Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Dyskutowali o nowoczesnych źródłach energii

Na Politechnice Rzeszowskiej zakończyła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa, podczas której przedstawiciele rządu, naukowcy oraz prezesi najważniejszych spółek sektora energetycznego dyskutowali o nowoczesnych źródłach pozyskiwania energii. W jednym z paneli dyskusyjnych uczestniczył Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. Joanna Karwot

Konferencja dotycząca polityki energetycznej odbyła się już po raz trzeci. Eksperci i przedstawiciele branży energetycznej mieli okazję podzielić się wiedzą i pomysłami dotyczącymi nowych źródeł energii i związanych z tym nowinkami technologicznymi. – Chcemy integrować środowisko naukowe, administrację publiczną i spółki energetyczne, bo prawdziwa dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym ma wtedy sens, kiedy są wszyscy obecni i mogą w nieskrępowany sposób odnosić się do poszczególnych aspektów – powiedział dr Mariusz Ruszel z Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas tegorocznej edycji odbyło się dwanaście paneli tematycznych, w których uczestniczyło niespełna stu prelegentów. Jednym z nich był Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wziął udział w debacie dotyczącej wodoru, jako nowoczesnego paliwa przyszłości. – Mamy ambicję zostać liderem na Śląsku w produkcji wodoru o najwyższej czystości. W ostatnich miesiącach znaleźliśmy partnerów technologicznych w Europie oraz Azji i z nimi opracowujemy możliwości wprowadzenia odpowiednich technologii do naszych koksowni – powiedział prezes Daniel Ozon i wspomniał o możliwych korzyściach zarówno dla regionu, jak i Spółki. - Oczywiście dywersyfikujemy w ten sposób swoje przychody, zmieniamy też percepcję polskiego górnictwa na arenie europejskiej i międzynarodowej. Pokazujemy, że górnictwo myśli w nowoczesny sposób. Moglibyśmy zostać producentem nowoczesnego paliwa, które zmniejsza emisyjność. Myślę, że to jest wyzwanie, które technologicznie i finansowo uda nam się opanować, co jest tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że Jastrzębska Spółka Węglowa wkrótce dołączy do producentów ultra czystego wodoru i włączy się w cały segment napędzania autobusów, a w przyszłości samochodów. Z perspektywy optymistycznie patrzymy na ten projekt i chcemy go realizować.

Separacja wodoru z gazu koksowniczego może stać się ważnym krokiem w kierunku czystszego powietrza, a sam węgiel koksowy może zostać uznany za źródło czystej energii. Obecnie przez wiele międzynarodowych organizacji wodór określany jest jako paliwo przyszłości, a do 2050 roku na rynku ma pojawić się około 400 milionów samochodów z napędem wodorowym. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że niezależność w kwestii bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z najważniejszym wyzwań. ­Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej powiedział, że to własne zasoby determinują politykę energetyczną. – Politykę energetyczną nadal będziemy opierać na węglu, oczywiście zgodnie z wymaganiami i polityką klimatyczną. Węgiel ma swoje miejsce i zapewniam, że je utrzyma. Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy dyskutowali również o rozwoju elektromobilności i kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym poszczególnych krajów. Nie zabrakło spojrzenia na sektor energetyczny z perspektywy indywidualnych odbiorców. Wiele rozmawiano o kwestiach cen i zastosowania w gospodarstwa domowych nowoczesnych technologii energetycznych.

 

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności