Polska droga do czystego środowiska

W Katowicach rozpoczyna się PRE_COP24, konferencja organizowana przez związki zawodowe oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. W spotkaniu przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24 uczestniczy również Jastrzębska Spółka Węglowa, która została partnerem konferencji.

fot. Tomasz Siemieniec

Trzydniowe posiedzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele związków zawodowych ze 140 krajów, naukowcy, politycy oraz przedstawiciele spółek. – Bycie liderem węgla koksowego na rynku europejskim to dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej duże wyzwanie. Ale pozycja, jaką wypracowaliśmy, zobowiązuje do bycia odpowiedzialnym za społeczeństwo i środowisko. Podejmujemy coraz więcej inicjatyw związanych z ograniczaniem oddziaływania naszej produkcji na środowisko naturalne i uważam, że zmierzamy we właściwym kierunku – podkreśla Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do udziału w obradach zaproszeni zostali również przedstawiciele prezydenta Rzeczypospolitej, premiera oraz ministrów odpowiedzialnych za problem czystego środowiska.

Międzynarodowy szczyt związkowy zostanie poświęcony między innymi zmianom klimatycznym, czystości powietrza, ochronie środowiska, a także redukcji emisji dwutlenku węgla oraz jego zagospodarowaniu.

- Konieczne jest obalenie mitu mówiącego, że węgiel kamienny to paliwo przestarzałe i schyłkowe. Węgiel może być wykorzystywany efektywnie w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Powinniśmy inwestować w badania zmierzające do przywrócenia węglowi jego świetności i uczynienia go nowoczesnym paliwem – uważa, Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. strategii i rozwoju.

Organizacje związkowe proponują, aby o polityce klimatycznej rozmawiano przy jednym stole - ponad podziałami politycznymi. – Polską politykę klimatyczną powinniśmy wypracować wspólnie: związki zawodowe, pracodawcy, politycy i naukowcy. To oczywiście nie jest możliwe od razu, na nadchodzącej konferencji COP24, ale chcielibyśmy wystąpić z taką inicjatywą, aby było to możliwe na następnych szczytach klimatycznych - mówi Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24 i dodaje: - Obecna polityka Unii Europejskiej i ONZ, poprzez nakładanie coraz bardziej wyśrubowanych norm, przyczynia się do likwidacji miejsc pracy. Szczyt klimatyczny w Katowicach może przynieść kolejne niekorzystne zapisy, które uderzą w przemysł. Naszym zdaniem to nie jest konieczne. Można w inny sposób dbać o ochronę środowiska, niekoniecznie likwidując miejsca pracy, ale na przykład poprzez zagospodarowanie gazów cieplarnianych.

Społeczny PRE_COP24 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Wydarzenia