Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wspólny jubileusz JSW i AGH

Honorowe wyróżnienie „Kryształowa Barbórka” dla prezesa JSW, porozumienia w sprawie kształcenia studentów z zagranicy i współpracy w zakresie rozwoju platformy "Strefa Sztygara i nie tylko" oraz otwarcie Auli JSW. To tylko niektóre wydarzenia, które miały miejsce podczas „Uroczystej Sesji Jubileuszowej 25 lat JSW - 100 lat AGH”, która odbyła się 7 grudnia w Krakowie.

fot. Dawid Lach

Wspólna, pierwsza w historii Uroczysta Sesja, to efekt wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową i Akademią Górniczo-Hutniczą oraz wspólne obchody jubileuszy. W sesji wzięli udział pracownicy i władze Grupy Kapitałowej JSW z prezesem Danielem Ozonem na czele oraz studenci i przedstawiciele władz uczelni pod przewodnictwem rektora - prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki. Nie zabrakło również przedstawicieli spółek okołogórniczych.      

Uroczystego otwarcia sesji dokonał prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. - Spotykamy się w samym sercu uczelni. To tutaj 4 października tego roku uroczyście zainaugurowaliśmy setny rok akademicki rozpoczynając tym samym obchody stulecia AGH. To dobry czas i dobre miejsce, aby uwieńczyć również obchody 25 lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na dzisiejszej sesji jubileuszowej posłuchamy o tym, jak JSW wygląda dzisiaj, jakie ma plany na najbliższe lata i kolejne dekady – powiedział prof. Cała.

Następnie głos zabrał Daniel Ozon, prezes JSW, który przypomniał historię Spółki i zaznaczył, że przed JSW stoi bardzo dużo wyzwań w rozwiązaniu, których mogą pomóc naukowcy i absolwenci uczelni.  - Przed polskim górnictwem i naszą spółką węglową jest mnóstwo wyzwań. O tych wyzwaniach, mnie jako osobie, która nie jest absolwentem AGH czy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, czasami może z łatwością się mówi. Mogę po prostu poprosić kolegów inżynierów, żeby je rozwiązali. Wierzę, że wyzwania, przed którymi stoimy, w dużej mierze da się rozwiązać. Chciałbym, żeby nasza współpraca wzniosła się na wyższy poziom i była jeszcze bliższa - powiedział prezes Ozon.

Prezes JSW zwrócił również uwagę na konieczność przygotowania się do czasu dekoniunktury. Przemysł wydobywczy funkcjonuje w cyklach koniunkturalnych, więc nie ma się co łudzić, że gorsze czasy znów przyjdą. Podkreślił również konieczność zwiększenia produkcji oraz efektywności. - Bardzo ważna jest poprawa efektywności. Każdego roku kopiemy coraz głębiej, musimy się mierzyć z wysoką temperaturą i większym ciśnieniem. Wyzwaniem jest to, że w Mozambiku czy Australii koszt wydobycia jednej tony węgla wynosi 40 dolarów, podczas gdy u nas to 90-100 dolarów. Dzisiaj Europa importuje 40 mln ton węgla koksującego. Nasza produkcja węgla koksującego, która wynosi ok. 12 mln ton zaspokaja ledwo 20 proc. popytu europejskiego. Impuls, żeby wydobywać więcej, dają nam sami klienci. Wolą nasz produkt, nie chcą czekać 45-60 dni na węgiel z Australii. Stąd nasza strategia poszerzania bazy zasobowej, której efektem ma być zwiększenie produkcji z obecnych 15 do 18 mln ton i zwiększenie udziału węgla koksującego do 85 proc. – powiedział Daniel Ozon.

Później uroczystość przeniosła się do sali 220. Wyremontowana nowoczesna sala, stworzona z kilku pomieszczeń, to od 7 grudnia Aula JSW. Remont został ufundowany przez Spółkę. - To nowa sala na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Efekt państwo widzą: nowa, jasna, lekka, przestronna sala sygnowana logiem JSW oraz logiem naszego wydziału. Wszystko w białych jasnych kolorach, po to żeby było nam łatwiej, lżej i przyjemniej obradować, mieć tutaj posiedzenia rady wydziału, seminaria czy konferencje. Salę tę zawdzięczamy wieloletniej współpracy z JSW – zaznaczył prof. Cała, podczas uroczystego otwarcia Auli JSW.

- Po tej nowoczesnej sali widać, że dzisiejsze obchody to nie tylko wspólny jubileusz, ale współpraca. Mam nadzieję, że w tej sali będzie kształciło się wielu studentów, którzy później u nas w Spółce znajdą pracę – powiedział prezes Ozon.

Kolejnym ważnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika.

- Górnictwo było jest i będzie nadal ważnym elementem gospodarki w Polsce i na świecie. Trudno bowiem wyobrazić sobie rozwój naszej cywilizacji bez surowców – węglowodorów, surowców chemicznych, budowlanych. Węgiel stał się w ostatnim czasie synonimem brudnej energetyki, mimo że produkcja energii elektrycznej emituje tyle samo gazów cieplarnianych, co hodowla bydła – zaznaczył podczas posiedzenia prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.

Podczas posiedzenia dziekan Wydział Górnictwa i Geoinżynierii po raz ósmy wręczył również honorowe wyróżnienia przyznawane osobom, które swoją pracą i postawą przyczyniły się do rozwoju górnictwa. W tym roku laureatami „Kryształowych Barbórek” zostali prezes JSW Daniel Ozon oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek.  "Kryształowa Barbórka" stanowi najwyższą i najbardziej zaszczytną formę wyróżnienia oraz podziękowania Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do jego rozwoju oraz odniesionych sukcesów naukowych i edukacyjnych. Uroczystości zakończyły się tradycyjną karczmą barbórkową.

 




Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności