Autobus dla Caritas

Zasilany energią elektryczną autobus – dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej – trafi do Caritas Polska. Autobus będzie pełnił funkcję mobilnej ambasady służącej proekologicznej działalności tej charytatywnej organizacji.

fot. Mateusz Paszek

Prezes zarządu JSW Daniel Ozon przekazał symboliczny akt własności elektrycznego autobusu w minioną niedzielę, 7 października w Toruniu. Akt darowizny odebrał ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.  Sama uroczystość była częścią Niedzieli Św. Franciszka - Konferencji Ekologicznej pt. „Przebudzenie ekologiczne. Krok pierwszy – nie marnuję żywności”. W ramach imprezy w czterech miastach w Polsce – m.in. w Toruniu - odbywały się konferencje połączone z warsztatami kulinarnymi food waste oraz kiermaszem zdrowej żywności, których celem jest zmiana postaw społecznych względem środowiska naturalnego. „Mobilna ambasada”, czyli użyczony przez JSW autobus Mercedes Benz/ Automet , ma być wykorzystywany w kampaniach promujących taką postawę.

W niemal czterotonowym pojeździe jest 11 miejsc siedzących, 3 miejsca stojące oraz miejsce na wózek inwalidzki. Autobus wyprodukowany przez firmę Automet Group z Sanoka na podzespołach Mercedesa-Benza jest wyposażony w silnik elektryczny BRUSA o mocy 74kW i baterie litowo-jonowe, które po pełnym naładowaniu pozwalają na przejechanie 200 km.

Wydarzenia