie  Jastrzębska Spółka Węglowa organizuje dla dzieci i młodzieży w ramach programu JSW Dzieciom.  

 


Kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna - szczególną opieką JSW otoczyła wychowanków jastrzębskiego domu dziecka. Dzięki wsparciu JSW dzieciaki z jastrzębskiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego do końca roku mają zagwarantowane cztery wyjazdy edukacyjno-rozrywkowe w różne miejsca Polski.  Wcześniej dzięki spontanicznej zbiórce wśród Pracowników JSW dzieci otrzymały niemal trzy busy smakołyków, kosmetyków i nowych zabawek.

DZIECI W FOTELU PREZESA

To jednak nie koniec. W czerwcu dzieci odwiedziły siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie miały okazję wcielić się w role prezesów Spółki, rozsiąść się w ich fotelach i przeprowadzić krótkie spotkania z pracownikami. Dzieci spotkały się z Jolantą Gruszką, zastępcą prezesa ds. handlu, Tomaszem Śledziem, zastępcą prezesa ds. technicznych oraz Arturem Dyczko, zastępcą prezesa ds. strategii i rozwoju. Prezesi zdradzili dzieciom sekrety zarządzania dużą firmą i odpowiedzieli na mnóstwo dociekliwych pytań. Jak przystało na gościnnego gospodarzy, prezesi odstąpili gościom swoje prezesowskie fotele… a nawet całe gabinety. Były też prezenty, słodycze, a na koniec wspólny obiad.   

WARSZTATY GRAFITTI

Kolejną atrakcją dla dzieci były warsztaty graffiti zorganizowane przez JSW wspólnie z firmą NIETAK, która posiada długoletnie doświadczenie w malowaniu artystycznym murali. Efekty ich wspólnej pracy można oglądać przed główną siedzibą Spółki. Prowadzone warsztaty graffiti składały się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Najpierw  uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi terminami z zakresu sztuki ulicznej, zaprezentowali przykładowe malowidła, przybliżyli historię graffiti, a także omawiali techniki wykorzystywane w ramach malarstwa artystycznego. Po zakończeniu szkolenia  każdy z uczestników otrzymał  spreje do malowania i wspólnie z profesjonalistami stworzyli ogromne malowidło na przenośnej płycie OSB, które zostało  przewiezione do domu dziecka.  

DRUKARKI 3 D dla szkół

Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała również uczniom szkół z Knurowa, Ornontowic, Gdańska i Jastrzębia-Zdroju profesjonalne drukarki 3D oraz ufundowała specjalistyczne szkolenia dla dzieci i nauczycieli. Nowoczesne urządzenia 3D polskiej firmy SKRIWARE  pozwalają drukować wielowymiarowe modele przestrzenne. Uczą kreatywności, przedsiębiorczości i nowoczesnej technologii. Dzieci i młodzież do których trafiły profesjonalne drukarki, mają ogromną szansę na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności poprzez proces projektowania, budowania i programowania robotów. 

Wspólnie z uczniami klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju powstała również  książeczka o JSW i górnictwie pt. Czy wyobrażasz sobie świat bez węgla?  Książeczka w prostych słowach opowiada o branży i przełamuje krzywdzące stereotypy. Wspólne dzieło pracowników i uczniów trafiło już do szkół, przedszkoli, jest również rozdawane podczas różnego rodzaju imprez.
W szkołach znajdujących się na terenach, gdzie JSW prowadzi swoją działalność planowane są również warsztaty, konkursy i pokazy edukacyjne pod wspólnym hasłem KOPALNIA WIEDZY, ale o tym niebawem….