Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW na ENERGY24

|   COP24 - wspólne

Rola węgla i stali w Unii Europejskiej oraz przyszłość polskiego sektora węglowego – to główne tematy Kongresu Energy 24. Odbywająca się w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach konferencja jest współorganizowana przez Jastrzębską Spółkę Węglową i towarzyszy Szczytowi Klimatycznemu COP24.

fot. Dawid Lach

Jak podkreślano podczas inauguracji Kongresu, wydarzenie to stanowi okazję do dyskusji o paliwach stałych w kontekście polityki klimatycznej. - Rzadko zdarza się, że nasz sektor wydobywczy jest razem, współpracuje, wymienia się doświadczeniami i myślą techniczną, ale to zaczyna owocować, pokazując nowoczesne polskie górnictwo – mówił podczas otwarcia Kongresu Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. – Branża górnicza musi być związana na stałe z innowacyjnością, trzeba wypracować nowe rozwiązania, zwiększyć digitalizację i automatyzację w naszych kopalniach. Tylko to może być odpowiedzią na wyzwania stojące przed górnictwem.

Między innymi na ten temat dyskutowano podczas panelu pt. „Sektor wydobywczy jako element łańcucha wytwarzania energii" z udziałem prezesów wszystkich najważniejszych spółek górniczych i energetycznych:  Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, LW Bogdanki i Tauron Polska Energia. Kluczowym tematem było też bezpieczeństwo energetyczne państwa – jak podkreślano – do głównych jego filarów należy wykorzystanie własnych, krajowych zasobów. - Nie ma alternatywy, musimy utrzymać energetykę i gospodarkę oparte na węglu – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, podczas katowickiego Kongresu.  

Zwrócono również uwagę, że górnictwo jest również znaczącym pracodawcą zatrudniającym ponad 80 tys. osób. Sektor wydobywczy  generuje w oczywisty sposób również miejsca pracy w firmach kooperujących, ośrodkach naukowo-badawczych, które świadczą usługi na rzecz spółek sektora wydobywczego. - Polska energetyka jest najtańszą energetyką w Unii Europejskiej, ponieważ bazuje na najtańszym surowcu. Z perspektywy Polski, trzeba zauważyć, że węgiel kamienny był i jest najtańszym paliwem – mówił dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. I dodał: - To potencjał, siła i wartość nie do przecenienia, ponadto węgiel jest stabilnym surowcem. 


W tym zakresie istotna jest też rola węgla koksującego, głównego produktu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Nasz węgiel został wprowadzony na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej. JSW zaspokaja 20 proc. popytu na ten surowiec w krajach Unii, chcemy jednak zwiększyć produkcję do 2030 r. , zamierzamy osiągnąć poziom 18 mln ton wydobycia rocznie – powiedział podczas dyskusji Daniel Ozon, prezes zarządu JSW SA. - Jesteśmy w trakcie rozmów na temat możliwości przejęcia kopalni  Dębieńsko i Jan Karski. Pamiętajmy, że nawet do produkcji samochodów elektrycznych czy wież wiatrowych potrzebny jest węgiel koksowy, bo nie ma stali bez węgla koksowego.

Podczas Energy24 rozmawiano też o rozwoju czystych technologii węglowych. To m.in. zgazowanie węgla, ale także produkcja paliw alternatywnych. W tym zakresie liderem jest JSW, która zamierza separować wodór z gazu koksowniczego, wykorzystywany jako paliwo do zasilania ogniw – na przykład w autobusach komunikacji miejskiej.  

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności