Sprzęt dla szkoły

Urządzenia służące do nauki podstaw elektroniki i elektrotechniki trafiły do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Sprzęt zakupiono ze środków pozyskanych z Fundacji JSW.

Z nowoczesnych urządzeń korzystają uczniowie klas patronackich Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która kształci między innymi górników i elektryków. – Sprzęt jest naprawdę prosty w obsłudze i logiczny. Wykonujemy na nim różne pomiary, między innymi napięcia i mocy – wyjaśnia Szymon Skaźnik, uczeń drugiej klasy technikum.

Pracownię do praktycznej nauki zawodu wyposażono w szeroką gamę urządzeń - od maszynowych po elektrotechniczno-elektroniczne. - Urządzenia mają szersze zastosowanie, ponieważ kształcimy elektryków-maszynowców. W przyszłości zamierzamy jednak położyć większy nacisk na urządzenia sterujące, które nadają się do nauczania elektroniki, a to jest baza dla podstaw automatyki górniczej – mówi Stanisław Płaczek, nauczyciel zawodu. I dodaje, że automatyka sterująca znajduje coraz szersze zastosowanie w górnictwie - nie tylko na powierzchni, ale też pod ziemią w chodnikach podścianowych.

Wartość sprzętu, który trafił do pracowni pawłowickiej szkoły, to 54 tys. zł, z czego darowizna Fundacji JSW wynosi ponad 48 tys. zł. - Cieszę się, że poza praktykami, które realizujemy w kopalni i na powierzchni, mogliśmy jako Fundacja JSW zasilić szkołę w profesjonalny sprzęt. W ten sposób młodzież może poszerzyć swoją wiedzę i w przyszłości wykorzystać ją w zawodzie elektryka. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie w kopalniach na ten zawód jest ogromne – mówi Aleksander Szymura, dyrektor pracy w kopalni „Pniówek” i jednocześnie wiceprezes Fundacji JSW.

Do tej pory Fundacja JSW przekazała 180 darowizn dla różnych organizacji i instytucji w szesnastu miejscowościach, na terenie których swoją działalność prowadzi Jastrzębska Spółka Węglowa.

Wydarzenia