Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Akcja ratownicza zakończona

Dwóch górników uratowano, pięciu nie żyje. W KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Zofiówka zakończyła się akcja ratownicza.

fot. Dawid Lach

Po jedenastu dobach akcji ratowniczej, dzisiejszej nocy ratownikom udało się znaleźć i przetransportować ciało ostatniego górnika. - To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Tragedia, która pochłonęła życie 5 osób. To wypadek do tej pory niespotkany w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odeszli od nas nasi Koledzy, Bracia, Górnicy, Mężowie, Ojcowie, Synowie. Solidaryzujemy się ze wszystkimi Rodzinami, jesteśmy z Wami. Nie ma takich słów, jakie są w stanie przekazać ból, smutek, cierpienie – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW i dodał: - Jednocześnie chcę wyrazić podziw dla dwóch uratowanych górników. Dziś nie boję się powiedzieć, że to był cud. Ich determinacja, intuicja górnicza, wiedza, ale przede wszystkim ogromne szczęście spowodowały, że są z nami. To co przeżyli na dole czołgając się pół kilometra sprawiło, że każdy z nich ma nowego brata.

5. maja w Ruchu Zofiówka doszło do najsilniejszego tąpnięcia w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tym czasie 900 m pod ziemią pracowało 250 górników. Siedmiu z nich zostało uwięzionych. Jeszcze tego samego dnia ratownicy dotarli do dwóch górników, którzy z obrażeniami trafili do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Dzień po wypadku ratownicy dotarli do dwóch górników w chodniku H-2. Znajdowali się 200 m od epicentrum wstrząsu. Kolejne dni akcji ratowniczej też nie przyniosły żadnych dobrych informacji. Na skrzyżowaniu chodników H-10 i H-2 powstało rozlewisko. Aby spenetrować ten rejon, ratownicy najpierw musieli wypompować wodę za pomocą układu pomp na sprężone powietrze. Ze względu na ciągłe zagrożenie metanowe, ratownicy nie mogli użyć wydajniejszych pomp elektrycznych. Po tygodniu akcji, ratownicy z zalewiska wydostali dwóch kolejnych górników, a trzy dni później dotarli do ostatniego z poszukiwanych, który znajdował się w samym epicentrum wstrząsu.

To była najtrudniejsza akcja ratownicza w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zostało w niej zaangażowanych prawie 2500 osób. Kamień po kamieniu, ratownicy ręcznie penetrowali zniszczone tąpnięciem chodniki. Jak zawsze podczas takich akcji, ratownicy mają jeden cel: znaleźć żywych kolegów. Uratowali dwóch, pięciu górnikom nie udało się pomóc. - Chciałbym podziękować tym wszystkim osobom, które nam pomagały w akcji ratowniczej. Szczególne podziękowania dla ratowników z całego województwa śląskiego. Jedenaście dni pracowali na dole, aby uwolnić uwięzionych górników. Chciałbym podziękować całemu zespołowi, którzy pracowali w ogromnym stresie oraz tym wszystkim, którzy byli z nami przez ten czas. Dziękuje też mediom za rzetelny przekaz i uszanowanie rodzin. Pomódlmy się za tych Górników, Szczęść Boże – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Wojewoda Śląski zaapelował, żeby na znak żałoby po tragicznie zmarłych górnikach nie organizować imprez artystycznych i rozrywkowych w dniu 17. 05. na terenie województwa. Polecił również wszystkim organom administracji rządowej działającym w województwie opuścić flagi państwowe do połowy masztu.

W miejscu zdarzenia obecnie budowane są dwie tamy przeciwwybuchowe, których zadaniem jest izolacja rejonu. Działania te prowadzone są na zasadach akcji ratowniczej. Ich zakończenie planowane jest na koniec tygodnia.

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

Więcej aktualności