Rozstrzygnięto konkurs Kopalni Wiedzy JSW

Poznaliśmy laureatów konkursu na pro-ekologiczną kampanię informacyjno-edukacyjną przygotowaną przez uczniów. Nagrody najlepszym zespołom wręczył Daniel Ozon, prezes zarządu JSW oraz jego zastępcy: Tomasz Śledź i Artur Wojtków.

fot. Dawid Lach

Do konkursu zgłosiło się 14 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych: z Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic, Ornontowic, Knurowa i Suszca.  Zadaniem dzieci było opracowanie i realizacja kampanii informacyjnej, która miała zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do selektywnej zbiórki, oszczędzania wody, prądu i innych działań na rzecz środowiska.

Dzieci miały pełną dowolność co do wyboru narzędzi. Powstały więc plakaty, ulotki, wystawy, filmy, a nawet lasy w słoikach. Młodzi ekolodzy przygotowali także happeningi, przedstawienia, lekcje pokazowe, rzeźby, a nawet strony internetowe. Oceniana była nie tylko kreatywność i wykonanie, ale – jak przystało na profesjonalną kampanię – jej zasięg oraz oczywiście poziom merytoryczny.

W gronie laureatów znalazło się aż 8 zespołów, bowiem Jury zauroczone pracami przyznało dodatkowo dwa wyróżnienia.

- Jestem dumny i pod ogromnym wrażeniem tego, co pokazaliście. Bardzo jest nam miło, zwłaszcza, że jesteśmy spółką, która zawsze pozytywnie myśli o środowisku: wykorzystujemy metan produkując z niego energię elektryczną, na dachach postawiliśmy baterie słoneczne, z których również produkujemy energię, mamy samochody elektryczne, sortujemy śmieci - zwracał się do laureatów Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gratulując zwycięzcom i dziękując opiekunom grup za ogromne zaangażowanie. - Będziemy promować to, co zrobiliście do tej pory, ponieważ o środowisku trzeba cały czas pamiętać.

Zespoły walczyły o wyjątkowo atrakcyjne nagrody. Przede wszystkim do szkół wszystkich laureatów pojedzie ekipa szalonych naukowców, aby wspólnie eksperymentować podczas specjalnie przygotowanego show. Dodatkowo w puli nagród był sprzęt RTV, bilety do kina, książki oraz inne drobiazgi dla uczestników.

Dzieci młodsze:

  • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 20/Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Moniki Makos-Gałan
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 16/Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Magdaleny Błachut –Wiśniewskiej
  • III miejsce - Zespół Szkół Sióstr Salezjanek /Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Jadwigi Obracaj
  • Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 20/Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Agaty Mizera – Kulas

Dzieci starsze:

  • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 16/Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Magdaleny Błachut – Wiśniewskiej
  • II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka/Pawłowice /zespół pod opieką Małgorzaty Kaźmierczak
  • III miejsce ex aequo - Zespół Szkolno - Przedszkolny z oddziałami gimnazjalnymi/Ornontowice/ 2 zespoły pod opieką Jolanty Spyry
  • Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 20/Jastrzębie-Zdrój/zespół pod opieką Doroty Bańki
Wydarzenia