Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Dyskutowali o nowoczesnych źródłach energii

Na Politechnice Rzeszowskiej zakończyła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa, podczas której przedstawiciele rządu, naukowcy oraz prezesi najważniejszych spółek sektora energetycznego dyskutowali o nowoczesnych źródłach pozyskiwania energii. W jednym z paneli dyskusyjnych uczestniczył Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

fot. Joanna Karwot

Konferencja dotycząca polityki energetycznej odbyła się już po raz trzeci. Eksperci i przedstawiciele branży energetycznej mieli okazję podzielić się wiedzą i pomysłami dotyczącymi nowych źródeł energii i związanych z tym nowinkami technologicznymi. – Chcemy integrować środowisko naukowe, administrację publiczną i spółki energetyczne, bo prawdziwa dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym ma wtedy sens, kiedy są wszyscy obecni i mogą w nieskrępowany sposób odnosić się do poszczególnych aspektów – powiedział dr Mariusz Ruszel z Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas tegorocznej edycji odbyło się dwanaście paneli tematycznych, w których uczestniczyło niespełna stu prelegentów. Jednym z nich był Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wziął udział w debacie dotyczącej wodoru, jako nowoczesnego paliwa przyszłości. – Mamy ambicję zostać liderem na Śląsku w produkcji wodoru o najwyższej czystości. W ostatnich miesiącach znaleźliśmy partnerów technologicznych w Europie oraz Azji i z nimi opracowujemy możliwości wprowadzenia odpowiednich technologii do naszych koksowni – powiedział prezes Daniel Ozon i wspomniał o możliwych korzyściach zarówno dla regionu, jak i Spółki. - Oczywiście dywersyfikujemy w ten sposób swoje przychody, zmieniamy też percepcję polskiego górnictwa na arenie europejskiej i międzynarodowej. Pokazujemy, że górnictwo myśli w nowoczesny sposób. Moglibyśmy zostać producentem nowoczesnego paliwa, które zmniejsza emisyjność. Myślę, że to jest wyzwanie, które technologicznie i finansowo uda nam się opanować, co jest tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że Jastrzębska Spółka Węglowa wkrótce dołączy do producentów ultra czystego wodoru i włączy się w cały segment napędzania autobusów, a w przyszłości samochodów. Z perspektywy optymistycznie patrzymy na ten projekt i chcemy go realizować.

Separacja wodoru z gazu koksowniczego może stać się ważnym krokiem w kierunku czystszego powietrza, a sam węgiel koksowy może zostać uznany za źródło czystej energii. Obecnie przez wiele międzynarodowych organizacji wodór określany jest jako paliwo przyszłości, a do 2050 roku na rynku ma pojawić się około 400 milionów samochodów z napędem wodorowym. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że niezależność w kwestii bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z najważniejszym wyzwań. ­Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej powiedział, że to własne zasoby determinują politykę energetyczną. – Politykę energetyczną nadal będziemy opierać na węglu, oczywiście zgodnie z wymaganiami i polityką klimatyczną. Węgiel ma swoje miejsce i zapewniam, że je utrzyma. Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy dyskutowali również o rozwoju elektromobilności i kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym poszczególnych krajów. Nie zabrakło spojrzenia na sektor energetyczny z perspektywy indywidualnych odbiorców. Wiele rozmawiano o kwestiach cen i zastosowania w gospodarstwa domowych nowoczesnych technologii energetycznych.

 

Inne aktualności

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za 2023 rok, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 roku (środa) o godz. 9:00

Aktualności JSW SAZarząd JSW w nowym składzie

Ryszard Janta został wybrany przez Radę Nadzorczą JSW na stanowisko Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo od 30 kwietnia do 6 maja Ryszard Janta pełnić będzie obowiązki Zastępcy Prezesa ds. Rozwoju.

Będzie więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopalni Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie.

Transmisja obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW SA

W związku ze zwołanym na dzień 4. kwietnia 2024 roku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA ("NWZ"), poniżej przekazujemy szczegóły dotyczące transmisji internetowej obrad NWZ.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska: Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych oraz Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju…

Więcej aktualności