Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

JSW na katowickim rynku

|   COP24 - wspólne

Pokazy naukowe, wystawa Kopalni Wiedzy, pokaz laserów, mapping oraz wiele innych atrakcji przygotowała Jastrzębska Spółka Węglowa dla mieszkańców Katowic oraz uczestników Szczytu Klimatycznego COP24. Przez dwa dni pawilon "Dobry Klimat" na katowickim rynku odwiedziło kilkaset dzieci ze szkół i przedszkoli z województwa śląskiego.

fot. Mateusz Paszek

Dzieci, młodzież oraz ich opiekunowie eksperymentowali w wyjątkowej atmosferze. Wszyscy mieli okazję własnoręcznie wykonać projekt ekologicznej torby płóciennej, przypinkę lub magnes na lodówkę, papier czerpany z odpadów, a także prosty silnik jednobiegunowy. 

Według mnie było fantastycznie. Najciekawszy był eksperyment z fakirem, kiedy nasz kolega Filip położył się na gwoździach – mówi Janek Brol, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach. 

Młodzi uczestnicy warsztatów z wypiekami na twarzach oglądali między innymi, jak wykonać żarówkę z ołówka czy karbidówkę. Emocje wzbudziło zwłaszcza łoże fakira, na którym dzieci kładły się nie kryjąc przerażenia oraz podnośnik pneumatyczny. – Dzieci pokochały naszych szalonych naukowców. Las rąk, który pojawiał się po każdym pytaniu padającym ze sceny „kto nam pomoże?”, był dla nas ogromną radością. Najwięcej emocji towarzyszyło wysadzaniu… dyni lub arbuza – mówi Iwona Strykier–Sibilska, organizator warsztatów.

Wszystkie eksperymenty nawiązywały do procesów i zjawisk, jakie zachodzą w kopalniach i wiążą się z pracą górników. - Szukałam ciekawych imprez dla dzieci w związku ze Szczytem Klimatycznym ONZ i trafiłam na te warsztaty. Uważam, że dla szóstoklasistów to bardzo ciekawe, a przede wszystkim praktyczne zajęcia. Tego na co dzień nie można zobaczyć w szkole – mówi Gabriela Maciejek, nauczycielka ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Katowicach.

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprosiła także mieszkańców na wystawę ponad dwudziestu interaktywnych eksponatów wyjaśniających prawa natury i fizyki oraz na wystawę plansz edukacyjnych związanych z działalnością kopalni. Głównym przekazem akcji była troska o środowisko naturalne – całość urozmaicała bowiem program Szczytu Klimatycznego COP24 – i była przygotowana dla gości, mieszkańców Katowic i okolic.  

Kopalnia Wiedzy JSW jest autorskim projektem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego ideą przewodnią jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko: prowadzący zajęcia w Kopalni Wiedzy chcą zarażać dzieci pasją poznawania świata, jego doświadczania i odkrywania. Projekt ma wspierać rozwijanie talentów wśród dzieci oraz wyrównywać szanse w dostępie do nowoczesnych i ciekawych form aktywności pozalekcyjnej. 

Oprócz Kopalni Wiedzy na katowickim rynku, Jastrzębska Spółka Węglowa zorganizowała niezwykłe widowisko laserowe oraz mapping czyli wyświetlanie graficznych wizualizacji na fasadzie Urzędu Miasta Katowice.

Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności