Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

W stronę przyszłości

|   COP24 - wspólne

Nowoczesność, innowacje, startupy – te słowa na wszelkie możliwe sposoby odmieniali uczestnicy Kongresu Energy24, który współorganizowała w katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym Jastrzębska Spółka Węglowa w dniach od 11 do 12 grudnia. Wnioski są oczywiste – górnictwo to otwarta branża, która stale się rozwija.

fot. Joanna Karwot

Innowacyjność to sposób urzeczywistnienia tworzonych idei i wprowadzania ich w życie. - Ale dziś Polska jest w ogonie krajów innowacyjnych i od kilku lat to właściwie się nie zmienia, jako kraj stoimy w miejscu – mówił podczas inauguracji drugiego dnia Kongresu Energy24 w Katowicach Dariusz Gołębiowski z PZU Lab.

Wyjątkiem jest jednak branża wydobywcza, która należy do najnowocześniejszych na świecie. Innowacje w górnictwie to dziś robotyka, telekomunikacja, monitoring mikrosejsmiczny, drony, technologie satelitarne i wirtualna rzeczywistość. Ale bez budowy innowacyjnej struktury organizacyjnej w przedsiębiorstwie, bez wymiaru biznesowego, akceptacji wobec popełnianych błędów  i przede wszystkim - środków finansowych na rozwój i wdrażanie  – innowacje się nie powiodą. O tym właśnie dyskutowano podczas Energy24. 

- Chciałbym podkreślić i pamiętajmy o tym wszyscy, że z punktu widzenia naszej strategii, JSW ma zajmować się wydobywaniem węgla, produkcją koksu i zagospodarowaniem węglopochodnych. To był, jest i będzie nasz główny cel. Innowacje, nad którymi teraz pracujemy, mają umożliwić realizację tego celu  w sposób zapewniający wzrost efektywności i bezpieczeństwa pracy naszych pracowników – mówił podczas konferencji Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. strategii i rozwoju. - Musimy umieć zabezpieczyć spółkę  w dłuższej perspektywie przed okresem dekoniunktury, musimy liczyć, analizować i przewidywać, jak dzisiejsze inwestycje wpłyną  na to, co będziemy robić w 2030 roku. Pragnę raz jeszcze podkreślić, że wszystkie nasze działania - również te o charakterze innowacyjnym - są środkiem do zapewnienia bezpiecznej przyszłości JSW, jej pracownikom i ich rodzinom -  dodał prezes.

Jako przykład takiego działania podał zakup nowoczesnego kompleksu przodkowego wraz z kombajnem kotwowym Bolter Miner, który ma być uruchomiony w JSW już w maju przyszłego roku. Na tym nie koniec, aktualnie w kopalniach spółki jest już niemal 120 km światłowodów i 115 km kabla promieniującego. Ta sieć jest stale rozbudowywana; na koniec pierwszego kwartału 2019 roku powinna mieć blisko 300 km światłowodów i 355 km kabla promieniującego, które będą monitorować urządzenia i przekazywać do analizy ogromne ilości danych. – Stawiamy na dialog, rozmawiamy z innymi spółkami górniczymi o łączności, lokalizacji i analizie danych. Chcemy, by rozwiązania, które ostatecznie wybierzemy, wspierały proces wydobycia, by to, co zamontujemy w naszych kopalniach, zakładach przeróbczych i koksowniach działało, bo na końcu tego wszystkiego jest wynik ekonomiczny – tłumaczył słuchaczom prezes Dyczko. Między innymi dla tych celów powołano spółkę Advicom (od stycznia zmieni nazwę na JSW IT Systems), która wspiera rozwiązania w zakresie IT dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zdaniem prowadzącego Kongres, takie podejście jest potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju: - Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi innowacyjności jest przywództwo i zaangażowanie zarządu oraz rady nadzorczej, dziś w górnictwie mamy taki okres, że firmy są zarządzane przez osoby zdeterminowane – mówił w Katowicach Dariusz Gołębiowski z PZU Lab.

Podczas drugiego dnia Kongresu Energy24 swoją działalność prezentowały też start upy powiązane z Grupą Kapitałową Jastrzębskiej Spółki Węglowej i innych górniczych firm. - Wyciągamy rękę do startupów, takie spółki jak PGG, KGHM czy JSW mogą je wykorzystać – powiedział podczas kongresu Rafał Gąsior, Dyrektor Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii Polskiej Grupy Górniczej.  

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

Więcej aktualności