Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Pożyczka z NFOŚ dla JSW Koks

134 mln zł – taką kwotą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje projekt „Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A.”. W warszawskiej siedzibie Funduszu podpisano umowę w sprawie preferencyjnej pożyczki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Fundusz reprezentował prezes zarządu Kazimierz Kujda, a JSW KOKS SA członkowie zarządu – Iwona Gajdzik-Szot i Mariusz Soszyński.

Projekt zakłada budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, który będzie dysponował mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz budowę wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MWt.

Planowana inwestycja powstanie w Radlinie i składać się będzie z dwóch kotłów parowych, jednej turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego oraz infrastruktury towarzyszącej. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki przebudowie linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, energia ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwie, jak i energia elektryczna zostaną wykorzystane na potrzeby Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym. W ten sposób nastąpi poprawa efektywności energetycznej i produkcyjnej w przedsiębiorstwie, co tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.

- Projekt JSW KOKS SA znakomicie wpisuje się w to, o czym była mowa w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w problematykę podnoszenia efektywności energetycznej. O tym naprawdę dużo dyskutowaliśmy w Katowicach na szczycie klimatycznym COP24, w gronie międzynarodowym. Przedsięwzięcie pozwala na wykorzystanie zasobów gazowych, które do tej pory były faktycznie odpadem. Za jednym zamachem w kogeneracji uzyskamy ciepło i energię elektryczną. To podejście kogeneracyjne będziemy coraz mocniej promować i wspierać. Intensywnie negocjujemy w ramach Unii Europejskiej, aby w kolejnej perspektywie finansowej tego typu inicjatywy, czyli kogeneracja oparta na gazie, nadal mogły być uruchamiane – powiedział podczas uroczystości Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury i rozwoju.

Dodatkowym efektem tej inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wizerunku przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska.

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności