Daniel Ozon nagrodzony przez śląskich dziennikarzy

Podczas tegorocznej gali konkursu dziennikarskiego „Silesia Press 2018” środowisko dziennikarskie specjalnym dyplomem uznania nagrodziło Daniela Ozona, Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pod nieobecność szefa JSW dyplom odebrali jego zastępcy - Artur Dyczko, wiceprezes ds. strategii i rozwoju oraz Tomasz Śledź, wiceprezes ds. technicznych. / fot. Dawid Lach

Daniel Ozon został uhonorowany za „komunikację z opinią publiczną” podczas akcji w Ruchu Zofiówka.  „Za rzetelną, sprawną, profesjonalnie zorganizowaną i pełną zrozumienia dla potrzeb mediów komunikację z opinią publiczną w trudnych dniach akcji ratunkowej po tragedii w kopalni Zofiówka 5 maja 2018 r.” - w ten sposób kapituła konkursu uzasadniła przyznanie wyróżnienia.

W ocenie dziennikarzy współpraca z mediami podczas jednej z najtrudniejszych akcji ratowniczych w polskim górnictwie w ostatnich latach, to była nowa, niespotykana do tej pory jakość. Szybkość, otwartość i rzetelność przekazywanych informacji od początku były tym, co wyróżniało komunikację z Zofiówki.

Dyplom wręczyli wiceprezes Wydawnictwa Górniczego Anna Zych oraz Marek Błoński z Polskiej Agencji Prasowej, a pod nieobecność szefa JSW dyplom odebrali jego zastępcy - Artur Dyczko, wiceprezes ds. strategii i rozwoju oraz Tomasz Śledź, wiceprezes ds. technicznych.

- Gdy ziemia drży albo zapala się metan oczy całej Polski kierują się na Śląsk. Od dziennikarzy relacjonujących przebieg akcji ratowniczych po katastrofach w kopalniach wymaga się wówczas szybkiej informacji i kompetencji. To możliwe jest tylko wówczas, kiedy spotykamy się z otwartością i profesjonalizmem sztabów ratunkowych. Tak było w przypadku niedawnej akcji ratowniczej po katastrofie w kopalni Zofiówka – zaznaczyła Anna Zych.

- Może to truizm, ale częścią każdej kryzysowej sytuacji jest komunikacja z mediami. Nie zawsze wszyscy to rozumieją. Choćby to, że dziennikarze przybywają na miejsce nie po to, żeby przeszkadzać w akcji tylko po to, żeby wykonywać swoją robotę. Jednak, żeby ją wykonywać muszą mieć stworzone do tego warunki – od takich najbardziej prozaicznych, jak dostęp do prądu, wody czy toalety, po przede wszystkim przejrzystość procesu komunikowania, stworzenie kanałów, które spowodują, że w całej nieprzewidywalności tej akcji coś jest przewidywalne. Właśnie za wzorową organizację tego, jak potrafiliście państwo to zorganizować chcieliśmy państwa nagrodzić – dodał Marek Błoński.

Wiceprezes Dyczko podkreślił, że nagroda i symboliczne podziękowania należą się wszystkim, którzy prowadzili akcję w kopalni Zofiówka.

- To była dla nas nowa sytuacja jako zarządu. Przede wszystkim chcieliśmy podziękować jednak państwu, dziennikarzom. Nie byłoby takiej komunikacji i skutecznego przekazu, gdyby nie współpraca. Byli państwo partnerem, który się sprawdził – powiedział wiceprezes Dyczko.

- Chciałem podziękować wszystkim mediom za cierpliwość, wyrozumiałość i współpracę. Ta akcja była bardzo trudna. Staraliśmy się wszystkie informacje aktualne wyciągać z dołu i zaraz was informować. Oczywiście zaraz po rodzinach, które były pierwsze. Dziękuję za to, że nie przeszkadzaliście i cierpliwie czekaliście na informacje – dodał wiceprezes Śledź.

 

 

Wydarzenia