Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Geomatyka w górnictwie

Zakończył się pierwszy dzień konferencji, podczas której Jastrzębska Spółka Węglowa podzieliła się własnymi doświadczeniami w zakresie planowania oraz zarządzania jakością prowadzonej eksploatacji i sprzedawanego surowca.

fot. Dawid Lach

„Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych” to temat dwudniowego spotkania on line, którego współorganizatorami są Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW IT Systems, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Komisja Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej AGH.

– Myśląc i mówiąc o przyszłości kopalń, geomatyka i geoinformatyka są bardzo ważnymi obszarami, w których górnictwo będzie musiało się poruszać, a w zasadzie już się porusza – uważa prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. – Czwarta rewolucja przemysłowa w górnictwie już ma miejsce. Wiele kopalń, wśród nich zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej, już wdraża wiele narzędzi z szeroko rozumianej geomatyki czy geoinformatyki – dodaje dyrektor.

Wydarzenie podzielono na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja. Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami wdrażanymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które związane są z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego. Wiele uwagi poświęcono trójwymiarowemu modelowaniu złoża, centralizacji danych oraz platformie Deswik, która wspiera proces zarządzania informacją geologiczną i wspomaga planowanie produkcji.

– Osiągnęliśmy światowy standard, jeśli chodzi o nowe rozwiązania i narzędzia do zarządzania jakością złoża. Ale narzędzia są wtórne, a kluczową rolę odgrywają ludzie. Nasza spółka ma wykształconych pracowników, teraz chcemy rozwijać system i poprawiać parametry jakościowe. To już się dzieje, bo trzynaście parametrów z ponad trzydziestu, które są zawarte w naszych kontraktach handlowych, poprawiliśmy w zeszłym roku. W historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej nigdy nie było takiego podejścia do planowania i zarządzania eksploatacją złoża. To jest poziom światowy – podkreśla Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW SA.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem osób stosujących narzędzia cyfrowe w codziennej pracy. Natomiast jutro (25 lutego) przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące m.in. możliwości wykorzystania skanerów laserowych w górnictwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wystarczy przyłączyć się do transmisji online, która jest dostępna tu: https://www.youtube.com/watch?v=QHUhbxk87BQ

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności