Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Wspólna wizja polityki klimatycznej

Racjonalne zarządzanie zasobami surowcowymi, ekologiczna produkcja, a także minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Te i wiele innych tematów zostało poruszonych podczas trzydniowej konferencji zorganizowanej w Katowicach przez największe centrale związkowe.

W społecznej konferencji PRE_COP24 przedstawiono 21 referatów, których wysłuchało niespełna 300 gości. Polscy związkowcy wielokrotnie zwracali uwagę, że prowadzona polityka klimatyczna nie powinna hamować rozwoju przemysłu w danym kraju. – Chcemy przekonać kraje, które podpisały Konwencję Narodów Zjednoczonych, że każdy z nas ma prawo do swobodnego wyboru drogi i kierunków swojego przemysłu tak, aby zabezpieczyć energetycznie własny kraj, własnych obywateli i abyśmy mieli możliwość zrównoważonego rozwoju dla wszystkich. Mamy nadzieję, że zostanie to wysłuchane i każdy kraj będzie mógł rozwijać się w oparciu o własne zasoby naturalne – przekonywał Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych „Kadra”.

Efektem trzydniowego spotkania jest apel trzech central związkowych do Prezydencji COP24 w Katowicach i wszystkich stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych między innymi o zastąpienie pojęcia „dekarbonizacji” pojęciem „neutralności klimatycznej”. ­W podpisanym apelu zwrócono także uwagę , że neutralność klimatyczną można osiągnąć stosując dwa równoprawne działania: redukcję emisji i pochłanianie przez gleby, lasy i torfowiska z zachowaniem zasady solidarności, oznaczającej, że wszystkie kraje powinny być zaangażowane w przeciwdziałanie zmianom klimatu. – Chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, stronie społecznej, chcę również podkreślić rolę pracodawców, którzy brali udział w tej konferencji. Dziękuję naukowcom, przedstawicielom parlamentu i europarlamentu oraz ministerstwa. Myślę, że to dobry test przed grudniowym COP-em, test dialogu, wymiany myśli oraz tego, co do tej pory udało się dokonać i co możemy zrobić w kwestii ochrony klimatu – podziękował uczestnikom Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i dodał: - Wszystkie kraje powinny być zaangażowane w ochronę klimatu, ale każdy kraj ma prawo do swojej wizji energetyki, zgodnie z zasadą solidarności. W imieniu ministerstwa energii, swoim jeszcze raz dziękuję za wymianę myśli i wszystkim którzy przyjęli zaproszenie.

Wśród uczestników wydarzenia byli między innymi najwięksi polscy producenci węgla: Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Ponadto pojawili się przedstawiciele grupy Famur oraz przedstawiciele świata nauki.

Trzydniowa konferencja PRE_COP24 poprzedziła szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w Katowicach na początku grudnia.




Inne aktualności

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Więcej aktualności