Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wymiana doświadczeń

Sztuka górnicza wciąż się rozwija. Eksperci z największych górniczych spółek w kraju spotkali się w Jastrzębiu-Zdroju, by wymienić się doświadczeniami dotyczącymi wierceń poziomych, czyli wiercenia w złożach z poziomu wyrobisk.

fot. Mateusz Paszek

W siedzibie Biura Zarządu JSW pojawili się przedstawiciele największych spółek wydobywczych –  Polskiej Grupy Górniczej, Lubelskiego Węgla, Tauron Wydobycie oraz KGHM Polska Miedź. Do dyskusji dołączył także przedstawiciel AGH oraz australijskiej firmy ADS, która zajmuje się wierceniami i wspomaga w tym zakresie JSW. – Wymiana doświadczeń pozwoli nam bardziej efektywnie wdrażać tę technologię w naszych kopalniach – powiedział w trakcie sympozjum Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju. – Chciałbym, żeby z tych długich wierceń kierunkowych udawało się wyciągać informacje na temat parametrów jakości złoża, które będzie eksploatowane za dwa, trzy lata.

Dzięki tej technologii można bowiem wiercić z poziomu wyrobiska nawet kilkusetmetrowe otwory.

– Wiercenia kierunkowe możemy wykorzystać znakomicie do rozpoznania złoża, bo sięgają na znaczne odległości od ścian wydobywczych. Pozwalają również pozyskać rdzenie, które są wykorzystywane do badań laboratoryjnych i oceny jakości złoża, a to przekłada się na planowanie wydobywcze w spółce – uważa dr hab. Jan Macuda z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie.

Do tej pory większość prac związanych z rozpoznaniem złóż była prowadzona z powierzchni. Technologia pozwala dziś jednak dotrzeć do najbardziej intersujących partii. Dotychczasowe badania powierzchniowe mają wiele ograniczeń, zwłaszcza kiedy chodzi o miejsca trudno dostępne. Dokładne rozpoznanie górotworu pozwala na tańszą i bardziej efektywną eksploatację. – Nasze doświadczenia zostały wymuszone przez geologię. Stosowaliśmy wcześniej rozpoznanie złoża otworami wiertniczymi, ale były to urządzenia tradycyjne – tłumaczy Robert Rożek z KGHM Polska Miedź. – Z powodu zagrożeń naturalnych zaczęliśmy wykonywać znacznie więcej robót wiertniczych i po sprawdzeniu innych metod, wygląda na to, że rozpoznanie kierunkowe jest najbardziej skuteczne.

Podobne prace są też wykorzystywane w innych celach. – W Polskiej Grupie Górniczej można powiedzieć, że zaczynamy raczkować – mówi Edward Paździorko, dyrektor Zakładu Górniczego Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej. – Od roku tę technologię stosujemy w odmetanowaniu kopalń.

Nikt nie ma wątpliwości, że taki dialog technologiczny jest potrzebny. – Jeśli chodzi o wiercenia kierunkowe, chcemy zobaczyć, jakie są doświadczenia naszych kolegów z branży – mówi Maciej Mazur z Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. – Dziś używamy techniki konwencjonalnej, badamy jednak rynek i sprawdzamy, czy pewne rozwiązania możemy zastosować w Lubelskim Węglu.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności