Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Rusza budowa pierwszej hali JZR w Suszcu

Jastrzębskie Zakłady Remontowe rozpoczęły budowę pierwszych hal produkcyjno-remontowych na terenie byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Cztery inne hale zostaną gruntownie zmodernizowane.

W uroczystym rozpoczęciu budowy wzięli udział: Wójt Suszcza, Zastępca Prezesa JSW ds. Strategii oraz zarząd JZR. / fot. Tomasz Siemieniec

Nowe hale w Suszcu powstaną w formule „projektuj i buduj”. To faktyczny początek Programu JZR Rozwój, który pozwoli na rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej spółki JZR. Dzięki temu do zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafią nowe i lepsze jakościowo produkty. - Projekt JZR Rozwój  ma finansowanie zagwarantowane uchwałą zarządu JSW. Wiemy, jak ten projekt przeprowadzić , a pierwszy krok to właśnie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą - mówi Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Dzięki tej inwestycji realizowanej przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe należące do Grupy Kapitałowej JSW, w Suszcu pracę znajdzie początkowo 37 osób – to głównie ślusarze, spawacze i tokarze. Ale w planach jest też zwiększenie zatrudnienia finalnie do 170 osób; chodzi przede wszystkim o osoby zamieszkałe na terenie Suszca i okolic.

W halach będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych. Produkty te zostały wybrane dzięki analizie  zapotrzebowania, zarówno historycznego, jak i bieżącego oraz planów poszczególnych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu JSW SA będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.

Plan, którego realizacja właśnie się rozpoczęła jest odpowiedzią na sytuację rynkową i jest strategiczną decyzja Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przewiduje podniesienie rangi JZR do jednej z największych Spółek w Polsce produkujących maszyny i urządzenia górnicze oraz świadczących usługi produkcyjno-remontowe usługi na rzecz JSW S.A..

Zespół obiektów produkcyjno-remontowych powstanie w Suszcu do 2022 roku. Natomiast pierwsze produkty zjadą z linii produkcyjnych w 1 Q 2020r.

Program JZR Rozwój to pierwszy element planu związanego z rewitalizacją terenów po byłej kopalni „Krupiński”.  - To część szerszego programu uprzemysłowienia regionu – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Dzięki nowej inwestycji, spółka JZR nie tylko zwiększy swój potencjał produkcyjny, ale także my realizujemy nasze zobowiązania związane z zagospodarowaniem terenu po byłej kopalni „Krupiński”. To potwierdzenie naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambitne plany związane z rewitalizacją byłej kopalni w Suszcu. Ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego – obok obiektów JZR - wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także wyjątkowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Kolejny z projektów zakłada stworzenie na tym terenie centrum serwisowo-logistycznego. Program rewitalizacji został opracowany przez ekspertów i partnerów w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu oraz wyzwań technologicznych, przed którymi stoi także JSW.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności