Górnicy świętują Barbórkę

Uroczysta Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się w kopalni „Pniówek”. W obchodach wzięli udział między innymi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele Rady Nadzorczej JSW, parlamentarzyści, duchowni, organizacje związkowe oraz zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas Akademii Barbórkowej wręczono honorowe odznaczenia i szpady górnicze.

fot. Dawid Lach

Tegoroczna Barbórka jest szczególna. – Świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 25-lecie powstania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Cieszymy się, że Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Od lat z dumą celebrujemy Barbórkę, jako ważne wydarzenie­ – powiedział Józef Jaszczyk, dyrektor kopalni „Pniówek”, witając przybyłych gości.

Centralna Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci tragicznie zmarłych górników. W Ruchu Zofiówka kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” w maju zginęło pięciu górników, a dwóch cudem ocalało. Prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wspomniał jedenastodniową akcję ratowniczą, w której wzięło udział ponad 2500 osób. - To dla nas wielki ból, który trudno wyrazić słowami. Od wielu lat w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie prowadzono tak trudnej i długiej akcji ratowniczej. Ogromny szacunek należy się ratownikom górniczym, którzy z narażeniem życia ratowali kolegów, za co w tym miejscu pragnę im szczególnie podziękować.

25 lat temu powołano Jastrzębską Spółkę Węglową, która obecnie jest rozpoznawana w kraju, Europie i na świecie. JSW jest silną i cenioną firmą, która stale zyskuje w oczach inwestorów. - Staliśmy się firmą nowoczesną i ambitną. Mamy ogromny potencjał, przodujemy w innowacyjnych technologiach i stawiamy na ciągły rozwój - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej dziękując pracownikom, bez których te wszystkie dokonania i plany nie byłyby możliwe. - Jastrzębska Spółka Węglowa myśli perspektywicznie i mamy świadomość, że zasoby węgla koksowego stanowią o naszym być albo nie być, dlatego skupiamy się na poszerzaniu bazy zasobowej. Kontynuujemy inwestycje związane z modernizacją Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla, aby poprawić jakość naszego produktu. Na inwestycje wydaliśmy już niemal 800 mln złotych.

Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z okazji górniczego święta – Dnia Świętej Barbary, złożył życzenia wszystkim uczestnikom uroczystości i całej braci górniczej. - Wasze poświęcenie i trud zasługują na uznanie i najwyższy szacunek. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, ale przede wszystkim bezpiecznej pracy. Niech z okazji Barbórki nasza Patronka dodaje Wam wytrwałości i sił w codziennych obowiązkach. Bądźcie dumni z wykonywanej pracy. Szczęść Boże!

Kilka słów do górników skierował również Premier RP Mateusz Morawiecki. List odczytał Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Oto jego fragment: - Barbórka to jeden z najcenniejszych skarbów naszego narodowego dziedzictwa, przekonuje o sile i pięknie górniczej tradycji. Górnictwo stanowi napęd polskiej gospodarki. W ostatnich trzech latach górnictwo przeszło proces restrukturyzacji i naprawy, który zapewnia bezpieczne funkcjonowanie. Przyszłość górnictwa to zwiększenie wydajności i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Tak rodzi się nowoczesna Polska. Barbórka to wasz dzień, dzień wyjątkowy - jak wyjątkowa jest ważna praca. Dziękuję pracownikom i zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej za wszystko co robicie dla Polski. Składam serdeczne gratulacje i życzę spokojnej pracy.

Na koniec Barbórkowych uroczystości, ksiądz prałat Bernard Czernecki przekonywał o swojej szczególnej służbie dla górników i ludzi ciężkiej pracy. - Jesteście nie tylko w mojej pamięci, jesteście w moim sercu i w moich modlitwach. Przed tygodniem byłem w Częstochowie u Matki Boskiej i tam polecałem każdego z was, waszą pracę, kopalnie i wasze kochane rodziny. Wiemy, że kopalnia to żywicielka górniczych rodzin. Ale przecież wiecie doskonale, że kopalnia potrafi wyciskać także łzy, bo kopalnia to świątynia żywiołów, gazu, wody, ciemności, ognia, są tąpnięcia, zawały i dlatego górnicy powinni wchodzić do kopalni tak, jak do kościoła - z czystą duszą. Bo czasem trzeba tę duszę kopalni zostawić na zawsze – mówił wzruszony ksiądz prałat i dodał: - Niech każda szychta będzie szczęśliwa, niech na waszych stołach nigdy chleba nie zabraknie, niech Święta Barbara otacza was opieką i wasze rodziny. Gratuluję jubilatom, kłaniam się sztandarom i orkiestrze. Szczęść Wam Boże zawsze i wszędzie.

Na zakończenie oficjalnej części tegorocznej Akademii Barbórkowej odbyło się wręczenie honorowych szpad górniczych, odznaczeń i wyróżnień. Po raz pierwszy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sposób szczególny uhonorowano osoby zasłużone dla Spółki. Wyróżniono osiemnaście osób, wśród nich księdza prałata Bernarda Czerneckiego oraz Józefa Jaszczyka, dyrektora kopalni „Pniówek”.

Wydarzenia