Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

VR dla bezpieczeństwa

Wirtualna rzeczywistość jeszcze niedawno uznawana była za całkowitą fantazję, dziś staje się faktem. Znajduje zastosowanie w całkowicie realnym świecie – teraz także w świecie górniczym.

fot. Mateusz Paszek

Nowa pracownia VR (Virtual Reality) ruszyła w jednej z pracowni spółki JSW Szkolenie i Górnictwo przy Ruchu „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju. Pierwsza grupa nowo przyjętych pracowników przeszła dziś serię szkoleń przeciwpożarowych i BHP. - Technologia VR to nowość, która pozwala ustawić pracownika w sytuacji, w której jeszcze nie był, a która jest przecież możliwa – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo. - W ten sposób nowy pracownik ma szansę nauczyć się rozwiązywania określonych problemów czy zmierzenia się z wyzwaniami w bezpiecznych warunkach, np. podczas ewakuacji na wypadek pożaru. Nic nie zastąpi umiejętności praktycznych, ale szkolenie pokazuje, z czym można mieć do czynienia podczas pracy. Zdecydowanie stawiamy na sytuacje kryzysowe, bo po pierwsze rzadko występują, a po drugie - trzeba szybko podjąć określone działanie. Sytuacje rutynowe są bowiem przewidywalne.  

Sala wyposażona w trzynaście stanowisk będzie wykorzystywana zarówno do szkolenia nowych pracowników, jak i osób, które już są zatrudnione przez pracowników. Jak deklarują władze spółki JSW SiG, większość przyjmowanych dziś do pracy osób to ludzie młodzi, co w naturalny sposób zrodziło zainteresowanie technologią VR. Zakładane na głowę gogle i kontrolery nie są bowiem obce osobom zaczynającym nową zawodową ścieżkę. Wszystko prowadzone jest też w atrakcyjnej graficznie formie. - Mamy różne scenariusze, dotyczą np. reakcji na zagrożenie. Musimy wskazać,  gdzie jest sprzęt gaśniczy, co i jak trzeba zrobić - tych wszystkich elementów uczy nas aplikacja – opisuje Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia. – Jest tu też rywalizacja, każdy z zawodników za rozwiązywanie zadań otrzymuje punkty. 

Wirtualna rzeczywistość ma też jedną podstawową zaletę. To ogromna przewaga nad tradycyjnym szkoleniem. Według badań, poziom zapamiętywania szkolenia z użyciem VR wynosi aż 70 procent, a tradycyjny wykład zapamiętywany jest tylko w 10 procentach. – To dlatego, że dzięki wirtualnej rzeczywistości doświadczamy elementów, których nie możemy doświadczyć na co dzień. Mamy pierwszy dzień w pracy – a szkoleni przez nas panowie już dziś będą pod ziemią, choć tylko wirtualnie – podsumowuje Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności