JSW na katowickim rynku

Pokazy naukowe, wystawa Kopalni Wiedzy, pokaz laserów, mapping oraz wiele innych atrakcji przygotowała Jastrzębska Spółka Węglowa dla mieszkańców Katowic oraz uczestników Szczytu Klimatycznego COP24. Przez dwa dni pawilon "Dobry Klimat" na katowickim rynku odwiedziło kilkaset dzieci ze szkół i przedszkoli z województwa śląskiego.

fot. Mateusz Paszek

Dzieci, młodzież oraz ich opiekunowie eksperymentowali w wyjątkowej atmosferze. Wszyscy mieli okazję własnoręcznie wykonać projekt ekologicznej torby płóciennej, przypinkę lub magnes na lodówkę, papier czerpany z odpadów, a także prosty silnik jednobiegunowy. 

Według mnie było fantastycznie. Najciekawszy był eksperyment z fakirem, kiedy nasz kolega Filip położył się na gwoździach – mówi Janek Brol, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach. 

Młodzi uczestnicy warsztatów z wypiekami na twarzach oglądali między innymi, jak wykonać żarówkę z ołówka czy karbidówkę. Emocje wzbudziło zwłaszcza łoże fakira, na którym dzieci kładły się nie kryjąc przerażenia oraz podnośnik pneumatyczny. – Dzieci pokochały naszych szalonych naukowców. Las rąk, który pojawiał się po każdym pytaniu padającym ze sceny „kto nam pomoże?”, był dla nas ogromną radością. Najwięcej emocji towarzyszyło wysadzaniu… dyni lub arbuza – mówi Iwona Strykier–Sibilska, organizator warsztatów.

Wszystkie eksperymenty nawiązywały do procesów i zjawisk, jakie zachodzą w kopalniach i wiążą się z pracą górników. - Szukałam ciekawych imprez dla dzieci w związku ze Szczytem Klimatycznym ONZ i trafiłam na te warsztaty. Uważam, że dla szóstoklasistów to bardzo ciekawe, a przede wszystkim praktyczne zajęcia. Tego na co dzień nie można zobaczyć w szkole – mówi Gabriela Maciejek, nauczycielka ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach.

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprosiła także mieszkańców na wystawę ponad dwudziestu interaktywnych eksponatów wyjaśniających prawa natury i fizyki oraz na wystawę plansz edukacyjnych związanych z działalnością kopalni. Głównym przekazem akcji była troska o środowisko naturalne – całość urozmaicała bowiem program Szczytu Klimatycznego COP24 – i była przygotowana dla gości, mieszkańców Katowic i okolic.  

Kopalnia Wiedzy JSW jest autorskim projektem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego ideą przewodnią jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko: prowadzący zajęcia w Kopalni Wiedzy chcą zarażać dzieci pasją poznawania świata, jego doświadczania i odkrywania. Projekt ma wspierać rozwijanie talentów wśród dzieci oraz wyrównywać szanse w dostępie do nowoczesnych i ciekawych form aktywności pozalekcyjnej. 

Oprócz Kopalni Wiedzy na katowickim rynku, Jastrzębska Spółka Węglowa zorganizowała niezwykłe widowisko laserowe oraz mapping czyli wyświetlanie graficznych wizualizacji na fasadzie Urzędu Miasta Katowice.

Wydarzenia