Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Razem dla transplantologii

Za nami 13. Bieg po Nowe Życie. To wydarzenie, które wspiera polską transplantologię. Jastrzębska Spółka Węglowa od lat jest głównym sponsorem tej szlachetnej inicjatywy. W warszawskiej edycji biegu wzięły udział trzy sztafety JSW z udziałem Daniela Ozona, prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jego zastępcy do spraw technicznych, Tomasza Śledzia.

Bieg po Nowe Życie odbył się w sobotę 15 września w Parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie już po raz 13. To wydarzenie, które pokazuje, że przeszczep narządu to dla najciężej chorych szansa na aktywne, normalne życie. W sobotnim biegu na starcie stanęło 79 trzyosobowych sztafet, a wśród zawodników były osoby z przeszczepionymi narządami. To rekord w ciągu ośmioletniej historii tego wydarzenia. Jak co roku, pojawiły się też znane osoby - artyści, sportowcy, dziennikarze, lekarze. W strefie przy Pałacu Kultury i Nauki wystartowali m.in. Aleksandra Popławska, Jolanta Fraszyńska, Bartosz Obuchowicz, Wojciech Zieliński, Piotr Głowacki, Mariusz Czerkawski, Jacek Kopczyński, Ewa Błachnio, Małgorzata Potocka, Maciej Kurzajewski, Agnieszka Rylik. To tam aktor Michał Żebrowski powiedział: - Wszyscy się uśmiechają, nie ma tutaj dzisiaj osób ponurych, wszyscy czują, że robią coś pożytecznego. Oczywiście, każdy ma prawo do swoich decyzji, ale jestem przekonany, że z biegiem lat będzie przybywać osób, które będą chciały służyć innym także po swojej śmierci - mówił aktor. - Zadano mi dzisiaj pytanie, czy podpisałem oświadczenie woli. Jeszcze nie podpisałem, ale myślę, że to zrobię - dodał.

W Polsce wciąż zdarza się, że ciężko chorzy pacjenci umierają, bo nie udaje się w porę znaleźć dla nich nowych narządów. Dlatego tak wiele osób wspólnie promuje transplantologię. Dr hab. Maciej Głyda, wojewódzki konsultant w tej dziedzinie z Wielkopolski mówi, że formalnie w Polsce lekarze nie muszą pytać bliskich zmarłej osoby o zgodę. Muszą jednak wiedzieć, jaka była wola zmarłego. - Stosunkowo mało wiemy o sobie, nie rozmawiamy na takie tematy. Niełatwe zresztą, bo to nie są tematy na rozmowy przy niedzielnym, rodzinnym obiedzie – stwierdza lekarz.

Artur Zychowicz, jeden z uczestników sobotniego biegu, miał przeszczepioną wątrobę w trakcie trudnych, bardzo wymagających studiów medycznych. Skończył studia i jest w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej, pomagając chorym. - Nawet osoby z mojego środowiska - lekarze czy pielęgniarki - dziwią się czasem, że przeszczep wątroby nie przeszkadza w tym zawodzie - mówi. Osoby po przeszczepach są w różnym wieku, niektórzy dopiero się uczą, inni pracują albo prowadzą własne firmy. Wszyscy podróżują, uprawiają różne sporty, realizują swoje pasje i spełniają marzenia. Żyją pełnią życia – wszystko dzięki tym, którzy dali im szansę na drugie życie.

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności