Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Czas na nanorurki

Technologia przyszłości wkrótce w Polsce. Nanostruktury węglowe będą produkowane dzięki międzynarodowej kooperacji. Dziś podpisano umowę o współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji nanostruktur węglowych pomiędzy JSW Innowacje SA a AGT Management & Engineering AG z siedzibą w Szwajcarii.

fot. Dawid Lach

Innowacyjny projekt zakłada produkcję nanostruktur węglowych, w tym nanorurek węglowych, za pomocą technologii polegającej na konwersji niskotemperaturowej i chemicznym osadzaniu z fazy gazowej przy udziale odpowiednio przygotowanych katalizatorów. Do wytwarzania nanorurek mają zostać wykorzystane kopalniany metan, gaz ziemny, paliwo alternatywne z odpadów oraz plastik.

Umowa o współpracy przewiduje realizację projektu CNT (Carbon Nanotubes) w trzech etapach. Najpierw zostaną przeprowadzone badania i analizy zastosowania technologii nanowęglowej, którą dostarcza spółka AGT, mające na celu sprawdzenie jej skuteczności w skali przemysłowej. Ta część odbędzie się w Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, przy udziale partnera zewnętrznego Eisenmann Anlagenbau GmbH & Co. KG, który jest wykonawcą infrastruktury technicznej. Potem powstanie spółka celowa - założona wspólnie przez JSWI oraz AGT - do dalszego rozwijania projektu. To ona zbuduje pierwszą linię do produkcji nanostruktur węglowych na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko w województwie śląskim. Finalnie, w ramach spółki celowej, powstaną kolejne linie produkcyjne nanostruktur węglowych. Tym samym, dzięki międzynarodowej współpracy, portfel produktów Grupy Kapitałowej JSW zostanie znacząco rozszerzony o cenne surowce do materiałów kompozytowych oraz specjalistycznych zastosowań materiałowych.

Czym są nanostruktury węglowe? To odmiana węgla w postaci pustych w środku walców, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafenu). Jednościenne nanorurki węglowe – czyli grafen zwinięty w cylindry – mogą mieć średnicę od 1 do 1,5 nm. Produkowane są też nanorurki dwuścienne i wielościenne. Są niezwykle lekkie, ale za to bardzo wytrzymałe, nawet sto razy bardziej niż stal, a do tego przewodzą doskonale ciepło i prąd. Nanostruktury węglowe poprawiają właściwości materiałów, dzięki temu stają się one bardziej wytrzymałe i podlegają mniejszemu zużyciu. Wydłużenie cyklu życia materiału sprawia, że staje się on bardziej przyjazny dla środowiska, bo zmniejsza się ilość odpadów. Są również dodawane do materiałów konstrukcyjnych zmniejszając ich wagę, a to ma ogromne znaczenie m.in. w motoryzacji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin. Nanorurki znajdują najczęściej zastosowanie w elektronice, energetyce, ochronie środowiska, medycynie i produkcji kompozytów. 

Inne aktualności

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

JSW z pożyczką na ciągniki akumulatorowe

Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…

Aktualności JSW SARozstrzygnięto konkurs na dwa stanowiska w zarządzie JSW SA

Rada Nadzorcza JSW odwołała w czwartek (14 marca) ze składu zarządu Spółki: Edwarda Paździorko, zastępcę prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. Stanowisko to obejmie Adam Rozmus. Ponadto Rada Nadzorcza JSW SA wybrała zastępcę prezesa ds. Handlu - stanowisko…

30 lat kopalni Budryk

Zanim z kopalni Budryk 14 marca 1994 roku wydobyto pierwszą tonę, minęło 15 lat od rozpoczęcia budowy. Zmieniały się rządy, zmieniły się ustroje we wschodniej Europie i powstawały nowe państwa, zmieniły się granice, a budowa kopalni trwała. Kilka razy w ciągu tych 15…

Uroczyste obchody w auli AGH z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk

– AGH rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to…

Więcej aktualności