Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Czwarta rewolucja przemysłowa na IMF 2019

Ponad ośmiuset uczestników z wielu krajów świata, trzy panele podczas sesji plenarnej i dwieście prelekcji w trakcie piętnastu sesji tematycznych. To efekt dwudniowego Międzynarodowego Forum Górniczego, jakie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w Krakowie.

fot. Mateusz Paszek

Międzynarodowe Forum Górnicze służyło przede wszystkim szerokiej dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z wprowadzaniem przemysłu 4.0. Głównym tematem większości sesji tematycznych było bezpieczeństwo i efektywność wydobycia, a także rola węgla koksowego w światowej gospodarce. - Jednoznacznie powinno wybrzmieć, że surowce krytyczne są potrzebne, aby świat mógł funkcjonować. Pamiętajmy, że ich wartość będzie wzrastać, ponieważ są to zasoby nieodnawialne. Musimy je zatem efektywnie wykorzystywać - mówił uczestnikom konferencji prof. Józef Dubiński, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a jednocześnie przewodniczący komitetu naukowego IMF 2019.

Unia Europejska importuje rocznie około 40 mln ton węgla koksowego, którego największym unijnym producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. - Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych 25 - 30 lat nie uda się zastąpić koksu w procesie wytopu surówki w wielkich piecach, rynek na ten surowiec będzie się zwiększał, ponieważ będzie rosło zapotrzebowanie na stal. To oznacza wzrost zapotrzebowania na węgiel koksowy – podkreślał w Katowicach Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Paneliści wielokrotnie zwracali uwagę, że czwarta rewolucja przemysłowa odbywa się na naszych oczach i nie można jej zatrzymać. Prof. Józef Dubiński przekonywał, że nie należy się jej bać, tylko patrzeć w przyszłość z entuzjazmem: ­- Autobus z rewolucją przemysłową 4.0 już jedzie, trzeba do niego wsiąść i podejmować zdecydowane działania. To między innymi robotyka i informatyzacja, należy to zaakceptować i tego się podjąć. Jeśli chcemy być nowocześni, musimy nauczyć się takiego myślenia i być entuzjastami, bo innowacje wymagają naszego zaangażowania – podsumował prof. Józef Dubiński.

Nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania są już stałym elementem górnictwa, będąc równocześnie ogromnym wyzwaniem dla całej branży. Nowoczesne projekty górnicze o wysokim stopniu innowacyjności pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa w kopalniach i poprawią ich wydajność.

International Maining Forum to impreza cykliczna, która odbywa się w różnych miejscach na całym świecie. Jastrzębska Spółka Węglowa po raz drugi była gospodarzem tej prestiżowej i ważnej konferencji.

 

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności