Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Przemysł 4.0, innowacje i zmiany technologiczne w obszarze robotyzacji i cyfryzacji

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas konferencji Nowy Przemysł EXPO z udziałem przedstawicieli przemysłu, biznesu i polityki dyskutowano o przyszłości górnictwa. Jastrzębską Spółkę Węglową reprezentował Daniel Ozon, prezes zarządu.

fot. Joanna Karwot

Spadek kosztów i wzrost produkcji – to wyzwania przed jakimi stoi nie tylko polskie górnictwo. Receptą ma być cyfryzacja. W światowym przemyśle wydobywczym produktywność zaczęła stopniowo rosnąć właśnie dzięki digitalizacji. Zdaniem ekspertów, którzy dyskutowali w Katowicach podczas konferencji, projekt inteligentnej kopalni pozwoli nie tylko na automatyzację produkcji, ale także podniesie poziom bezpieczeństwa - dzięki łatwej lokalizacji ludzi, sprzętu i złóż. Do tego dochodzą inne kluczowe zagadnienia - gromadzenie danych i ich analiza czy monitorowanie zagrożeń naturalnych w czasie rzeczywistym.

- Dużym problemem są ograniczenia geologiczne, w naszych kopalniach taką barierą jest metan. Nawet przy nieograniczonych nakładach finansowych, pewnej bariery nie przeskoczymy. Jednak bez wątpienia, by utrzymać koszty wydobycia pod kontrolą, niezbędna jest automatyzacja oraz właściwi ludzie do pracy - przekonuje Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW jest na tym polu jednym z liderów. Podczas konferencji paneliści – prezesi i wiceprezesi polskich spółek węglowych i kooperujących - zwrócili uwagę, że dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – np. zdalnie sterowanego sprzętu - wzrasta wydajność i bezpieczeństwo, a decyzje zapadają na podstawie pełniejszych i łatwiej dostępnych informacji o tym, co dzieje się pod ziemią.

Rozpoczęliśmy instalowanie czujników na naszych maszynach z użyciem 200 km światłowodów, powstało centrum analizy danych, trwa też proces implementacji oprogramowania, które ma modelować złoża w 3D, by pokazać naszym kontrahentom parametry jakościowe surowca, a do tego pracujemy nad wykorzystaniem robotów – tak o kopalniach przyszłości w JSW mówi Daniel Ozon, prezes zarządu Spółki. – Na tym nie koniec, dzisiaj podpisujemy z Joy Komatsu porozumienie dotyczące zakupu w pełni automatycznego systemu, który zamierzamy testować w kopalni Szczygłowice. To ma być odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, poprawę bhp i warunki klimatyczne.

To wszystko możliwe jest dzięki znaczącej poprawie sytuacji ekonomicznej nie tylko całej branży, ale przede wszystkim JSW. – Od etapu gaszenia pożaru, wchodzimy w etap zarządzania i nowych wyzwań – powiedział podczas konferencji Nowy Przemysł EXPO Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Kilka lat temu spadek cen stali, węgla i koksu doprowadził do pogorszenia sytuacji, dziś ma temu zapobiec utworzenie w JSW Funduszu Stabilizacyjnego i strategia rozwoju, w której innowacje i poprawa efektywności grają kluczową rolę. Zwłaszcza, że wyzwań jest coraz więcej. - Proces mierzenia śladu węglowego, czy finansowanie sektora to jak najbardziej realne kwestie. Każdego roku będzie z tym trudniej, coraz więcej banków nie jest w stanie finansować węgla. Musimy udowadniać, że mamy plan i go realizujemy, bez tego nie będziemy w stanie prowadzić wielu inwestycji – podsumowuje prezes Ozon.

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Aktualności JSW SAKonkursy bez rozstrzygnięć

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zakończyła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska: Prezesa Zarządu JSW SA, Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz na stanowisko Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju bez wyłonienia kandydatów.

Więcej aktualności