Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW będzie współpracowała z niemieckimi instytutami

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz JSW Innowacje podpisały 19 kwietnia w Katowicach porozumienie o współpracy z renomowanymi niemieckimi instytutami naukowo - badawczymi w zakresie zaawansowanych materiałów i procesów węglowych oraz wykorzystania technik typu Smart Coal Mine 4.0 w procesie wydobycia węgla.

fot. Tomasz Siemieniec

Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap  działań  jastrzębskiej spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW.

JSW wspólnie z sygnatariuszami porozumienia -  Zakładem Lekkich Struktur i Technologii Polimerowej Politechniki Chemnitz, Centrum Badawczym STEX Instytutu Fraunhofera, Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Chemicznych oraz Jednostką Biznesową Procesów Konwersji Chemicznej przy Instytucie Fraunhofera planują wypracować nowoczesne, innowacyjne technologie do komercyjnego wykorzystania  w polskim sektorze wydobywczym.

Najważniejsze pola wspólnych działań obejmować będą prace związane m.in. ze smart Coal mine 4.0 (m.in. egzoszkielet dla górników, autarkiczne systemy pojazdów z alternatywnym napędem i systemem identyfikacji dla górnictwa), zaawansowanymi materiałami węglowymi opartymi na smole węglowej,  separacją oraz wytwarzaniem wodoru z kopalnianych i odnawialnych źródeł na potrzeby e-transportu czy energii. Partnerzy zamierzają również pracować nad rozwojem technologii służącej zwiększeniu bezpieczeństwa pracy górników w ekstremalnych warunkach (tzw. moduły bezpieczeństwa i systemy wykrywania ludzi oparte na nowych systemach kamer, systemy czujników do monitorowania funkcji życiowych) oraz zastosowaniem lekkich konstrukcji w górnictwie np. nowych lekkich systemów kotew wykonanych z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym. Wymienione zagadnienia zostaną podjęte przez partnerów w ramach krajowych, dwustronnych i międzynarodowych projektów przemysłowych oraz projektów wspólnych.

- Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych, których nadrzędnym celem jest wdrażanie w spółce nowoczesnych technologii zwiększających efektywność produkcji węgla i koksu z jednoczesnym ograniczaniem jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW S.A. - Cele programu wpisują się w przyjętą  w ubiegłym roku strategię JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne. Jesteśmy jedną z największych polskich grup kapitałowych, która funkcjonuje dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale stale musimy się rozwijać, wykorzystując światowe osiągnięcia techniki, by najefektywniej wykorzystywać nasze złoża i jak najmniej oddziaływać na środowisko naturalne. Jestem przekonany, że współpraca z renomowanymi niemieckimi partnerami przyczyni się do wdrożenia wartościowych innowacyjnych rozwiązań, które wpłyną na optymalny rozwój jastrzębskiej spółki. 

W najbliższych miesiącach Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawi szczegółowe obszary badań, które będą prowadzone w ramach współpracy z niemieckimi instytucjami.

 

Niemiecki Instytut Fraunhofera współpracujący z Uniwersytetem Technicznym we Freibergu, Chemnitz  oraz wieloma innymi wiodącymi jednostkami naukowo-badawczymi  w świecie, jest największą w Europie organizacją badawczo-wdrożeniową aktywnie obecna w wielu innowacyjnych projektach przemysłowych (np. Volkswagen, Hilti). Posiada 66 instytutów oraz jednostek badawczych i zatrudnia 24 tysiące pracowników. Na projekty badawcze przeznacza rocznie 2 miliardy euro.

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

Więcej aktualności